tiltakozás;megszállási emlékmű;Szabadság-téri emlékmű;

2014-06-26 07:04:00

Nem félnek a civilek

Noha újabb rendőrségi eljárások indultak a Szabadság téren tüntető civilek ellen, ezzel a szervezők szerint nem tudja megfélemlíteni a hatalom a demonstrálókat. Több tüntetőt rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenséggel, illetve garázdasággal gyanúsítanak, mert a térre tervezett '44-es megszállási emlékmű "útjában álltak".

Az újabb, politikai célzatú eljárásokkal sem tudja a hatalom megfélemlíteni a Szabadság téri civileket, akik kitartanak és továbbra is nap mint nap összegyűlnek a téren, hogy felemeljék szavukat az orbáni önkény, a Fidesz hatalomgyakorlása és a kormány emlékezetpolitikája ellen.

Ezt üzenték tegnap a civil demonstrációsorozat szervezői, résztvevői, akiket - több társukhoz hasonlóan - beidéztek a rendőrségre, és gyanúsítottként hallgatták ki őket. Tegnap Mécs Imre és felesége, Magyar Fruzsina valamint Zoltai Andrea került sorra, de a héten már csaknem tucatnyi érintett járt az V. kerületi kapitányságon ez ügyben.

Mécs Imre egykori '56-os halálraítélt, későbbi országgyűlési képviselő ellen például jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt indult eljárás, míg Magyar Fruzsinát emellett garázdasággal is gyanúsítják.

Előbbi eljárás oka, hogy április végén rendőrökkel "tisztították" meg a demonstrálóktól a térre tervezett emlékmű munkaterületét, mert szó szerint az épülő szoborcsoport "útjában" álltak. Akkor az egyenruhások a mintegy húsz "engedetlenkedőt" kicipeltek a munkaterületről, ahová a kordonkerítés ellenére is rongálás nélkül jutottak be, és maguktól távozni nem voltak hajlandóak.

Garázdasággal pedig azért gyanúsítják többüket, mert egy hónapja megpróbálták megbontani a kordont, ám meg nem rongálták, be sem döntötték. Tegnapi kihallgatásán Mécs a rendőröknek azt mondta, csak a véleménynyilvánítás szabadságával éltek, és "ez olyan emberi jogokból fakadóan adódó alapjog, amelyet nem lehet korlátozni más jogszabályok alapján, ideértve például a birtokvédelmet".

Utóbbival arra utalt, hogy a józsefvárosi jegyző birtokvédelmet biztosított a kivitelező cégnek, a rendőrök pedig ez alapján tudták eltávolítani a korábban a munkát hatékonyan akadályozó demonstrálókat a területről.

Magyar Fruzsina kihallgatása után lapunknak azt mondta, hogy tevékenységük nemhogy a társadalomra veszélyes lenne, ellenkezőleg: hasznos. Hozzátette: ők is feljelentést tettek a rendőrök ellen, akik többször a dulakodásig fajulóan igyekeznek még abban is megakadályozni őket, hogy a kordon közelébe menjenek.

Emlékezetes, áprilisban többük ellen már indítottak eljárást falfirkálás miatt. Mécset például "falfirka elhelyezésével elkövetett" rongálással és emiatt 2800 forint károkozással gyanúsították, amiért festékszóróval üzent az épülő emlékmű körüli kordont borító molinón.

Ezren írták alá
A Szabadság téri civilek tegnap este lezárult akciójában eközben több mint ezer aláírás gyűlt össze. Az online petíció azt követeli: a jelenlegi kormány ne legyen jövőre a holokauszt emlékezetéért felelős nemzetközi szervezet, az International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) soros elnöke. Megírtuk, az Orbán-kabinetnek szembe kell néznie azzal, hogy "elbukhatja" a IHRA elnökségét, amit Magyarország jövőre venne át Nagy-Britanniától. A szervezet 30 másik tagállama közül több is tiltakozik, éppen az Orbán-kormány emlékezetpolitikája és az emlékmű miatt. Az Egyesült Államok 30 zsidó származású kongresszusi képviselője is bírálta az emlékmű tervét Orbán Viktor kormányfőnek írt levelében, megkérdőjelezve Magyarország alkalmasságát a szervezet soros elnöki tisztségére.