Jobbik-Konzervatívok;kitelepítés;Miskolc;romák;Kriza Ákos;Soós Attila;

2014-06-26 07:07:00

Miskolcon maradnak a romák

Demonstráltak a kitelepítésre ítélt romák Miskolcon, három menetben vonultak a városháza elé. A tüntetők mellé az ország minden részéről csatlakoztak, helyi beszámoló szerint összesen körülbelül 700-an voltak. A felszólalók beszédüket a "Miskolcon maradunk" mondattal zárták, és kifejtették, nem hagyják el a várost, ugyanazokat a jogokat követelik, amelyek bárki mást megilletnek. 

Miskolcon maradunk - ezt skandálták a városháza előtt tüntető romák. A menet Miskolc három pontjáról, a DVTK stadionjától, az avasi szabadidőparktól és egy belvárosi áruháztól indult a polgármesteri hivatalig. Az MTI három, összesen több mint kétszáz fős menetről számolt be, a lapunkat tájékoztató roma vezető szerint körülbelül 700-an voltak, az ország minden részéről érkeztek a miskolci romákkal szolidáris emberek.

A felszólalók volt, aki arról beszélt, rettenetes, hogy miközben egészséges, téglaépítésű házakban élnek, a miskolci média putriról ír. "Itt vegyes házasságban élő emberek is vannak, hogy gondolja Kriza Ákos polgármester, hogy a gyerekeinket 50 százalékban romaként szeretjük, 50 százalékban magyarként?".

Más arról beszélt, hogy a Jobbik azt írja le, amit Kriza Ákos mond nekik. "KDNP-snek hirdeti magát, így aztt követeljük, kereszténydemokrataként oldja meg a helyzetet." Elhangzott az is, hogy munkát, tisztességes bért követelnek, és ugyanazokat a jogokat követelik, amelyek bármely más állampolgárt is megilletnek.

Az egyik felszólaló kijelentette, azért jött el, mert ez nem miskolci ügy, ez a történet már nem Miskocról szól. Ha az itt élőket kitelepíthetik, akkor holnap mással, máshol fogják ugyanezt tenni. "Üldözöttek lettünk a saját szülőföldünkön". Mint fogalmazott a felszólaló, azért kellene nekik a városhatáron kívül menni, mert van, aki azt gondolja, hogy ezzel választást lehet nyerni.

Mint üzente, Miskolcon a cigányok fogják eldönteni, ki legyen a polgármester. "Nem méltó a városhoz a mai vezetés, kiállítjuk őket a sorból. Csak akkor induljanak újra, ha velünk is számolnak" - hangzott el a tüntetésen.

A fideszes többségű közgyűlés májusi döntése óta nincs nyugtuk a diósgyőri stadion környéki, úgynevezett számozott utcák, Lyukóvölgy, a Tetemvár, a Hideg-sor ingatlanjaban élőknek. Akkor szavazták meg a város szegényeinek kitelepítéséről szóló tervezetet: aki "önként" elhagyja önkormányzati otthonát és a városon kívül vesz másik ingatlant, pár százezertől kétmillió forintig terjedő támogatást kap.

Soós Attila, a városi közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciójának szóvivője a döntést azzal indokolta, hogy a miskolci "gettók és nyomortelepek" felszámolását tervezik a biztonságos, élhető város megteremtéséért. Miskolc "szégyenfoltjait, a bűnözés melegágyát" akarják eltüntetni, ami a "gettók, nyomortelepek" teljes felszámolását jelenti.

A Fidesz-KDNP és a Jobbik aláírásgyűjtésbe kezdett Miskolcon, a nyomortelepek felszámolásáért, a környező falvak viszont a nyomor exportálása ellen tiltakoznak, ők emiatt kezdtek aláírást gyűjteni. Többen jelezték, öt évig segélyt, és közmunka-lehetőséget sem biztosítanak a betelepülőknek, és a "hathatós" lépésektől sem riadnak vissza, ha Miskolc nem változtat a tervezeten.

A Jobbik tagjai vonultak fekete pólóban vonultak végig a számozott utcákban, hogy nyomatékot adjanak a városvezetők követelésének. Soós Attila pedig sajtótájékoztatóján jelentette be: aláírás-gyűjtési akciójuk sikeres, "néhány óra alatt kiderült, hogy a város polgárai teljes mellszélességgel a városvezetés mellé álltak.

Az MSZP miskolci szervezete szerint gyűlöletkoalíciót kötött a Fidesz és a Jobbik, és emlékeztettek arra, hogy Kriza Ákosék tavaly még példaértékűnek nevezték, hogy az itt élők közül sokan saját munkájukkal, a várostól kapott építőanyagok felhasználásával felújították otthonaikat.