"Ahhoz, hogy sikeresen kormányozz, kulturálisan és politikailag egy veled önivású pártodnak kell lennie. Amikor én az MSZP miniszterelnöke voltam, abba a politikai konstrukcióba bele volt kódolva, hogy egyszer lehet egy ki nem kényszerített hiba. Túl sok érdeket sértettem, de ezzel nem az MSZP-seket hibáztatom.
Tévedés ne essék, ők voltak bent előbb, én jöttem utoljára, én ismertem félre a helyzetet. Valamikor 2000-2001-ben arról írtam a Népszabadságban, nem fogunk tudni sikeresen kormányozni, ha nem alakítjuk át ezt a szocialista pártot. Akkor volt igazam. Csak nyilván amikor elkapott a politikai ösztön és nyílott a tér, képtelen voltam nemet mondani a kínálkozó lehetőségre" - fogalmaz Gyurcsány.
Az elvesztett 2008-as, vizitdíjról szóló népszavazás után le kellett volna mondania - mondta Gyurcsány Ferenc az Indexnek adott interjúban, és azt is, hogy az utána következő egy év - a tényleges lemondásáig - elvesztegetett idő volt.
Az interjúban Gyurcsány több meglepő kijelentést is tesz, így például azt mondja, hogy a 2004-es, kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtt szégyenteljes és sértő érvelést használtak a kampányban. Azt mondja, ma is úgy látja, hogy a "nem" mellett kellett kampányolni, vagyis hogy a határon túliaknak nem járt volna eleve magyar állampolgárság, de annyira le akartá egyszerűsíteni a történetet, "mert a mögötte meghúzódó történetfilozófiai érvelés elmondhatatlan egy kampányban", hogy nem vették észre, hogy átléptek egy határt. Azt mondja, ha most mniszterelnök lenne, nem venné el az állampolgárságot a külhoniaktól, de a szavazati jogukat megvonná.
A volt miniszterelnök kijelentette: "Az elvesztett népszavazás után le kellett volna mondanom 2008-ban. Fel is vetettem egyébként, csak kisebbségben maradtam. De legalább 2009-ben ragaszkodtam hozzá, és azt mondtam, punktum. Elvesztegetett egy év volt".