A Corriere dello Sport idézi a középpálya ura, Andrea Pirlo szavait, aki 35 évesen bejátszotta az egész pályát, megállás nélkül futott, igaz, Usain Bolt rekordjait egy pillanatra sem veszélyeztette. De hogy mit vett ki belőle a 30 fokos meleg és az Arena Amazonas gőzfürdője, azt az is mutatja, hogy a Juventus sztárja örülni sem volt képes a győzelemnek.
Csak azt hajtogatta az őt faggató újságírók előtt: "Ilyen klimatikai körülmények között nem szabadna focimeccseket rendezni." De aztán valahogy csak kicsikartak belőle a kollégák egy értelmes összegzést: "Nagyon készültünk az angol presszingre, s végtelenül örülök, hogy végre meg tudtuk verni őket".
A világsajtó a nem különösebben jól játszó, de a győzelmet jelentő gól szerzőjét, Mario Balotellit dicséri. A
londoni Evening Standard címében az esőerdők királyaként emlegette a sötét bőrű olaszt, aki góljával elhallgattatta nagy számú kritikusait, akik szerint "Szuper Mario" inkább tehertétel az azzurik számára.
Balotelli egyébként csodaszép menyasszonyának, Fanny Negueshának ajánlotta gólját, egyfajta nászajándék gyanánt. Múlt kedden kérte meg ugyanis a modell kezét és Funny nem egyszerűen igent mondott, hanem elkísérte párját az esőerdők sűrűjébe is. A modell az olasz válogatott mezében tündökölt az Arena Amazonas lelátóján, a fotósok nagy örömére.
A brazilból olasszá lett Thiago Motta - aki a második félidőben szállt be Verratti helyére - nagyon értékesnek nevezte az angolok feletti győzelmet, hiszen legnagyobb csoportbeli ellenfelükkel szemben szereztek három pontot. "Sikerült az angol védelem fizikai erőfölényét semlegesítenünk, s a győzelmünket annak köszönhetjük, hogy megakadályoztuk az ellenfél gyors kontráit.
Nagyon kell vigyáznunk, nehogy elherdáljuk Costa Rica ellen ezt a nehezen megszerzett három pontot. A kis közép-amerikai ország csapata hatalmas meglepetést okozott az uruguayiak legyőzésével, s vigyáznunk kell, győzelmi menetelésük nehogy tovább tartson" - tette hozzá Thiago Motta a Corriere dello Sport tudósítójának.
Az említett meglepetés szenvedő alanya, Uruguay nehezen képes napirendre térni az esélytelennek tartott Costa Ricától elszenvedett vereség fölött. Elsőként talán Diego Godin, az Atletico Madrid védője eszmélt, aki az uruguayi Espectadornak nyilatkozva ébresztőt fújt társainak. "Gyorsan fel kell állnunk a padlóról és az angolok ellen visszaszerezni a becsületünket, ellenkező esetben utazhaunk haza. Ahelyett, hogy megismételnénk 64 évvel ezelőtti elődeink győzelmét". 1950-ben ugyanis Uruguay nyerte a brazíliai vébét.
Az Ovacion Digital című montevideói internetes portál úgy tudja, hogy Tabares szövetségi kapitány mindenképpen pályára küldi az angolok ellen a múlt hónapban térdoperáción átesett csatárát, Luis Suárezt. A Pisztoly - ahogy a rendkívül gólerős csatárt hazájában becézik - lerágta a körmét vasárnap a kispadon, miközben társai csak szenvedtek a pályán.
Az előzetes hírek szerint - a Costa Rica elleni elvárt győzelem esetén - Suárez nem játszott volna az angolok ellen, s csak az utolsó csoportmérkőzésen akarta őt pályára küldeni Tabares mester.
Sokkterápa spanyol módra
A spanyol sportlap, az AS arról számol be, hogy a hollandoktól megalázó, 5-1 arányú vereséget szenvedett világbajnoki címvédő csapat a szövetségi kapitány, Vicente Del Bosque sokkterápiájában bízik. A tudósítók a csapat curitibai bázisán saját szemükkel is láthatták, hogy a mester külön tanácskozásra félrevonult Xavival és Casillasszal.
A terápiára elsősorban a kapusnak lehetett szüksége, aki valósággal összeomlott a potyagólok súlya alatt és önmagát hibáztatta a nagy gólarányú vereségért. Del Bosque csupán az alábbi rövid nyilatkozatban volt hajlandó beszélni a sokkterápiáról: "Természetes, hogy a vereség mindenkit bánt a pályán és azon kívül is.
Beszélgettünk egymással, az mindenkinek hasznos volt, és még van időnk, hogy folytassuk. Nagyon dühös és elégedetlen vagyok, de elég tapasztalatom van ahhoz, hogy elfogadjam ezt a vereséget" - nyilatkozta a kapitány. A tapasztalat önmagában kevésnek tűnik, említik a spanyol lapok, itt valóságos lelki újjászületésre lenne szükség.
A péntek esti vereség után a játékosok és a vezetők is holttá váltan járkálnak, s persze az otthoni szurkolótábor sem emészti az 1950 óta elszenvedett legnagyobb gólarányú vereséget. Sokan Silva elszórakozott gólhelyzetét tekintik fordulópontnak, 2-0-ról aligha tudtak volna visszajönni a hollandok.
Mások a sok rossz egyéni teljesítményt (Xavi, Casillas, Ramos, Piqué, Busquets) okolják a vereségért, s nem értik, miért Xabi Alonsót cserélte le Del Bosque. Torres kihagyott gólhelyzete is sokat számíthat a végelszámolásnál. Mások a szálláscsinálókat hibáztatják. Súlyos hiba volt a bázist a hűvös és esős Curitibába tenni, s onnan utazni a forró égövi Salvador de Bahíába. De a sok bűnös között elveszni látszik a felelős.