Szlovákia;államfő;beiktatás;Adrej Kiska;

A leköszönő Ivan Gasparovic nem volt kisebbségbarátnak nevezhető államfő FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Beiktatják az új szlovák államfőt

Vasárnap iktatják be hivatalába Andrej Kiska új szlovák elnököt. Leköszönő elődjével, Ivan Gasparoviccsal szemben kiemelt jelentőségűnek tartja kisebbségekkel való állandó kapcsolattartást. Úgy tartja, a magyarokkal kifejezetten jó a viszonya. Kiska új politikai klímát szeretne megteremteni hazájában.

Andrej Kiska nem kis meglepetést szerzett választóinak március végén, amikor majdnem húsz százalékot vert a második fordulóban Robert Fico miniszterelnökre. Pedig a két forduló között a kormányfő egész pályás letámadással próbálta meg hiteltelenné tenni. Az egyik állandó vád az volt ellene, hogy a szcientológia egyház tagja volt, a másik pedig: olyan céget vezetett, amely uzsorakamatra adott pénzt az embereknek. Az érintett mindent cáfolt. Ennek azonban ma már nincs is jelentősége, a vádak nemcsak hatástalanok maradtak, a negatív kampány éppen Fico népszerűségének ártott.

Kiska azóta jelezte, "minden szlovák állampolgár" elnöke lesz, s a kisebbségeknek is külön figyelmet szentel. A napokban kassai látogatása során kijelentette, aktívan kíván foglalkozni a romákat érintő problémákkal. "Tervekre és megoldási javaslatokra van szükség, amelyeket a kormány elé terjeszthetünk" - közölte. Utalt arra, nem lesz könnyű sikeres módszert kidolgozni, hiszen évtizedek óta húzódó gondokról van szó, amelyeket minden kormány maga előtt görgetett. Kiska szerint a megoldás az lehet, ha "már óvodás korban elkezdődik a munka a roma gyerekekkel, hogy esélyt kapjanak a műveltség megszerzésére".

Az új elnök szerint a lehető legjobb viszony fűzi a szlovákiai magyarokhoz, több magyar nemzetiségű barátja is van. A Hospodárske Novinynak egy ízben elmondta, gyakran jár Somorjára, a zsinagógába, ahol régi egyetemista barátjával, Kiss Csabával találkozik. Andrej Kiska tisztában van a magyar kisebbség problémáival is: anyanyelvi oktatás, a hagyomány- és kultúramegőrzés, valamint az, hogy választások idején rendre előkerül a magyar kártya. "Amíg a politikusok nem jelennek meg, nincsenek problémák. Itt laktak a szüleik, itt laknak ők, azt akarják, hogy a gyerekeik is itt lakhassanak." - mondta. A magyar közösség különösen kedvezően fogadta egy áprilisi kijelentését, amely szerint kegyelmet ad Zsák Malina Hedvignek, amennyiben a bíróság elítélné őt. (Április elején vádat emelt az ügyészség a Győrbe költözött Zsák-Malina Hedvig ellen. A döntés ellen több politikai párt is tiltakozott, ugyanakkor az ultranacionalista Szlovák Nemzeti Párt Kiskát bírálta.) Az új elnök jelezte, aláírná a kétnyelvű helynevekre vonatkozó törvényt is, nem látja okát annak, miért ne lehetnének ilyen táblák olyan községekben, ahol erre igény van. Ugyanakkor az Új Szónak azt is közölte, nem hiszi, hogy bármit is nyelvi, nemzetiségi alapon kellene irányítani, felosztani. Mint fogalmazott, egy hivatal működését nem az határozza meg, milyen nemzetiségű személy irányítja. Szóba került, miért nem használt magyar nyelvű feliratokat kampányában. Fico ugyanis az első forduló után a dél-szlovákiai településeken magyarul is megköszönte a rá leadott voksokat. Kiska ezzel kapcsolatban azt közölte, egységes kommunikációt választottak. Az új elnök ugyanebben az interjúban igen rossznak nevezte a kettős állampolgárságról szóló szlovák törvényt, s mint mondta, nyomást gyakorolna a kormányra azért, hogy módosítsák azt. A törvény értelmében elveszíti szlovák állampolgárságát, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát. A rendelkezés nem a magyar, hanem a cseh kisebbséget érintette a legérzékenyebben.

Rokonszenvesnek találták egy másik közelmúltbeli megnyilvánulását. Történt ugyanis, hogy Gasparovic közönségszolgálati osztályának vezetője, Darius Rusnák, volt jégkorongozó minősíthetetlen hangon beszélt, s bántalmazott két nőt amiatt, mert magyarul beszéltek. Kiska lemondásra szólította fel a hivatalnokot. Egyben találkozott is a két nővel, együtt sörözött velük. Hogy nem csak amolyan PR fogásról lehetett szó, talán az is igazolhatja, hogy a sajtó képviselőinek nem küldött meghívót.
Andrej Kiska magát nem politikusnak, menedzsernek tartja. A politikában úgyszólván zöldfülűnek számít, talán ezért is találták olyan rokonszenvesnek honfitársai. 1963-ban Poprádon született tanár szülők gyermekeként. 1986-ban villamosmérnökként végzett Pozsonyban, majd tervezőmérnök volt a poprádi Naftoprojekt nevű vállalatnál. A rendszerváltás után az Egyesült Államokba költözött. Teljesen alulról indul a ranglétrán. Számításait ugyanis hamar keresztülhúzta, hogy olyan brókercégbe fektette vagyonát, amely hetek múlva csődbe ment. Ezért szendvicsárusként kereste kenyerét. A kudarcok ellenére mégsem tartja haszontalannak az itt eltöltött néhány hónapot. Mint mondta, itt szívta magába a vállalkozások iránti érdeklődését, s itt tanulta meg, rendkívüli körültekintés és türelem kell ahhoz, hogy valaki felépítsen egy céget. Miután visszatért Pozsonybe, 1992 márciusában testvéreivel, Jaroslav és Bystrík Kiskával késmárki székhellyel megalapították a TGI - Triangle Groupot. Aranyexporttal foglalkoztak, s szorosan együttműködtek egy amerikai, és egy ostravai céggel. Kiterjedt hálózatot akartak létrehozni, ám a kísérlet kudarcba fulladt. 1996 októberében hozta létre a TatraCredit nevű vállalatot, 1999-ben pedig a Quatro csoportot. Eleinte elektronikai cikkek eladásával foglalkozott, majd sporteszközökkel árulásával bővítette a repertoárt. Később olyan pénzintézetet hívott életre, amely a banki hitelnél jóval magasabb kamatra adott kölcsönt olyanok számára, akik kérelmét elutasították a bankok. (Fico emiatt nevezte uzsorásnak.) Vállalkozása igen sikeres lett, csakhamar 400 ezer ügyfélre tett szert. Főleg azok vették igénybe szolgáltatásait, akik autót akartak venni.

2005-ben aztán váratlanul búcsút intett a vállalkozó szférának, igaz, Csehországban még részvényese maradt egy hasonló érdekeltségű cégnek. 2006-ban hívta életre a Jó Angyal nevű karitatív szervezetet azzal a céllal, hogy segítsen a súlyos anyagi helyzetbe került családoknak. "A sikeres embereknek morális kötelessége segíteni másoknak is, olyanoknak, akiknek kevesebb szerencséjük volt az életben" - hangoztatta. Körülbelül 4000 családnak mintegy 10 millió eurót folyósított négy év alatt. A Jó Angyalt tartják ma a legsikeresebb szlovákiai karitatív szervezetnek. 2006-ban a Treng magazin az "év menedzserévé" választotta. 2012-ben jelentette be indulását az államfőválasztáson. Elmondása szerint azért, mert vállalkozóként szembesült azzal, mennyi hozzá nem értő ember dönt a vállalkozások felett, s milyen kiterjedt a korrupció a gazdasági életben. Ami vagyonát illeti, magánvagyona a Hospodárské noviny szerint legkevesebb 6 millió euró, éves bevétele pedig 700 ezer euró. Kétszer nősült, a két házasságból négy gyermek apja. Angolul és oroszul is folyékonyan beszél, németül pedig megérteti magát. Szabadidejében a gyerekkel foglalkozik, IMT Smile-t, Queen-t, Beatles-t vagy Pink Floyd-ot hallgat.

                                             Többállomásos ceremónia
Andrej Kiska beiktatása vasárnap, a parlament ünnepi ülésével kezdődik, ahol az új államfő leteszi az esküt, majd beszédet mond a törvényhozás képviselői előtt: Elsősorban az elnöki funkcióval kapcsolatos elképzeléseit ecseteli. A program az elnöki palotában folytatódik majd, ahol jelképesen átveszi annak irányítását Ivan Gasparovictól. Később koszorút helyez majd el a Szabadság kapuja emlékművénél, és virágcsokrot a vasfüggöny áldozatainak Dévényen található emlékművénél. Ételt is oszt a rászorulóknak, ezzel akarja jelezni, hogy külön figyelmet szentel a rászorulóknak.

Az MSZP szerint ha több pénzt kapna vissza Budapest a fővárosiak által befizetett adóból, akkor saját erőből is meg tudná valósítani beruházásait. Erről Horváth Csaba, az ellenzéki párt fővárosi frakcióvezetője beszélt pénteken Budapesten sajtótájékoztatón, amelyen felszólította Tarlós István főpolgármestert, hogy álljon ki és mondja el véleményét az elmúlt időszak Budapestet sújtó kormányzati intézkedéseiről.