Hernádi Zsolt;MOL Nyrt.;

2014-06-11 07:16:00

Újabb zágrábi döntés Hernádi Zsolt ellen

A zágrábi megyei bíróság formai és nem érdemi döntést hozott kedden a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója ellen folyó eljárásban - így vélekedett Hernádi Zsolt magyarországi ügyvédje, Zamecsnik Péter. A szomszédos ország fővárosának megyei bírósága tegnap úgy foglalt állást, hogy a magyar cégvezető ellen, a horvát korrupció és szervezett bűnözés elleni ügyészségi (USKOK) vád megalapozott. (A hírt a horvát közszolgálati televízió (HRT) keddi internetes oldala tette közzé.)

Az USKOK március 31-én emelt vádat Hernádi Zsolt ellen, mivel szerintük tízmillió euró kenőpénzt adott át Ivo Sanader volt horvát miniszterelnöknek azért, hogy a Mol megszerezze a többségi irányítási jogokat az INA-ban. A bírósági tanács tegnap Hernádi Zsolt ellen fogva tartást rendelt el és jóváhagyta az USKOK azon kérését is, hogy távollétében lehessen lefolytatni a bírósági tárgyalást.

Zamecsnik Péter erre reagálva bejelentette, hogy fellebbezni fog a keddi bírósági ítélet ellen, míg az USKOK képviselője elégedettségét fejezte ki a döntéssel kapcsolatban. Hernádi Zsolt védőügyvédei szerint a vád megalapozatlan és nincs jogi alapja annak sem, hogy Hernádi Zsoltról távollétében döntsön a horvát bíróság. A védelem kéri, hogy töröljék el a vizsgálati fogságra vonatkozó döntést is, amelyet a bíróság a szökés veszélye miatt rendelt el.

Hernádi Zsolt ellen Magyarországon pótmagánvád alapján zajlott egy hasonló eljárás hasonló vádak alapján. Az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék azonban május 26-án megszüntette az eljárást a Mol elnök-vezérigazgatója ellen a nemzetközi kapcsolatban elkövetett hivatali vesztegetés bűntette miatt indított büntetőperben, a jelentős kárt okozó csalás és a különösen jelentős vagyoni hátrány okozása miatti vád alól pedig felmentette. (A pótmagánvádló, Bánhegyi Ilona, aki korábban a Mol vezető jogtanácsosa volt, azt követően indított eljárást, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség elutasította a feljelentését, amit a Legfőbb Ügyészség is jóváhagyott.)

Zamecsnik Péter ugyanakkor abban bízik, hogy a jogerős ítélet megerősíti majd az első fokon született döntést. Azt azonban nem tudta megmondani, hogy erre mikor kerülhet sor, úgy vélte legkorábban ősszel. Az üggyel kapcsolatban az általunk megkérdezett, nemzetközi bűnügyekben járatos ügyvéd úgy vélekedett, hogy Hernádi Zsoltot minden bizonnyal előzetes letartóztatásba helyeznék, ha Horvátország földjére lépne, amit bizonnyal nem tesz meg. Ugyanakkor Magyarország nem adja ki a Mol elnök-vezérigazgatóját a horvátoknak, mert a nemzetközi gyakorlat szerint ezt egyik ország sem teszi meg állampolgáraival.

Megbízható információk szerint napokon belül eldőlhet: mi is lesz a sorsa az Interpol által kiadott Hernádi Zsolt ellen kiadott körözésnek, amit a nemzetközi rendőri szervezet idén februárban felfüggesztett fel. Korábban a horvát Belügyminisztérium szóvivője, Jelena Bikic úgy fogalmazott, hogy a horvát rendőrség tudta nélkül vonták vissza ideiglenesen a Hernádi Zsolt elleni körözési parancsot. Erre a javaslatot az Interpol belső adatellenőrző bizottsága (CCF) tette. A CCF ezután adatigényléssel fordult az Interpol zágrábi irodájához, hogy végleges döntést lehessen hozni arról, hogy elkezdjék-e a Mol elnök-vezérigazgatóját nemzetközi szinten körözni.