kötet;Szegedi Szabadtéri Játékok;Bíró Eszter;Állati Zenés ABC;Fonogram-díj;Emerton díj;

2014-06-20 07:47:00

Az állatok és az ABC

Bíró Eszter Fonogram-díjat kapott az Állati Zenés ABC című, CD-vel is illusztrált kötetért, melyen ő énekli a dalokat. Úgy érzi, hogy ezzel a gyerekeknek szóló lemezzel, és a belőle készült előadással, igazán meg tudja mutatni magát.

- Húsz éve van a pályán, és a Fonogram-díj az első komoly szakmai elismerése.

- A Gundel Művészeti Díjat vagy az Emerton díjat is fontosnak tartom. De valóban már 20 éve vagyok a pályán, 1994. augusztus 12-én volt a Miss Saigon, melynek a főszerepét alakítottam, premierje a Szegedi Szabadtéri Játékokon. Ezzel indult a pályám, 16 évesen.

- De a díjat most a gyerekeknek szóló lemezére kapta, és ez valószínű, hogy a fő profilja kezd lenni.

- Ezt még nem tudom, de bízom benne. Az elmúlt nyolc évben kezdtem saját produkciókat, szólólemezeket létrehozni, az Állati Zenés ABC más formátumban látott napvilágot, hiszen könyv és lemez is egyben, könyvesboltokban kapható. Más korosztálynak, gyerekeknek szól. Úgy érzem, hogy ebben az anyagban sikerült leginkább megmutatnom azt a zenei világot, amiben a legjobban érzem magam. És bármennyire is furcsa, most sikerült egy szélesebb közönséget megszólítanom.

- Különös, hogy ezt mondja, hiszen azt gondolnám, hogy nehéz szélesebb közönséget megszólítani, mint amikor musical főszerepet játszik.

- Ezt a saját produkcióimra értettem, amelyeket 2006-ban kezdtem csinálni. A különböző estekre, lemezekre egyaránt gondolok. Úgy érzem, hogy ezzel a gyereklemezzel és az ebből készült előadással igazán meg tudom mutatni magam.

- Eléggé rendhagyó a pályája, mert időnként mintha elmenekült volna a sikerek elől. A Miss Saigon után még főszerepet kapott az Egy nyári éj mosolyában, utána elment a színművészetire tanulni, holott sokan valószínűleg nem ezt tették volna, hanem folytatják a karrierjüket, és a gyakorlatban tanulnak. Aztán végül is a főiskolára csak egy évig járt, elment Amerikába. Ott szintén tanult és játszott. Amikor hazajött, igen nehezen került vissza a szakmába. Majd vagy ötven előadás után nem játszotta tovább a női főszerepet Az operaház fantomjában, holott Szirtes Tamás rendező, a Madách Színház igazgatója felajánlotta, hogy bármikor visszamehet. A Budapest Klezmer Band szólóénekesnője volt, és megvált az együttestől, majd két gyereket szült. Állandóan megszakítja a pályáját.

- A Miss Saigon után sok más színházi és néhány film főszerep is következett. Amerikába nem a feladatok elől menekültem, hanem elnyertem ösztöndíjakat és szerettem volna minél többet tanulni arról, amit csinálok. Ha tudatosan szakítanám meg a pályámat, akkor valószínűleg eszméletlenül rosszul irányítanám a karrieremet.

- Azt is mondhatnám, hogy ezek után csoda, hogy még a pályán van.

- Az meglehet. Az embert sok kudarc éri ezen a pályán, azt hiszi, hogy már tudja, mi az, amiben a legjobbat képes nyújtani, és szembesülnie kell azzal, hogy mások nem ezt gondolják. Ez gyakran nagyon elkedvetlenít.

- Úgy nézett ki, hogy zenés színházi sztár lesz, de hosszú évekig nem volt szerepe, és most inkább úgy látszik, hogy szólóénekesnő, aki időnként esetleg eljátszik egy szerepet.

- Én nem mondtam le a színházról. A minőségi darabok, a jó szerepek még mindig nagyon érdekelnek és inspirálnak. Azzal tisztában vagyok, hogy milyen dolgokban érzem jól magam. És most már talán elég tudatosan vagyok képes kiválasztani azokat a feladatokat, amelyekben kiemelkedőt nyújthatok.

- Milyen feladatok ezek?

- A szerepek közül azok, amelyekben fontos, hogy el is legyenek játszva, mélyebb szinteket lehet felhozni az adott karakter lelkéből. Az se baj, ha közben van néhány dalom, de most már talán nem ez a leglényegesebb. Az biztos, hogy jelenleg a legnagyobb visszaigazolás a pályámon az, hogy létrehoztuk az Állati Zenés ABC-t, ami sok mindenben eltér más gyerekeknek szóló produkcióktól. Nem versfeldolgozásokkal próbálkoztunk, és nem is azzal, hogy szép dalokat egymás mellé rakunk, hanem tematikus műsort találtunk ki azzal, hogy az ábécé betűi lettek a dalok ihletői. Födő Sándor "Fodo" zeneszerző és Hegyi György szövegíró írt 22 vadonatúj dalt, melyek a mai gyerekek nyelvén beszélnek, persze megszólítva a szülőket is. Az is jó visszaigazolás, hogy a koncerteken nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is jól szórakoznak. A koncerten használok egy szerkentyűt, amit "varázsdoboznak" hívok, aminek a segítségével egy oktávval mélyíteni tudom a hangom, amikor farkasként szólalok meg, vagy akár három szólamban egyszerre tudok énekelni a jaguár dalában. Hárman hozunk létre nagyzenekari hangzást. Én is több hangszeren játszom, miközben énekelek, táncolok. Olyan technikai megoldásokat alkalmazunk, amelyek nem szokványosak, főleg nem gyerekműsorban.

- Tudom, hogy konzultált Halász Judittal, aki nagy szakértője ennek a területnek, mielőtt gyerekeknek kezdett énekelni.

- Fodo Halász Judit egyik zeneszerzője is, rajta keresztül érzem a támogatását. Amikor megkaptam a Fonogram-díjat, ő volt az egyik számomra nagyon fontos ember, aki fölhívott, és gratulált. Azért esett nekem igen jól ez az elismerés, mert ez szakmai díj, és utoljára 11 évvel ezelőtt ismerték el a munkámat ilyen módon, akkor Gundel Művészeti Díjat kaptam. Arra különösen büszke vagyok, hogy a megjelenéstől számított 1 év alatt mennyi mindent sikerült elérnünk, megvalósítanunk! Tavaly ősztől a könyv és a lemez több általános iskola 1. osztályába bekerült alternatív, kiegészítő tananyagként. Ballagásokon, színjátszó táborban is adtak elő ebből az anyagból, sőt szavalóversenyt is nyertek vele. A koncerteken most már mindig vannak, akik kívülről fújják a dalokat.

- Játszik a Budapesti Operett Színház Elfújta a szél című produkciójában, ahová meghallgatás útján kapta meg a szerepet.

- A húgom szólt, hogy van meghallgatás, és ugyanúgy, mint mások, elküldtem az önéletrajzomat meg egy fotót magamról, és megkaptam Melanie szerepét.

- De eredetileg nem ezt szerette volna.

- Melanie és Scarlett szerepére is pályáztam. Most már, hogy egy éve játsszuk a darabot, és ismerem kívülről-belülről, örülök, hogy ezt a szerepet kaptam.

- Lesz új lemez?

- Most folynak egy nagy könyvkiadóval tárgyalások. Tervben van, hogy jövőre megjelenik az Állati Zenés ABC 2. kötete. Az első lemezen 22 dal található, és ebből kettő nem egy konkrét betűről, hanem általában az ábécéről szól. Tehát még 24 dal hiányzik ahhoz, hogy teljes legyen a 44 betűs magyar ábécéről szóló mustra. Ősztől indul az Állati Zenés ABC klub is a Marczibányi téren. Minden hónapban lesz egy koncert különböző meglepetésekkel. Addig pedig sokszor lépünk föl a nyáron, például június 28-án 11 órakor a kőbányai Kőrösi-Csoma Művelődési Házban, június 29-én 18 órakor pedig a Klebelsberg Kuno Kulturális Központ szabadtéri fesztiválján.