Orosháza;Battonya;SOS Gyermekfalu;Szilvási Léna;gyermekvédelemi szakértő;Gosztonyi Gábor;

2014-06-27 07:11:00

Költöztetik a gyerekfalut

Eldöntött tény, hogy jövő nyáron Orosházára költözik Battonyáról a SOS-Gyermekfalu. A helyi önkormányzat csütörtöki ülésén döntött arról, hogy támogatja a tervet, ami mögött koncepcióváltás és pénzügyi okok egyszerre húzódnak meg.

Idejétmúlttá vált a klasszikus gyermekfalu koncepciója, amit az integrált gyermekfalu modellje vált fel - mondta el Orosházán, a városházán csütörtökön megtartott sajtótájékoztatón Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalu magyarországi alapítványának gyermekvédelemi szakértője. Leginkább ez indokolja, hogy úgy döntöttek: a Békés megyei Battonyáról a szintén a megyében található Orosházára költöznek - derült ki a tájékoztatón.

Azt még a testületi ülésen vázolta fel Gosztonyi Gábor, az alapítvány ügyvezetője, hogy a váltást indokolja a megváltozott társadalmi környezet, és az a tény, hogy a SOS-gyermekfalvakban - ellentétben a második világháború utáni helyzettel - nem árva gyermekeket gondoznak.

Gosztonyi Gábor és Zalai Mihály, Orosháza alpolgármestere a költözés mellett érvel FOTÓK: MTI/ROSTA TIBOR

Gosztonyi Gábor és Zalai Mihály, Orosháza alpolgármestere a költözés mellett érvel FOTÓK: MTI/ROSTA TIBOR

Az integrált koncepcióról kiderült, hogy annak lényege: a családokat szétszórva helyezik majd el, ezzel is segítve társadalmi beilleszkedésüket. Az alapítvány képviselői nem titkolták, hogy a középvárosnak számító Orosháza jobb szolgáltatási színvonalat kínál a gyerekeknek és családjaiknak, mint Battonya. 

Gosztonyi kifejtette: a gyerekekre jutó költségeket csökkenteniük kell a jövőben, ugyanakkor, még több gyereket kívánnak bevonni programjukba. Jelezte, világszerte zajlik a gyermekfalvakból való kivonulás - a koncepcióváltás -, ezzel is erősítette, hogy nem egyedi eset az magyarországi költözés. Kiderült, hogy éppen Battonyán a legmagasabbak a fenntartás fajlagos költségei, és Gosztonyi szerint 150 milliós felújítás is szükséges volna.

Nem szólt a maradás mellett az sem, hogy a kieső nevelőszülők pótlása a mostani helyszínen nehézségekben ütközött. A "nem ideális" kategóriába sorolta Gosztonyi, hogy a battonyai gyermekfalu lakói közül sokan nem helyben járnak iskolába. Mindezekért és egy külföldi pályázati siker nyomán döntöttek tehát úgy, hogy Orosházán vásárolnak lakóingatlanokat gondozottjaik számára, a battonyai ingatlanukat pedig értékesítik. (Jelenleg hetven gyermekről gondoskodik az alapítvány, ennyien is költöznek.)

A Népszavának arra a kérdésére, hogy a helyszínt és az ingatlan korlátozott forgalomképességét figyelembe véve mekkora esélyt lát a gyermekfalu eladására, Gosztonyi úgy válaszolt: ő optimista, viszont többszöri kérdésre sem nevezte meg azt a pályázatot (illetve adományozót), ami/aki lehetővé teszi a költözést, de megígérte, hogy az információt a közeljövőben nyilvánosságra hozzák.

Az orosházi képviselő-testület egyhangúan támogatta a battonyai SOS Gyermekfalu költözését, és nem zárkózott el annak a kérésnek a teljesítése elől, hogy egy alkalmas helyi ingatlant ajánljanak fel közösségi ház céljaira az alapítványnak.

Szokatlan módon a sajtótájékoztatón csak előzetes regisztráció alapján lehetett részt venni. A helyszínen derült ki: ez leginkább azt a célt szolgálhatta, hogy az eseményről kizárják Karsai József, egykori MSZP-s országgyűlési képviselőt, Battonya polgármesterét, aki azonban váratlanul megjelent a városházán.

Sérelmezte, hogy nem hívták meg és felháborodottan közölte az újságírókkal, hogy a költözés indokait illetően őt semmiről sem győzték meg Gosztonyi érvei. Mint mondta: Battonya nem hagyja magát, nem járul hozzá a gyermekfalu kiürítéséhez, az értékes ingatlanegyüttes lepusztulásához. A költözéssel a településen 15 munkahely szűnik meg, barátságok, kiváló együttműködések bomlanak föl - tette hozzá.