Bizonyára feltűnt a rajongóknak, hogy az eddigi mérkőzéseken pazar kapusteljesítményeket láthattunk. Nem csupán az említett mexikói Guillermo Ochoa remekelt, hanem a kolumbiai David Ospina, a Costa Rica-i Keylor Navas, s szinte valamennyi afrikai csapat hálóját is remek kapus védte.
Annál meglepőbb, hogy míg a mezőnyben villogó afrikai, ázsiai, vagy latin-amerikai játékosok legtöbbje már ma is nagy európai csapatokban játszik, addig a kapusok közül még a legkiválóbbak is feledhető kluboknál penészednek. Hogy csak Ochoánál maradjunk - aki mellesleg a magyarok ellen mutatkozott be a válogatottban még 2005-ben, 19 évesen -, sokáig otthon futballozott az América nevű csapatban, majd a korzikai Ajaccióba igazolt és a francia bajnokságban kamatoztatta képességeit.
Amely ugye nem tartozik az európai élvonalba, nem véletlenül futballoznak Spanyolországban, Angliában, Németországban vagy Olaszországban a francia éljátékosok. Ochoának azonban meg kellett elégednie az Ajaccióval, s még csak nem is álmodozhatott nagy nemzetközi kupaszereplésről. Mostanáig.
Mert a korzikai klubnál éppen lejárt a szerződése, s meglepődnénk, ha a bravúros brazíliai fellépéseit követően a francia bajnokságban maradna. Mint ahogy Claudio Bravo chilei kapust néhány parádés brazíliai alakítás után leszerződtette a Barcelona (igaz, a katalánok a Real Sociedadban mutatott formája alapján kezdték el figyelni).
Ami a kolumbiai David Ospinát illeti, ő volt a dél-amerikai vb-selejtezők legjobb portása, a legkevesebb gólt a kvalifikációs szakaszban. Ifiként az Atlético Madrid is figyelte, ám mégis a Nice-hez került hat évvel ezelőtt, s ki sem tudott mozdulni a nem túlságosan acélos francia bajnokságból.
Ám most Ochoához hasonlóan lejárt a szerződése, szóval kitűnő vb-teljesítményével ő is nagy csapathoz kerülhet. Csak a buta szabálytalanságokra kell odafigyelnie a forrófejű kolumbiainak. A pletykák arról szólnak, Londonban már fogalmazzák a szerződését, és az Arsenalhoz kerülhet.
Más kérdés, hogy sem ő, sem Ochoa nem a fiatal generációba tartozik. De hát a kapusok általában későn érnek, ritka, hogy egy szövetségi kapitány ifjú játékosra bízza a kapusfeladatot. Az pedig még ritkább, hogy egy be nem járatott játékos kerüljön a bizalmi posztra. A vb-n szereplő 32 csapat kapusainak átlagéletkora 31,5 év, ami jól mutatja, hogy ez nem a tinik posztja. A belga Thibaut Courtois a maga 22 évével messze kilóg a sorból.
Az orosz Akinfejev és a spanyol Casillas ugyan aligha őrizgeti majd a brazíliai világbajnokságot legszebb emlékei között, de rajtuk kívül szinte minden portás helytállt eddig. Sőt, mint fentebb említettük, néhányan közülük elképesztették a fél világot bámulatos reflexeikkel, pazar vetődéseikkel, s vannak közöttük olyanok is - mint a német Manuel Neuer -, akik játékügyességük révén még a védelemben is megállnák a helyüket.
A kapusteljesítmények láttán sokan felteszik a kérdést: mi a titka a hálóőrök bravúrjának? A választ persze nem könnyű megadni, hiszen nincs általános recept. És csodák sincsenek. Állítjuk, egyik kapus sem hatujjú, noha erre közvetlen bizonyítékunk nincs, egyikükkel sem fogtunk még kezet. Arra viszont mérget vennénk, hogy teljesítményük mögött nagyon sok robot van, méghozzá személyre szóló edzésmunka.
Általános gyakorlat ma már a komolyabb kluboknál, hogy a hálóőrökkel nemhogy külön kapusedző foglalkozik: komplett team is. De ez nem csupán azt jelenti, hogy kapura rugdosnak nekik, vagy a kézből a felső sarok felé irányított labdát kell kiütniük, hanem tudományos igényű, reflexfejlesztő edzésmunkát írnak elő valamennyiüknek. Ezen kívül a vonalkapussal a kifutásokat gyakoroltatják, s a pontrúgásokat megelőző dulakodáshoz is hozzá szoktatják őket.
De ha már felemlítettük, hogy vajon nem hat ujj van-e a kapusok csodakesztyűjében, ejtsünk szót ezekről a sportszerekről is. A világbajnokság előtt színes írásokban lehetett olvasni arról, hogy a szamba világa ihlette és a Reusch Waorani 2014 márkanevet viseli az a kapuskesztyű-kollekció, amelyet a cég a vb előtt dobott piacra.
A lime-zöld, sárga és kék színekben pompázó kesztyűk új G2 ultrasoft technológiával készültek és csilicsáré színükkel a házigazdák szambavilágát idézik. A brazil hálóőr, Júlio César például ilyen kesztyűkkel próbálja megőrizni kapuját a góltól. Mások azonban, mint Iker Casillas, semmi pénzért nem cserélnék le a jól bevált Adidas kesztyűjüket. Legfeljebb őket cserélik le a szövetségi kapitányok.