szerencsejáték;kaszinó;adómentesség;alanyi áfamentesség;

2014-06-27 07:18:00

Áfamentes ingyen ebéd a kaszinósoknak

Mentesülhet az áfafizetés alól a szerencsejáték-szolgáltatás nyújtása, az állam által koncesszióban átadott szerencsejáték közvetítése és szervezése egy módosító javaslat alapján, amelynek benyújtásáról az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága döntött csütörtöki ülésén kormánypárti többséggel.

Az indítványt a bizottság a pénzügyi tárgyú törvények módosításához terjeszti be. A napirendi pont tárgyalását rövid időre el kellett halasztani, mivel a szocialista Tukacs István magyarázatot firtató kérdésére sem a kormány jelenlévő képviselője nem tudott válaszolni, sem a testület tagjai.

A kérdésre később tértek vissza, amikor Orbán Gábor, a nemzetgazdasági tárca államtitkára úgy felelt: nem a tárcája terjesztette be a módosítást, így az indoklást is annak előterjesztőjétől kell várni. Az ülést vezető Balla György (Fidesz) az Európa Tanács egy határozatára hivatkozott, amelyet elmondása szerint egy bírósági döntés is megerősít.

Ezek ugyan nem a szerencsejátékkal, hanem a frekvenciák aukción történő értékesítésével kapcsolatosak, de kimondják: azok nem minősülnek gazdasági tevékenységnek, ezért nem áfakötelesek. Ugyanez a helyzet a szerencsejáték-szolgáltatással is - fogalmazott. A szerencsejáték-tevékenység Magyarországon tárgyi áfamentes, így az utána fizetett koncessziós díj sem lehet áfás, soha nem is volt, sem az MSZP-kormányok idején, sem az elmúlt négy évben.

Blokkolt szerencse
Négy domain alatt működő, engedély nélküli szerencsejáték szervezéssel érintett honlapot érintő blokkolásról született határozat június 25-ig - közölte a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) adószakmai sajtóirodája. A Napi Gazdaság a NAV Szerencsejáték-felügye­letére hivatkozva a napokban írt az illegális online fogadási oldalak blokkolásáról, hármat - a bet-at-home.com, a betclic.com és a hu.sportingbet.com - megnevezve, mint amely július közepétől nem lesz elérhető a magyarországi internet­szolgáltatókon keresztül.


Tukacs István - aki a testület ülése után sajtótájékoztatón is hangot adott felháborodásának - a bizottság előtt úgy érvelt: a kormányoldal egy más típusú bírósági döntéssel próbál alátámasztani gazdasági döntést, amely szerinte egy érdekkörnek kíván teret nyitni. Bírálta azt is, hogy a kormány nem nyilvánított véleményt.

Schreiber István, a megszűnt Magyar Szerencsejáték Szövetség volt elnöke a Népszavának elmondta, ez a módosítás arról szólhat, hogy az új koncesszió nyertesek, ellentétben a korábbi szabályozással és gyakorlattal, áfa nélkül, vagyis nettó áron vásárolhassanak bármit. A szerencsés nyertesek igen jelentős összegeket takaríthatnak meg például a kaszinók berendezésekor, ha nem kell a 27 százalékos közterhet befizetniük.

A hazai szerencsejátékipart 2012 októberében egyetlen hétvége alatt nullázta le a második Orbán kormány, több ezer munkahelyet is megszüntetve. (Putyin orosz elnök akkor 3 évet adott ugyanerre, de végül sosem hajtották végre az elnöki ukázt.)

A magyar kormány nemzetbiztonsági okokkal magyarázta a szerencsejátékipar felszámolását, de most talált két nemzetbiztonsági szempontból kifogástalan személyt a kaszinók üzemeltetésére, az évtizedek óta Amerikában élő Andy Vajnát, illetve Debrecenben Szima Gábort. Ők egyébként a játékadót is leírhatják majd a koncessziós díjból, így két biztos nyertes már van.

A bizottsági ülésen többen szóvá tették azt is, hogy az egyik módosítás kivenné a sportért felelős tárca költségvetéséből a sportszerencsejátékból befolyó pénzt, és a jogszabály csupán annyit rögzítene: azt a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) útján a labdarúgás támogatására kell felhasználni.

A távszerencsejátékból keletkező bevételeket sporttámogatásra fordítják, ezért kerülnek az MLSZ-hez, tekintve, hogy ezen költségek nagy része sportfogadásból származik, így ez logikus - írta közleményében a kifogásokra válaszul Bánki Erik fideszes képviselő.