Zelnik István - aki a műkincsek visszaszerzésén fáradozott az elmúlt években - nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a teljes kollekció akár több száz darabból állt, de kérdéses, hogy ezekből mennyit találtak meg és vittek ki az országból, valamint, hogy ezeket eladásra kínálják-e a magyar kormánynak.
A Seuso-kincsek feltételezhetően az 1970-es évek végén kerültek elő a Fejér megyei Polgárdi szőlőhegyén. A felbecsülhetetlen értékű színezüst kancsókból, tálakból álló gyűjtemény az időszámításunk szerinti 4. század végéről származhat, tulajdonosa talán egy barbár betörés elől menekülve dönthetett úgy, hogy elássa.
Mint ismert, az áprilisi választások előtt (a 15 műkincsből) hét darabot hoztak haza 15 millió euróért, újabb hét tárgy átvételéről pedig az elmúlt napokban született előzetes egyezség. Az, hogy kitől és mennyiért vették meg a kincseket, titoknak számít.
A történet máig homályos pontja, hogy a Seuso-kincsek tulajdonjogáról a magyar állam soha nem mondott le, így a márciusban kifizetett négy és félmilliárd forint sem minősülhet vételárnak, legfeljebb valamilyen őrzési-restaurálási díjnak.
A Sotheby's aukciósház egy korábbi becslése szerint a 15 darabos kollekció aukción akár 200 millió euróért is elkelt volna. Amennyiben a maradék tárgyakkal kiegészül a Seuso kollekció, akkor ez az érték még nőhet is - ezzel párhuzamosan viszont a lelet nem ismert darabjainak ára jelentősen csökkenhet.
Szerdán és csütörtökön zárva tart a Seuso-kincseket bemutató kiállítás a Parlamentben - közölte az Országgyűlés Sajtóirodája.