Azért ott még nem tartunk, de a francia CNRS /Országos Tudományos Kutatási Központ/ meglepő versenyt hirdetett meg azoknak a doktoranduszoknak, akik képeseknek tartják magukat arra, hogy tézisüket 180 másodpercben adják elő. A példát követte Québec néhány egyeteme azzal a javaslattal, hogy terjesszék ki a versenyt “ Háromperces tézis” címmel minden frankofon egyetemre.
Csak összehasonlításul: egy magyar államvizsgán egy diplomamunka-prezentáció „közmegegyezéses” időtartama 10-12 perc.
“ Három perc nagyon rövid időnek tűnhet - mondta Cécile Bézy, a kanadai verseny szervezője a Le Figarónak - de egyedülálló alkalmat ad a kutatóknak, hogy saját köreiken kívül is ismertessék munkájukat. A verseny egy mód arra is,hogy elsajátítsanak olyan kommunikációs technikákat, amelyek szükségesek a privát szektor megközelítéséhez vagy új kutatások finanszírozóinak kereséséhez.”
Miután a francia kormány szabad utat engedett a versenynek, Lyonban 23 egyetem részvételével sor került a nagy eseményre. A versenyzők a publikum és tv-kamerák előtt tehettek tanúságot rendkívüli szintetizáló képességeikről. A felvett anyag megtekinthető a CNRS honlapján.
Hogy a háromperces tézisek nem valami bugyuta áltudományos témákról szóltak, álljon itt néhány példa: Egy montpellier-i sinológusnő “ A kínaiak az irodalomban” című témát terjesztette elő, egy toulouse-i geográfus “ Az adminisztratív struktúrák fejlődése a XVII és a XX. század között” címmel ismertette disszertációját.
A győztes Marie- Charlotte Monin lett, aki bravúrosan 3 perben tudta összefoglalni “ A lin-15A proteinek és a retinoblasztóma (ideghártya-daganat) szerepe a sejtek újraprogramozásában” című értekezését. Ő megy majd a Québecben megtartandó világversenyre.