képlopás;Csontváry-kép;

- Már 54 gyanúsított a Csontváry-ügyben

Hétfőn éjfélkor lezárult „A képtolvaj nyomában” című irodalmi pályázat, melyet a litera.hu szakportál írt ki a rejtélyes debreceni képlopások „felderítésére". Több mint 50 írás érkezett be, s nem is elképzelhetetlen, hogy a sok fikció valamelyikét az élet is igazolja majd. Ami viszont valóság: elhagyja városát a meglopott műgyűjtő, mert a debreceni vezetés nem foglalkozik érdemben a gyűjteménnyel. A legfrissebb hírek szerint raktározási célra alkalmatlannak nyilvánította a rendőrség azt a helyiséget, ahonnan a két kép eltűnt.

Példátlan műkincslopás történt Magyarországon - adták hírül a lapok április végén. Csontváry-Kosztka Tivadar Éjszakai táj holdvilágnál című festményének lába kélt a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ raktárából. (És és Nemes Lampérth József Táj című tusrajzának is.) Mivel a tolvajok nyomára azóta sem akadt a rendőrség, a Litera a bűneset felderítésére szánta el magát. ,

"Öt jó szaglású, remek fantáziájú, kiváló logikával megáldott nyomozót - írót - bíztunk meg, hogy megtalálja a nagy értékű műveket. A legjobb jutalma a Litera-díj" – állt az irodalmi szakportál felhívásában. A művekről diákzsűri dönt. A párhuzamosan meghirdetett nyílt pályázatra érkezett műveket szakmai zsűri bírálja el. A legjobb három művet a Litera jutalmazza. Azt is kikötötték, hogy a pályaművekben nem szerepelhet konkrét, létező, a valóságban bármilyen módon érintett személy, hely, illetve a művek nem tartalmazhatnak aktuálpolitikai utalásokat. 

A díjkiosztó és a művek felolvasása a Múzeumok éjszakáján, szombaton este hétkor kezdődik a Műcsarnokban. A pályaművek egyébként nyilvánosak, a "nyomozás" Facebook-oldalán, a www.facebook.com/literadij2014 link alatt láthatóak. Lapzártánkig több, mint 40 írás olvasható az oldalon, legalább ennyi "gyanúsítottal".

A hétfőn éjfélkor zárult pályázatra összesen 54 mű érkezett, az utolsó órákban csaknem 20, így összesen legalább ennyi gyanúsítottja lehet az ügynek. 

Megkérdeztük a rendőrséget, érdeklődnek-e az amatőr nyomozók meglátásai iránt is. Ezt a választ kaptuk: „a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság előtt az ön által említett pályázat ismeretlen, ezért nem áll módunkban azzal kapcsolatban nyilatkozni”.

Lapunk is beszámolt róla: leltározás közben jöttek rá a debreceni MODEM-ben, hogy eltűnt két, összesen százmilliós értékű festmény. A képek elemei annak a 4-500, az Antal-Lusztig gyűjtemény részét képező alkotásnak, amit nyolc éve, tízéves tartós letétbe adott át Debrecen önkormányzatának a tulajdonos-örökös.

A MODEM-et a volt megyei rendőrfőkapitány, Sutka Sándor cége, a Pannon Guard Zrt. őrzi. Az igazgató szerint a biztonsági rendszer megfelelő, ezért nyilván súlyos mulasztás történhetett, amit a bűnügyi vizsgálatnak kell kiderítenie.

A legfrissebb hírek szerint – amint azt a haon.hu hírportál közölte - raktározási célra alkalmatlannak nyilvánította a rendőrség azt a helyiséget, amelyből április közepén tűnt el a két kép.

Mint Antal Péter, a tulajdonos-örökös elmondta, a MODEM-ben végzett vizsgálat eredménye szerint a műtárgyraktár nem felel meg a kötelező biztonsági feltételeknek. A teherliftben úgy utaztathatóak a műtárgyak az emeletek között, hogy azt a monitor előtt ülő nem látja. Az önkormányzat nyilatkozata szerint „az Antal Pétertől beérkezett műtárgyakat is a MODEM zárt, kamerákkal felszerelt, klimatizált műtárgyraktárában tárolták, elválasztva a tartós letét fix tárolórendszeren elhelyezett műveitől".

– Ha ez egy jól felszerelt kamerás hely lenne, akkor most tudnánk, hogyan tűntek el a képek – reflektált a kölcsönadó - aki elmondta - több műtárgyban is károk keletkeztek a raktározás során.

Egy biztos: a nyomozás hónapok óta eredménytelen.

Betörtek az ellopott Csontváry-kép tulajdonosához
Hétfőre virradó éjjel ismeretlen tettes megpróbált behatolni az ismert műgyűjtő, Antal Péter debreceni irodájába, ahol több értékes műtárgy is található. Mint azt Antal a Népszavának elmondta, a betörő felfeszítette az egyik ablakot, ezzel azonban lelökött egy, a párkányon álló értékes szobrot.
Ez olyan zajt csapott, hogy a tettes megijedhetett, és elmenekült, a kiérkező rendőrök már nem találták meg. A tulajdonos úgy véli, feltehetően nincs összefüggés a MODEM-beli lopás, és a mostani bűncselekmény között.
Antal Péter arról is beszélt, hogy a városvezetéssel kötött tízéves szerződés egy részét nem teljesítette az önkormányzat. Amint fogalmazott, vállalták, hogy a gyűjtemény katalogizálását határidőre elkészítik.
Ez elmaradt, de, hogy jóhiszeműségét bizonyítsa, és ne kényszerítse szerződésszegés miatt perbe Debrecent, elfogadta, hogy a testület 2015 januárjára ígérte a katalógust.
„Megeszem a kalapom, ha addigra elkészül" - mondta korábban lapunknak, s hozzátette, hogy a szerződés szerint a művészettörténet legkiválóbb szakembereit kérik fel a gyűjtemény rendszerezésére, de tudomása szerint még egyetlen szakembert sem kerestek meg a feladattal.
Antal Péter most azt is közölte, hogy az önkormányzat érdemben azóta sem tárgyalt vele a bűntény kapcsán, mindössze az érdekelte őket, folytatódik-e „gyümölcsöző” együttműködésük. Kósa Lajos polgármester nem is fogadta.
A műgyűjtő hozzátette, a városvezetés hozzáállása, a méltatlan körülmények miatt egy éven belül végleg elhagyja Debrecent, a gyűjteményével együtt, és Budapestre költözik.



Meghalt egy motoros, aki járművével egy kisteherautóval ütközött a XVII. kerületi Pesti út és Kis utca kereszteződésében délután.