bélyeg;rekordár;New York-i árverés;Royal Gazette;Magenta;

- Kilenc és fél millió dollár bélyegért

Csaknem tízmillió dolláros rekordáron kelt egy bélyeg egy New York-i árverésen. Az egycentes Magentát Brit Guyanában adták ki 1873-ban és a Sotheby a "bélyegek Mona Lisájaként" bocsátotta áruba. Előtte bélyegért 1996-ban adták a legtöbbet, 2,2 millió dollár.

A most elkelt ritkaságot kék alapon vörös ábrával nyomták, hajóval, "Visszatérünk" fölirattal. Abban az időben az anyaországból hajón érkeztek a küldemények Brit Guyanába, köztük a bérmentesítésre szolgáló bélyegek is, de1856-ban egy szállítmány késlekedett. A postamester fölkérte a helyi újságnak, a Royal Gazette-nek a nyomdáját, hogy készítsen egycentes bélyegeket vörös és kék nyomattal.

Közülük egyetlen, a most elárverezett One-Cent Magenta maradt fönn. A legenda szerint erre az árva példányra 1873-ban Skóciában egy tizenkét éves fiú lelt rá, így jutott öt évvel később egy nagy liverpooli gyűjtő birtoklába, aki viszont halála után egy berlini múzeumra hagyományozta.

A nagy értékű bélyeg ellenőrizhetetlen vándorútján kétszer cserélt még gazdát, először 1970-ben, akkor is árverésen, de "csak" 280 ezer dollárért. Tíz év múlva már csaknem egymillió dollárt ért, egy amerikai vegyész örökségéből bukkant elő, aki viszont 2010-ben börtönben halt meg, ahol gyilkosság vádjával raboskodott.

Németországban nemrégen vezették be, hogy az alkoholos és üdítőitalok után betétdíjat kell fizetni. Az első estéken Berlinben máris "vadászok" bukkantak föl az utcai szemétgyűjtők környékén, a szerény mellékkereset reményében.