Az orosz sajtó mindeközben arról ír: Vlagyimir Putyin nem veszíti el a jogát arra, hogy külföldön bevesse az orosz hadsereget akkor sem, ha a parlament felsőháza, vagyis a Szövetségi Tanács visszavonja a márciusban adott felhatalmazást. A tanács még Dmitrij Medvegyev államfői tevékenysége idején, 2009 decemberében hozott egy döntést arról, hogy az orosz elnök, aki egyben a hadsereg főparancsnoka is, rendkívüli esetben bevetheti külföldön az orosz csapatokat.
Viktor Murahovszkij tartalékos ezredes egy orosz lapnak nyilatkozva kifejtette: politikai döntésnek tartja Vlagyimir Putyin javaslatát az orosz hadsereg ukrajnai bevetésére március elsején kapott felsőházi felhatalmazás visszavonására. A lépés célja, hogy ösztönözze az ukrán válság politikai rendezését, de a szakértő szerint az orosz csapatokat ettől még aligha fogják visszahívni az ukrán határtól.
Marija Lipman, a moszkvai Carnegie Központ szakértője úgy vélte, hogy az orosz államfő erős és jelképes lépest tett a felhatalmazás visszavonatásával. Sokkal erősebbet, mint amikor májusban a délkelet-ukrajnai referendum elhalasztására szólította fel a szakadárokat. Az orosz szakértő a Vedomosztyiban emlékeztetett arra, hogy Moszkva nem először tett a nyugati büntetőintézkedések elkerülését szolgáló manővereket. Vlagyimir Putyin lépése szerinte nem jelenti a békekötés kezdetét és az ukrajnai konfliktusból kivezető utat sem nyitja meg.
Vlagyimir Dzsabarov, az orosz Szövetségi Tanács külügyi bizottságának egyik alelnöke a Kommerszant című orosz napilapnak azt mondta, hogy váratlanul érte őket Putyin javaslata, amelyet Mihail Margelovnak, a külügyi bizottság elnökének a véleménye szerint a szerdán ülésező felsőház "szinte biztosan" támogat.
Az orosz elnök kedden tett javaslatot arra a Szövetségi Tanácsnak, hogy vonja vissza határozatát, amelynek értelmében "az orosz állampolgároknak és a Krím félszigeten állomásozó orosz Fekete-tengeri Flotta állományának a védelme érdekében, szükség esetén" bevetheti az ország hadseregét Ukrajna területén. Az államfő kezdeményezése "a kelet-ukrajnai helyzet normalizálását és rendezését célozza és az erről megkezdett háromoldalú tárgyalásokkal kapcsolatos" - közölte Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő.