Teherán aggódva szemléli az ISIS fegyvereseinek fokozatos térnyerését, Hasszan Rohani elnök szerdán az iráni csapatok riadókészültségbe helyezését rendelte el. Szakértők azonban nem hiszik, hogy Irán beavatkozna. Az ország ellen atomprogramja miatt elrendelt szankciók nyomán Teherán gazdasága romokban hever, nem lenne az országnak elegendő tőkéje ahhoz, hogy finanszírozzon egy minden bizonnyal elhúzódó beavatkozást.
Közben az Egyesült Államok is segíteni próbál Iraknak. A 300-ból 130 katonai szakértő kezdte meg a munkát az országban. Feladatuk az lesz, hogy felmérjék az iraki hadsereg állapotát, segítsék a katonák kiképzését. Washington emellett 30-35 felderítő repülést végez a térségben. Amerikai kormányzati képviselők szerint az akciókat nem koordinálják az iraki hadsereggel.
Miközben Nuri al-Maliki kormányfő az Egyesült Államok beavatkozását kérte, az ellenzék nem lelkesedik az amerikai szerepvállalásért. A befolyásos síita vezető, Muktada asz-Szadr keményen bírálta Amerikát, az Egyesült Államokat „megszálló államnak” nevezte televíziós beszédében. Mint mondta, csak nemzetközi segítséget hajlandó elfogadni az iraki hadsereg számára. A katonaság egyelőre léptelen útját állni a dzsihadistáknak. Szerdán az iszlamisták az ország egyik legnagyobb olaj- és gázlelőhelyét foglalták el.
Az ENSZ szerint az ISIS több mint két héttel ezelőtt megkezdett offenzívájában legalább 900 polgári személy vesztette életét, s csak az utóbbi napokban mintegy félmillió ember menekült el lakóhelyéről.