Európai Unió;Fidesz;4-es metró;Budapesti Közlekedési Központ;

2014-06-16 07:15:00

Sokan, de még nem elegen

Mindenki hozzon magával még egy embert! Jó lenne, ha a 4-es metró utasai megfogadnák a Fidesz korábbi választási mozgósító szlogenjét, ugyanis jelenleg fele annyian használják az új vonalat, mint amennyit Budapest az EU-nak ígért. Ez pedig a 4-es metróra költött több százmilliárd forintnyi uniós támogatás elvesztésével járhat. Ám van még idő javítani a számokon, és az EU is rugalmas.

Nemcsak a 3-as metró sürgető felújítására betervezett EU-s támogatásra nem számíthat a jelek szerint a kormány miatt Budapest, de mintegy 200 milliárd forintnyi uniós támogatás esetleges visszatérítése is fenyeget, mivel a parlamenti választási kampány hajrájában átadott 4-es metró nem hozza az elvárt utasszámokat.

Sok az üres üzlet
A vártnál kisebb forgalommal függ össze, hogy nem sikertörténet a 4-es metró üzlethelyiségeinek kiadása sem. A forgalmasabb állomásokon persze ilyen gond nincs, de néhány gyérebb látogatottságú megállóban sok üzlet üresen áll - nem függetlenül attól, hogy meglehetősen borsos árat kérnek értük. Első körben az üzletek fele talált csak bérlőre. Azóta újabb pályázatot írtak ki a maradék helyiség bérbeadására.

Azért is visszakérheti az EU a 4-es metróra már megítélt közösségi támogatás egy részét, mivel a főváros nem folytatja a beruházást a második szakasszal. Annak idején ugyanis a főváros azt ígérte Brüsszelnek, hogy a jelenleg az Etele tértől a Baross térig menő vonal továbbépül a a Bosnyák térig.

Sőt, úgy nyújtották be az első szakaszra vonatkozó támogatási kérelmet, hogy abban szerepelt a második ütem is. Csak így "jött ki" ugyanis a megtérülési ráta. Vagyis a metróberuházásra fordított költség, illetve a projekt forintosított

társadalmi hasznának aránya így lett 118 százalékos, alig valamivel jobb, mint az EU-minimum 110 százalék. A vonal azonban továbbépíthető a jövőben, ami magyarázható az EU felé is.

Így a legnagyobb gondot az okozza, hogy a metró forgalma nem hozza az elvárásokat. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kockázatelemzése szerint "a metró forgalma a kezdetben tervezettnek körülbelül a fele lehet". Ha pedig az utasforgalmi feltételek nem teljesülnek tartósan, az az uniós támogatási szerződés teljesülését és a már elköltött 181 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást is veszélyeztetheti.

Utasok száma a metróvonalakon

Vonal Napi utasszám (ezer fő)
2-es 350-400
3-as 500-625
4-es 100-120
Forrás: Népszava-gyűjtés

A március végi átadást követő két nap adatai még ragyogóak voltak: csaknem félmilliónyian próbálták ki a hétvégén a vonalat. Csakhogy a napi 250 ezres utasszám az újdonság varázsának és az ingyenességnek volt köszönhető, azóta naponta csak mintegy 100 ezren

használják az új vonalat, ez pedig csak fele a tervezettnek. Ugyanakkor a 4-es vonal üzemeltetésének költsége duplája a 2-es és 3-as metró együttes költségeinek: évi 5-6 milliárd forint.

A BKK nem véletlenül alakította át már a metró megnyitásával párhuzamosan a felszíni közlekedést: a felszíni járatok átszervezésével igyekeztek forgalmat generálni a nagyjából a 7-es buszcsalád vonalát követő metrónak. Ezzel azonban áttörést nem sikerült elérni - jó példa a II. János Pál pápa téri megálló, amely szinte kong az ürességtől, van, hogy se le-, se felszálló utas nincs -, miközben a felszíni forgalom lassítása és átszervezése rengeteg bosszúságot okozott az utasoknak.

Szakemberek szerint elképzelhető, hogy az utasszám-növelés kényszere miatt a BKK újabb változtatásokat vezet be a a felszíni közlekedésben: még többeket kényszerítenének a 4-es metró használatára.

Szerencsére, bármilyen módszert választ is a főváros, illetve a BKK, az utasszám-növelésre - és ezzel az uniós támogatás visszafizetésének elkerülésére - van még idő - elvileg 2020-ig. Ráadásul a például az ugyancsak a 4-es metróhoz kapcsolódóan tett vállalás, a dugódíj bevezetésére kapott "türelmi idő" is azt mutatja, hogy Brüsszel azért "meggyőzhető".