Fischer Ádám;tiltakozás;megszállási emlékmű;

Fischer Ádám ígérte, évente vezényel majd a téren. Fotó: Vajda József/Népszava

- Beethoven és Fischer az emlékmű ellen

Csaknem ezren énekelték Fischer Ádám vezényletével az Örömódát szombat este a Szabadság téren, tiltakozásul a botrányos megszállási emlékmű ellen. Szombaton - ami egyébként a csillagos házak napja is volt - volt a 75. nap, hogy civilek demonstráltak a téren épülő, félig kész szobor ellen, mivel azt történelemhamisításnak tartják. 

A Kossuth-díjas karmester a helyszínen a Horthy-rendszer mostani rehabilitációjáról beszélt; emlékeztetett, Horthy alatt vezették be a zsidótörvényeket, akkor "kapott szárnyra" az irredentizmus is. Fischer szerint ragaszkodni kell az európai értékekekhez akkor is, ha az unióval amúgy elégedetlenek vagyunk. A karmester azt ígérte, évente ezen a napon közös éneklést vezényel a téren.

A tömeg teljesen megtöltötte a tér Október 6. utcához közeli részét, a szervezők is mindössze ötszáz résztvevőre számítottak - ennyit nyomtattak ugyanis Beethovennek az Európai Unió nem hivatalos himnuszaként is ismert művének magyar, angol és német nyelvű szövegéből.

Az "előadás" előtt volt néhány próba, melyeken Fischer mindenkit arra kért, "énekeljen örömöt, és gondoljon a szabadságra”, majd miután a tömegkórus többször is előadta a dalt, vastaps tört ki. Az éneklés után több százan a helyszínen maradtak, élőlánccal folytatva a tüntetést.

A tömegben mások mellett megjelent Lendvai Ildikó, az MSZP volt elnöke, Magyar Bálint egykori SZDSZ-es kulturális miniszter, Mécs Imre volt SZDSZ-es, majd szocialista képviselő, Demszky Gábor egykori főpolgármester. Ma folytatódik a demonstráció, június 26-án pedig 17 órától közmeghallgatás lesz az V. kerületi önkormányzatban, az Erzsébet tér 4. szám alatt, melyen a civil szervezők is jelen lesznek.

Polgárosodáspárti, de mozgalmi típusú pártként kíván működni a jövőben Együtt - a Korszakváltók Pártja. A leszakadtakat és a rossz helyzetben lévőket is képviselni kívánó szövetség erről a szombati taggyűlésén határozott, ahol új vezetőséget is választottak. A párt három társelnöke Juhász Péter, Székely Sándor és Szigetvári Viktor lett, utóbbi egyben az ügyvezető társelnöki posztot is betölti.