Megállapodás született a szíriai kormányzat és a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) között a damaszkuszi palesztin menekülttábor ügyében. A szír fővárosban található Jarmouk menekülttábor ugyanis romokban hever.
A táborban több, a rezsim ellen harcoló fegyveres húzta meg magát, így többször összecsapásra került sor a három éve dúló szíriai polgárháború során. A palesztin harcosok a szunnita felkelők oldalán léptek fel a síita/alavita Aszad erőivel szemben.
Felderített és nyilvántartott vegyifegyver-készletének utolsó szállítmányát is átadta megsemmisítésre Szíria a nyugati országok kormányainak - jelentette be a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW). Ezen nyilvántartás szerint a polgárháború sújtotta arab országnak 1300 tonnányi készlete volt vegyi fegyverekből vagy azok előállítására alkalmas anyagokból. Az Aszad rezsim beleegyezett a készlet átadásába, a folyamat azonban elhúzódott a harcok miatt. A folyamatot felügyelte és támogatta mind az amerikai, mind az orosz kormányzat.
Noha vannak még kételyek arra vonatkozóan, hogy Damaszkusz valós vegyifegyver arzenálja megegyezik-e a nyilvántartottal, Ahmet Uzumcu, az OPCW vezérigazgatója azt mondta, a bevallott szíriai készlet mennyisége közel jár független biztonsági elemzők és szakértők becsült adatához.
A PFSZ képviselői és a szír kormány között megállapodás jött létre, amely lehetővé teszi, hogy a táborban menedéket talált fegyveresek sértetlenül elvonuljanak, majd ezt követően újjáépítsék a romokban heverő létesítményt. A fegyverszünet szombaton helyi idő szerint 18 órakor lépett hatályba, azóta nem volt összetűzés, de a PFSZ szóvivője szerint elővigyázatosak a korábbi tapasztalatok miatt.
A jarmouki táborban a szíriai polgárháború előtt 150 ezren éltek, a palesztinok mellett szírek is, mára alig 40 ezer lakója maradt, közülük csupán 18 ezer palesztin. Több mint 200 személy meghalt, 128 éhen halt amióta 2013 júniusában a szír hadsereg
körbezárta a tábort, elvágva nemcsak a fegyveres utánpótlást, hanem az élelem és a gyógyszer szállítmányok útját is. Februárban már volt egy tűzszüneti kísérlet, ám csak 15 napig tartott, mert márciusban újrakezdődtek az összecsapások. E néhány nap alatt az UNRWA -nak, az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynökségének, sikerült élelmet és gyógyszert bejuttatnia a létesítménybe.
A szombati megállapodás értelmében minden fegyveres kivonul a táborból, a barakkokat lebontják és teljesen újjáépítik a létesítményt. A buldózerek már megjelentek, a megállapodást az UNRWA is szignálta és felügyeli.
A szíriai menekültkérdés a közel-keleti változásokat látványosan érzékelteti. Az Aszad-ellenes felkelés kezdete előtt Szíria célországnak számított, mára a világ menekültjeinek legnagyobb hányadát épp a szíriaiak teszik ki. A menekültek világnapja (június 20) alkalmából kiadott éves ENSZ-jelentés szerint 2013-ban világszerte 51,2 millió személy kényszerült otthona elhagyására, a szír polgárháború csaknem tízmillió menekültet eredményezett, közülük 3 millió külföldön él. 2010-ben a szíriai lakosság 10 százalékát még a menekültek tették ki.
Szíria kedvelt célpont volt, mert a damaszkuszi kormányzat "tárt karokkal fogadta a menekülteket", viszonylag jó körülményeket teremtett számukra, jogokat biztosított számukra, így a menekültek nem voltak ellenségesek az Aszad rezsimmel. Akkor még a kormányt nem érdekelték Tel Aviv és Bagdad kritikái.
Izrael és Irak ugyanis számtalanszor kifogásolta, hogy Damaszkusz terroristákat és volt Baath tagokat bujtat az országban. Közismert volt, hogy a Hamasznak és az Iszlám Dzsihádnak nem egy vezetője élvezte az Aszad kormányzat nyújtotta biztonságot.
Az UNRWA adatai szerint Szíria 432-470 ezer palesztin menekült élt a szír polgárháború előtt Damaszkusz nem önzetlenségből fogadta be a menekültek millióit és biztosított számukra jó körülményeket, hanem többek között azért, mert ezáltal befolyása egyre növekedett a menekültek származási országaiban.
A palesztin-izraeli illetve a palesztin-palesztin konfliktusban nem annyira a menekültek száma, hanem az jelentette Aszad helyzetelőnyét, hogy nemcsak a Palesztin Felszabadítási Szervezet, hanem a Hamasz, az Iszlám Dzsihád, a Demokratikus Front Palesztina Felszabadításáért, illetve a Népi Front Palesztina Felszabadításáért mozgalom tagjait és vezetőit is befogadta. A polgárháború során azonban a volt támogatottak általában felekezeti alapon, a szunnita lázadókkal szimpatizáltak és sok esetben fegyvert is fogtak az ő soraikat erősítve.