Ma kezdődik - majd június 24-én és július 1-én folytatódik - a Hunvald-per tárgyalása a Kúrián. A legfelsőbb bírói fórum hozhat majd jogerős döntést az erzsébetvárosi ingatlanüggyel összefüggő perben, amelyben az eredetileg 25 vádlott helyett - a felmentések és az elfogadott ítéletek miatt - már csak hat terheltről kell dönteni - köztük Hunvald György volt erzsébetvárosi MSZP-s polgármesterről.
A pernek kezdetektől ügyészségi koronatanúja Nagy György vállalkozó, akiről lapunk kiderítette, hogy megtévesztéssel csalt ki pénzt, ezért tavaly ősszel csalásért állt bíróság elé. A II. és III. kerületi bíróságon azóta be is fejeződött perben a vádirat szerint Nagy egy hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatását célzó projekt beindítására kért kölcsön 1,25 millió forintot G. J. D. sértettől. Megígérte azt is, hogy a létrehozandó szervezetben mint oktatási igazgató vagy főtanácsos vehet részt.
Azonban Nagy a kölcsönt eleve nem akarta visszafizetni, noha ezt folyamatosan ígérte. A tartozást Nagy elismerte, ám a pénzt nem fizette vissza, a projektet sem indította be, vagyis a sértettet megtévesztette. Ezt a bíróság is bizonyítottnak látta, ezért kimondta Nagy bűnösségét, és próbára bocsátását rendelte el - miután a vádlott az elmarasztaló ítélet ellen nem fellebbezett, az jogerőre is emelkedett.
Az így elítélt ügyészségi tanú szavahihetősége egyébként már az erzsébetvárosi per elsőfokú tárgyalásain is megkérdőjeleződött. Emlékezetes, amikor az ingatlanügyben a nyomozás 2006 augusztusában elindult, a Nemzeti Nyomozó Iroda azt próbálta feltárni, hogy valóban áron alul adtak-e el önkormányzati épületeket, illetve az érintett személyek - Nagy és strómanjai - nem titkolták-e el az ingatlanügyekből származó bevételeiket, van-e pénzmosásra utaló nyom. Az eljárás ekkor még egyáltalán nem érintette a később vádlottá váló önkormányzati vezetőket, Gál György volt bizottsági elnököt és Hunvaldot. Amikor a Központi Nyomozó Főügyészség átvette a nyomozást, annak iránya is megváltozott: a gyanú az önkormányzati vezetőkre terelődött.
Időközben, 2008 őszén Nagyot letartóztatták. Később hirtelen magára és másokra - Gálra és Hunvaldra - terhelő vallomást tett, vesztegetésről számolt be az ügyészségnek, majd vádlottból - vélhetően a soha be nem ismert nyomozati alku miatt - a vád koronatújává lépett elő. Ismert az is, hogy Nagy György telefon-lehallgatási jegyzőkönyveit csak a védők sürgetésére adta ki az ügyészség az elsőfokú bíróságnak. Azokból pedig egy szavahihetetlen ember képe rajzolódik ki. Legalábbis számtalan emberrel beszélget telefonon arról, hogy a kölcsönkért pénzt megadja nekik.
Nemrég egy másik, ehhez hasonlóan szavahihetetlennek bizonyult ügyészségi koronatanút felvonultató "elszámoltatási" ügy végződött felmentésel. Alig egy hónapja mentette fel jogerősen a hivatali visszaélés vádja alól a Kúria Molnár Gyula volt MSZP-s polgármestert és egykori SZDSZ-es helyettesét, Lakos Imrét egy XI. kerületi ingatlanügylet miatti büntetőperben. A Kúria megállapította, hogy a másodfokú bíróság verdiktje formailag és tartalmilag is törvénysértő volt. Ismert, első fokon szintén felmentették mindkettejüket, ám a másodfokú bíróság elmarasztaló ítéletet hozott. A Kúria felmentő ítéletének indoklása szerint azonban a Fővárosi Ítélőtábla túlterjeszkedett a vádon.
Molnár az ítéletet lapunknak kommentálva akkor emlékeztetett, hogy a korábban hamis tanúzásért elítélt ügyészségi koronatanú állítása alapján döntött az ítélőtábla. Molnár ezek után az őszi önkormányzati választáson polgármester-jelöltként elindul Újbudán, ahol a fideszes Hoffmann Tamás a polgármester, miután 2010-ben Molnár - akkor már a fenti ügy gyanúsítottjaként - alulmaradt.
A most folytatódó Hunvald-per évek óta húzódik: a Fővárosi Törvényszéken 2011. április 7-én kezdődött eljárásban 2012. február 24-én hirdették ki az elsőfokú ítéletet. Csak másfél évvel később folytatódott a per másodfokon, a Szegedi Ítélőtáblán, ahol 2013. október 10-én ítéletet is hirdettek. Az ítélőtábla nem helyezte hatályon kívül az elsőfokú döntést, noha a vád és a védelem is új eljárást indítványozott. Ehelyett Szegeden több vádlott esetében megváltoztatták a Fővárosi Törvényszék döntését; Hunvald György és Gál György esetében is enyhítettek például.
A maffiavád alól - az elsőfokú ítélettel megegyezően - Szegeden is felmentették Hunvaldot, sőt, a bérlakás-kiutalások miatt az ötrendbeli hivatali visszaélést háromra csökkentették. Ám egy vádpontban - Szabó Zoltán, a kerület volt parlamenti képviselője részére biztosított telefonhasználathoz kapcsolódóan - az elsőfokon még felmentő ítéletet megváltoztatva, hűtlen kezelésben bűnösnek találták Hunvaldot. Maradt a nagyságrendileg 30 milliós kártérítési kötelezettség, és a korábban Hunvaldra kiszabott másfél év letöltendő sem változott - igaz, börtönbe nem kellett vonulnia, mert csaknem két és fél évet már előzetesben töltött.