üzleti hangulat;bizalmi index;konjunktúra;üzleti szféra;

2014-06-23 07:19:00

Hullámzó várakozások

Másfél éves, látványos emelkedés után áprilisban érte el tizenöt éves csúcspontját a GKI-Erste konjunktúra-index értéke. Az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások a májusi romlás után júniusban minimálisan javultak, a fogyasztói bizalmi index csökkenése viszont ebben a hónapban is folytatódott. 

Júniusban a kereskedelmi és főleg az ipari várakozások romlottak, az építőipari és különösen a szolgáltató cégek viszont optimistábbak lettek. Az ipari bizalmi index júniusban két hónapos csökkenés után az év eleji szintre csúszott.

Romlott az elmúlt és a következő időszak termelésének, a rendelésállománynak, az exportrendeléseknek a megítélése, a készleteket pedig kissé növekvőnek érezték a válaszolók.

Az építőipari bizalmi index júniusban visszaemelkedett az áprilisi szintre. A kereskedelemben a készleteket enyhén csökkenőnek érezték, az eladási pozíció megítélése azonban kissé, a várható rendeléseké erőteljesen romlott. A szolgáltató cégek derűlátása meghaladta eddigi idei csúcsát. Legnagyobb mértékben a várható forgalom megítélése lett kedvezőbb, de számottevően javult az általános üzletmeneté is.

A foglalkoztatási szándék az iparban nem változott, az építőiparban és főleg a szolgáltató cégek körében erősödött, a kereskedelemben viszont jelentősen romlott. A létszám bővítését tervezők aránya a kereskedelem kivételével minden ágazatban meghaladta a leépítésre számítókét. Erősödött viszont a lakosság munkanélküliségtől való félelme.

Az árcsökkenést várók aránya júniusban a "szokásos" építőiparon kívül az iparban is meghaladta az emelést valószínűsítőkét. A kereskedelmi cégek áremelési törekvése nem változott, a szolgáltatóké viszont erősödött. Jelentősen mérséklődött a fogyasztók inflációs várakozása.

A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban és főleg a szolgáltató szektorban javult, az építőiparban nem változott, a kereskedelemben és a fogyasztók körében viszont romlott.