Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) közlése szerint 2013 végén 51,2 millió volt a menekültek száma. Ez hatmillióval több, mint egy évvel korábban. Az adatokat kormányok, civil szervezetek és az UNHCR saját gyűjtései alapján tették közzé.
A szervezet szerint a menekültek számának jelentős emelkedése a szíriai polgárháborúra vezethető vissza. Az országban 6,5 millió embernek kellett elhagynia lakhelyét. A jelentésből az is kiderül, hogy csak kevesen térnek vissza lakóhelyükre.
Afrikában szintén tömegek kényszerültek elmenekülni az otthonukból – a Közép-afrikai Köztársaságban, illetve az év végétől Dél-Szudánban is.
„Ezt a hatalmas árat fizetjük azért, mert nem állítjuk meg a háborúkat, mert nem vagyunk képesek megoldani, vagy még inkább megelőzni a konfliktusokat” – hangoztatta António Guterres, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa. „Ma veszedelmesen hiányzik a világból a béke. A humanitárius szervezetek csillapíthatják valamelyest a következményeket, de létfontosságú, hogy megszülessen a politikai megoldás. Ez utóbbi nélkül ugyanis nem csitulnak a konfliktusok, és nem szűnnek az iménti számokban kifejeződő szenvedések sem.”
Az az 51,2 millió fő, aki szerte a világon otthona elhagyására kényszerült, segítségre szoruló emberek olyan hatalmas tömege, hogy az már súlyosan kihat mind a világ donor országainak nemzetközi segélyezésre szánt költségvetésére, mind pedig a menekültválságok frontvonalában lévő országok felvevő és befogadó képességére.
„A nemzetközi közösségnek felül kell emelkednie a nézetkülönbségein, és megoldást kel találnia a dél-szudáni, a szíriai, a közép-afrikai köztársaságbeli és más konfliktusokra. A hagyományos donorok mellé újaknak kell felzárkózniuk. Annyi ember él ma elszakítva az otthonától, mint Kolumbiától Spanyolországig, vagy éppen Dél-Afrikától Dél-Koreáig egy sor közepes vagy éppen nagyobb ország teljes lakossága” – mutatott rá Guterres.
Félő, hogy 2014-ben tovább nő a menekültek száma. A jelentésben ugyanis még nem szerepelhettek a véres iraki események következményei. Feltételezések szerint az országban legalább félmillióra tehető azok száma, akik kénytelenek voltak elmenekülni a dzsihadisták elől.
A Global Trends jelentés az otthonuk elhagyására kényszerült emberek három csoportját fedi le – a menekülteket, a menedékkérőket és a belső menekülteket. Közülük a menekültek száma 2013 végén globálisan 16,7 millió fő volt.
A nagyobbik részük, 11,7 millió ember az UNHCR mandátuma alá tartozott, míg a többiekről testvérszervezetünk, az ENSZ Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala (UNRWA) gondoskodott. Ezek a számok 2001 óta nem voltak ilyen nagyok, ráadásul 2013 végén az UNHCR-hez tartozó menekültek több mint fele, jelesül 6,3 millió ember élt 5 évnél hosszabb ideje kényszerű száműzetésben.
Az UNHCR felügyelete alá tartozó menekültek a legnagyobb számban Afganisztánból, Szíriából és Szomáliából érkeztek – e három csoport adta a világ menekültjeinek több mint felét. Ugyanakkor Pakisztán, Irán és Libanon több menekültet fogadott be, mint az összes többi ország együttvéve.
Régiós szinten Ázsiában és a csendes-óceáni térségben élt tavaly a legtöbb menekült, összesen 3,5 millió. Fekete-Afrikában 2,9 millió, a Közel-Kelet és Észak-Afrika térségében 2,6 millió volt a számuk.
A menekültek mellett 2013-ben 1,1 millió ember nyújtott be menedékkérelmet, a többségük a világ fejlett országaiban (tavaly Németország lépett az első helyre, mint az az ország, amely a legtöbb menedékkérelmet fogadta be). Korábban soha nem látott számú, 25 ezer 300 menedékkérelem érkezett a szüleiktől elszakított gyerekektől. A legtöbb menedékkérő, 64 ezer 300 ember Szíriából érkezett, a második legnagyobb kibocsátó a Kongói Demokratikus Köztársaság volt 60 ezer 400 fővel, míg a harmadik Myanmar 57 ezer 400 menedékkérővel.
Ami Magyarországot illeti, 2013-ban 18 ezer 900 menedékkérelmet regisztráltak az országban, ami 776 százalékos növekedés az előző évi 2157-hez képest. A legtöbben, 6212-en Koszovóból érkeztek, őket követik a pakisztániak (3081), az afgánok (2328), az algériaiak (1116) és a szíriaiak (977). Tavaly ugyanakkor mindössze 356 menedékkérő részesült nemzetközi oltalomban Magyarországon, azaz alig valamivel többen, mint az előző évben (308).
A világszerte állampolgárság nélkül élő hontalanokat nem számítanak az 51,2 millió otthona elhagyására kényszerült ember közé, hiszen nem minden hontalan feltétlenül menekült is egyben. A UNHCR irodái 2013-ban közel 3,5 millió hontalanról adtak számot, ám a becslések szerint legalább háromszor ennyi ember él ma hontalanként a világban.