Irak;ISIS;

- Vallási vezetők Irak egységéért

Egységre szólítottak fel magas rangú szunnita és síita vallási vezetők Irakban. Zárt ajtók mögötti tárgyalásaik után figyelmeztettek arra, meg kell védeni az országot, s meg kell őrizni szuverenitását. Hozzátették, mindent el kell követni azért, hogy elsimítsák a vallási közösségek és nemzetiségek között kialakult vitákat. Kedvező fejleményként értékelték a rég feloszlatott bagdadi parlament volt elnöke, a szunnita Oszama al-Nudzsaifi és a síita kormányfő, Nuri al-Maliki között létrejött találkozót.

Szerdán is tovább folytatódtak a harcok az országban, ahol az Iraki és Szíriai Iszlám Állam (ISIS) nevű szélsőséges iszlám fegyveres csoport mind nagyobb területekre próbálja meg kiterjeszteni befolyását. A harcok az ipari központokra is kezdenek átterjedni. Az ISIS stratégiája nyilvánvalóan az, hogy a gazdaság bázisainak számító városokat, gyárakat támadjon, hogy így kényszerítse térdre Irakot. Kedden be kellett zárni az ország legjelentősebb olajfinomítóját. Folyamatosan zajlik a külföldi szakértők, mérnökök kimenekítése az országból.

AZ ISIS alakulatai bizonyos településeken alig ütköznek ellenállásba. Előrenyomulásuk miatt Nuri al-Maliki kormányfő több magas rangú parancsnokot és tiszteket váltott le. Köztük van Mahdi al-Garravi, Ninive főparancsnoka is. A város Moszul közelében található. Ez utóbbi település elfoglalása volt az iszlám fundamentalisták első „nagy dobása”.

Kedden 18 iraki katona holttestére bukkantak a Bagdadtól 110 kilométerre északra található Szamarrában. Fejbe, illetve mellkason lőtték az áldozatokat, több jel utalt arra, hogy brutális kegyetlenséggel kivégezték őket. Bakubában az al-Ahad nevű televíziós csatorna egy iraki operatőrét gyilkolták meg. Bűne az volt, hogy beszámolt az ISIS előrenyomulásáról.

Az Egyesült Államok azonban úgy véli, bizonyos jelek arra utalnak, hogy kezd némiképp megerősödni az iraki hadsereg. Washington arra alapozza ezt a véleményét, hogy egyre több síita csatlakozott az iraki hadsereghez. Bagdad környékén megerősítették az ellenállást – közölte John Kirby, a Pentagon szóvivője. Az amerikai hadsereg egyelőre nem kíván légitámadást indítani az ISIS állásaival szemben. A dzsihadisták igen mozgékonyak, nehéz nyomon követni őket – hangzik az indoklás. Az ISIS előrenyomulása miatt félő, hogy polgárháború tör ki a síita és a szunnita lakosság között.

Az orvosok Határok Nélkül szervezet becslései szerint Irakban már 1,2 millió ember volt kénytelen elhagyni lakhelyét. A helyzet napról napra válik mind drámaibbá.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Petro Porosenko ukrán államfő megkezdték az egyeztetéseket a kelet-ukrajnai tűzszünetről. Legalábbis ez áll a Kreml közleményében, amelyből nem derül ki, hogy telefonon tanácskoztak-e, vagy személyes, négyszemközti megbeszélést folytattak.