kormány;Norvég Alap;Norvég Civil Támogatási Alap;

2014-06-13 07:15:00

Hadüzenet a civileknek

Tárgyalt a kormány a Norvég Alapról: Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter Brüsszelben járt és a finanszírozás folytatásáról egyezkedett. A kormány ismételten kijelentette: nem hajlandó együttműködni az Ökotárssal. Hatvan külföldi civil szervezet állt ki a magyar civilek mellett.

"Kategorikusan elzárkózik" a kormány attól, hogy elfogadja a Norvég Civil Támogatási Alapok (NCTA) pályázatait eddig kezelő Ökotárs Alapítványt és konzorciumi társait. Ismeretes: korábban Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter utasítására a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) kezdett vizsgálódni a forrásokat elosztó alapítványoknál. A civilek nem tartották jogilag megalapozottnak a Kehi vizsgálatát, a program ellenőrzésére ugyanis a brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) jogosult, az alapítványok közvetlenül ezzel a szervezettel kötöttek ugyanis szerződést.

A kormány közölte: bízik benne, hogy "van olyan szervezet Magyarországon, amelyik minden érintett fél bizalmát el tudja nyerni, és az ország számára fontos források nem néhány, a saját tevékenységével elszámolni nem képes szervezet presztízsszempontjai miatt vesznek el."

Ezzel szemben az igazság az, hogy épp a kormány presztízsszempontjai miatt esik el fontos forrásoktól Magyarország: a Norvég Alapok fennmaradó 35 milliárd forintját ugyanis Oslo még májusban felfüggesztette. A norvégok szerint azzal, hogy a kormány átalakította a hazai fejlesztéspolitikai intézményrendszert, megszegte a Norvég Alapokról 2011-ben kötött megállapodást. Ha rövid időn belül nem sikerül megegyezni, akkor hazánk elesik ezektől a forrásoktól. Ennek rendezése helyett azonban a kormány a civil szervezeteket abajgatja. Lázár tegnap ugyan tárgyalt Brüsszelben, de csak a fent idézett, hadüzenettel felérő közleményt adta ki a kabinet, érdemi előrelépésről nem számoltak be.

A kormány azzal vádolja az Ökotárs Alapítványt - amely három másik alapítvánnyal konzorciumban a Norvég Civil Alap pályázatait elbírálja -, hogy azonos érdekkörbe tartozó szervezetek részesültek támogatásban és döntöttek a pénzek sorsáról. A kabinet tegnap kiadott közleményében így fogalmaz: "nem mehet el szó nélkül amellett, ha bármilyen közpénz felhasználása kapcsán ilyen anomáliákról szerez tudomást". Ezzel szemben az igazság az, hogy tucatnyi ilyen anomália mellett ment el a kormány szó nélkül: például amikor a Takarékbank privatizációjakor Vojnits Tamás az eladói és a vevői oldalon is megjelent, vagy amikor a Matolcsy György jegybank által kétmilliárd forintból létrehozott alapítvány támogatta a Matolcsy Györgyről szóló könyv megjelenését.

A kabinet azzal érvel az Ökotárs ellen, hogy az ezres nagyságrendű civil pályázói körből tucatnyi civil társasághoz jut a kiosztott források harmada, míg ezerre tehető azon szervezetek száma, amelyek évek alatt soha nem tudnak támogatást nyerni. Ezzel szemben az Ökotárs Alapítvány közölte: eddig 23 szervezet nagyprojektjét támogatták - ezekben legalább 10-15 szervezet működik együtt. Ez összesen 810 millió forintnyi támogatást jelent. Emellett 105 szervezet kapott támogatást úgynevezett kisprojekthez, melynek maximum összege 3 millió forint, eddig közel 300 millió forintot osztottak ki.

Az Ökotárs és a vele együttműködő három alapítvány három év alatt összesen 3,5 milliárd forintról rendelkezik. Ez ugyanakkora össze, amekkoráról a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) évente dönt. Ennek elnöke egyébként a kormány melletti békemenetet szervező Csizmadia László. A NEA két éve dönt a civilek állami támogatásainak elosztásáról - a kormány saját közlése szerint szintén 2012-ben jelezte először a norvégoknak, hogy nem elégedett az Ökotárs gyakorlatával.

A NEA-nál olyan "kifogástalanul" működik a pályázatok elbírálása, hogy például egy 20 millió forintot elnyerő Nők a Magyar Nemzetért Közhasznú Egyesület" tavaly a bíróságnak benyújtott éves elszámolásában Gipsz Jakabot, Iksz Ipszilont, Piros Aranyt és Hát Izsákot szerepeltette költségtérítésre jogosult tisztségviselőiként. Érdekes módon a NEA-nál nem vizsgálódik a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, ahogy az Ökotársnál tette, és Lázár János sem kel ki szenvedélyes nyilatkozatokban ellene.

Nemzetközi kiállás a civilek mellett
Kenyától Egyiptomon át Szlovákiáig 40 civil szervezet fejezte ki szolidaritását a magyar civil szektorral szemben a kormány hadjárata miatt. A szolidaritási akció fontos üzenetet is hordoz: a pár nap alatt a világ legkülönbözőbb országaiban működő civil szervezetektől érkező támogató levelek, telefonhívások bizonyítják, hogy a nemzetközi közösség nem kér sem a megbélyegzésből, sem a politikai retorika mentén körvonalazódó a civileket egymás ellen hangoló, egymástól elszigetelő nyomásgyakorlási technikákból - közölte a Társaság a szabadságjogokért (TASZ).
A civil szervezet szerint bármely civilek elleni politikai támadás a demokratikus berendezkedést veszélyezteti. "A mindenkori hatalommal szemben kritikus civil szervezetek és médiumok működésének a megnehezítésére, sőt egyes esetekben az ellehetetlenítésére tett kísérlet azt mutatja, hogy a kormány nem tartja be az európai demokrácia játékszabályait" - mondta Martin József Péter, a Transparency International (TI) magyarországi vezetője.
A TI, amelynek számos európai szervezete csatlakozott a szolidaritási akcióhoz, a civil társadalommal szemben ellenséges intézkedésnek tekinti egyes magyarországi civil szervezetek politikai elfogultsággal való megbélyegzését, valamint a kormány azon törekvését, hogy "rátegye a kezét egyes, a civil szervezetek számára rendelkezésre álló, a kormány által nem ellenőrzött finanszírozási forrásokra."
A TI több tagszervezete korábban aggodalmát fejezte ki, hogy a magyar kormány megpróbálja elhallgattatni az egyet nem értőket, és pusztán azért zaklatja a civil társadalmat és a sajtót, mert ezek kritikát fogalmaznak meg a közhatalom működésével kapcsolatban.