A "megélhetési bírókat és jogtipró ügyészeket" szimbolizáló két bábut az utcán ácsolt akasztófára aggatták, de végül - szemben az önkormányzat honlapjára is kitett meghívóban szereplő programmal - nem gyújtották fel, Orosz Mihály végül csak hadonászott egy öngyújtóval. A független polgármestert az ellene és az önkormányzat ellen zajló eljárás háborította fel. A pert a TASZ jogvédő szervezet egy munkatársa, Szőllősi Gábor indította az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatt, amiért 2013. február 9-én rendőrökkel vezettette ki őt Orosz Mihály Zoltán az önkormányzat által szervezett "becsület napi" rendezvényről. Ám a polgármester szerint csak "a nemzetközi ügynökszervezetnek - amit Soros György Amerikából pénzel -, a szabadságjogait védik itt a törvényszéken".
A jogvédők szerint az ítélet azért fontos, mert Orosz Mihály Zoltánról a bíróság megállapította: kizárólag azért távolíttatta el a rendezvényről Szőllősit - és a vele lévő Tódor Jánost, a Pulitzer-emlékdíjjal elismert tényfeltáró újságírót -, mert az övétől eltérő politikai nézeteket vallanak. A nem jogerős ítélet ezért arra kötelezte a polgármestert, hogy szórólapokon tájékoztassa az érpataki lakosságot az elmarasztaló ítéletről.
Megírtuk, Tódor az ügyben a Független Rendészeti Panasztestülethez fordult, amely szerint "alapjogot súlyosan sértő intézkedést" hajtottak végre a rendőrök Érpatakon. Ezzel Tódort nemcsak meggátoltak abban, hogy részt vegyen egy nyilvános politikai rendezvényen, de korlátozták a véleménynyilvánításhoz fűződő alapjogát is, egyúttal megakadályozták abban is, hogy a munkáját végezze. A panasztestület szerint a jogsértően eljáró egyenruhások ráadásul a törvénysértő szociális rendeletéről elhíresült, a közmunkásokkal követ törető településvezető, Orosz Mihály Zoltán hívására jelentek meg.