Zugló;Papcsák Ferenc;Holokauszt Dokumentációs Központ;

2014-06-19 07:14:00

A Zuglóból hívott tanácsadókra jut pénz

A dolgozók bérét ugyan nem tudják fizetni a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjteménynél, ám az intézményt "menedzselő" Haraszti György volt kuratóriumi elnök információink szerint megbízási szerződéssel foglalkoztat - és fizet ki a házipénztárból - két tanácsadót.

Két, megbízási szerződéssel foglalkoztatott tanácsadóval bővült nemrég a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény (HDKE) apparátusa, és őket rendesen ki is fizetik, nem úgy, mint az intézménynél státuszban dolgozó mintegy kéttucat munkatársat - értesült lapunk. Úgy tudjuk, őket Haraszti György, a HDKE közalapítványának volt kuratóriumi elnöke "vette fel" tanácsadónak, és korábban mindkettejüket foglalkoztatta a fideszes Papcsák Ferenc vezette Zugló önkormányzata.

Információink szerint egyikük, Kassai Ildikó korábban Hódmezővásárhelyen élt, majd miután az előző ciklusban a város polgármestere, Lázár János a Miniszterelnökséget vezető államtitkár lett, ő is a tárcához került, illetve Zuglóban előbb havi 350 ezer forintért Kun Miklós történésznek segített konferenciákat szervezni, közreműködött a Polgárosodás Modernkori Kutató Központ megalapításában, majd tanácsokat adott az önkormányzatnak. Úgy tudjuk, szintén Zuglóból érkezett Csertő Gyula, aki jelenleg a HDKE jogi tanácsadója.

Mivel tanácsadói feladataikért nem munkabért, hanem megbízási díjat kapnak, ezt a házipénztárból megkapják, miközben az intézmény körüli káosz miatt a főállású alkalmazottak a bérükhöz nem jutnak hozzá. Megírtuk, a kéttucat alkalmazott azért nem kapta meg még a májusi bérét - csupán a házipénztárból jutottak fejenként 60 ezer forintos gyorssegélyhez -, és azért nem tudja fizetni a HDKE a közüzemi számláit sem, mivel jelenleg hivatalosan nincs sem ügyvezető igazgató, sem pedig kuratórium és kuratóriumi elnök.

Egyfajta "árnyékvezetés" ugyanakkor működik: Haraszti György irányít, bár döntéshozatalra nincs joga. Az ex-lex állapot oka, hogy május elsejei hatállyal lejárt az addigi ügyvezető, Szita Szabolcs megbízatása éppúgy, mint a teljes kuratórium és így annak elnökének mandátuma is. A kuratórium új elnökét pedig az új tagok választanák, de új tagok sincsenek, mert őket az alapító kormány nevében egyelőre senki nem nevezte ki; azt sem tudni, hivatalosan melyik tárcához tartoznak.

Kitartanak a tiltakozók
Nem érdemes a hatalomnak abban reménykednie, hogy a Szabadság téren épülő '44-es német megszállási emlékmű és a kormány emlékezetpolitikája illetve demokráciafelfogása ellen tüntető civilek két hónap után megunják a mindennapos demonstrációt, mert kitartanak. Az állandó jelenlét folytatódik, még ha egyre gyakoribb a szoborcsoport védelmére kirendelt rendőrökkel a heves szóváltás, esetenként dulakodás. Erről Magyar Fruzsina, a tiltakozó akciósorozat egyik szervezője beszélt lapunknak, mondván: kitartanak és - ahogy eddig -, minden nap felemelik szavukat az önkény ellen, a demokrácia védelmében. Tegnap is sokan összegyűltek a téren, ahol Daróczi Ágnes beszélt a roma holokausztról.
Eközben a vitatott szobrot nem fejezték be: nincs a helyén a két főalak, Gábriel arkangyal és a birodalmi sas. Magyar Fruzsina megjegyezte: a berlini fal is felépült lényegében egy éjszaka alatt. A befejezésre kormányhatározatban rögzített határidő már régen, május 31-én lejárt, ahogy június 15-én az V. kerületi önkormányzat korábban meghosszabbított területfoglalási engedélye is. Eközben a civilek csaknem ezer aláírást gyűjtöttek online petíciójukban, amely követeli: a jelenlegi kormány ne legyen jövőre a holokauszt emlékezetéért felelős nemzetközi szervezet, az International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) soros elnöke.