"Az én életem legfontosabb ügye volt, nagyon büszke vagyok rá, hogy befejezték" - mondta a 4-es metróról Budapest volt főpolgármestere, Demszky Gábor, aki az ATV Egyenes beszéd című műsorában csütörtökön először szólalt meg azóta, hogy Berlinben és Washingtonban töltött évei után hazaköltözött. Most újra Budapesten él.
A volt főpolgármester szólt arról, hogy amikor megtudta, hogy a 4-es metró átadására nem hívják meg, az első gondolata az volt, hogy örül annak, hogy nem változtattak a kivitelezési terveken, hiszen könnyen megtehették volna. Ugyanakkor azt mondta: "nem az volt az igazi probléma, hogy engem nem hívták meg", hanem az, hogy az Európai Bizottság képviselőjét mellőzték, hiszen az unió 50 százalékban finanszírozta a projektet, mintegy 180 milliárd forinttal, ami később sokkal többet jelentett, hiszen sokat romlott a forint.
A riporter Kálmán Olga felidézte, hogy miket mondott utódja, a jelenlegi főpolgármester Demszkyről, hogy elődje mit tett volna, ha meghívja: "ismerve a természetét, a miniszterelnököt és engem gyalázott volna, válaszul az udvariasságra". Ezt a "szöveget" Demszky annyival kommentálta, hogy biztosan szívesen elment volna és nyilván nem tett volna ilyet.
Demszky azt mondta, alapvetően tényleg kiszállt a közéletből, de kár tagadnia, hogy hiányzik neki a hazai politikai élet, "fél lábbal mindig itthon voltam", mindig "utolérte", ami itt történt. Ugyanakkor szerinte nagyon fontos közbelépni az önkormányzati választások előtt: ugyanis olyasmi készül Budapesten, "amit meg kell változtatni", és az ellenzéknek sok dolga van.
Mint kifejtette, Budapest tönkretételi kísérlete éppen az első Orbán-kormány idejére datálható,1998 és 2002 közé, ám a mostani "sokkal nagyobb szabású": nem csak arról van szó, hogy jelentős költségvetési forrásokat vonnak ki, hanem teljesen átszabják a közgyűlést, a Várba költöztetik a miniszterelnöki hivatalokat, és mindez együtt "Budapest leértékelése, a bűnös város tönkretétele". És hogy miért bűnös? "Mert rosszul szavazott tavasszal".
Demszky szerint lényegében bosszút állna a kormány, amiért a választáson 18 mandátumból 8-at az ellenzék szerzett meg, és reális esélye van, hogy ellenzéki főpolgármestere legyen Budapestnek, de a szabályokat úgy változtatták, hogy ne történjen így.