Felfalusi Péter, a szakmai szervezet elnöke abban reménykedik, hogy a jogszabályt még ebben az esztendőben elfogadja majd az Országgyűlés. Keddi tájékoztatójukon Nemes Ákos, a MAKISZ titkára elmondta, hogy a tagjaik által kezdeményezett fizetési meghagyások száma 2012-ről 2013-ra 145 ezerről 220 ezerre növekedett, ugyanakkor a végrehajtási eljárások 338 ezerről 491 ezerre bővült.
Felfalusi emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi kormányzat elsősorban az adósok védelmére helyezi a hangsúlyt, az elnök szerint azonban egy piacgazdaságban a hitelező is védelemre szorul. Végeredményben mindent a jól fizetők fizetnek meg. Ugyanakkor nálunk a piaci folyamatok rendszeresen kiszámíthatatlanok. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az ügyfelek számos egyszerű fogalmat nem értenek, vagy rosszul értelmeznek, ilyen például az adóstárs, a kezes, a végrehajtó és a behajtó közötti különbség. Fontos, hogy a követeléskezelő megfelelő kapcsolatot tudjon kiépíteni az adóssal. Ehhez gyakran 4-5 levélre van szükség, amelyeknél figyelembe kell venni a fokozatosság elvét. Általános tapasztalat, hogy az adósok jelentékeny része fenyegetésnek, zaklatásnak veszi, ha fizetési kötelezettségére figyelmeztetik. A szakmai szervezet elnöke sérelmezte ugyanakkor, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság különböző adatfelvételi, -átadási szabályokra tekintettel korlátozza a kapcsolatfelvételek számát.
A rezsicsökkentés nyomán nem javult a fizetési fegyelem - mondta lapunknak Nemes Ákos. Az a tapasztalat, hogy a családok, amit megtakarítanak az alacsonyabb összegű közműszámlák révén, nem korábbi, késedelmes tartozásaik felszámolására fordítják, hanem a saját fogyasztásukat növelik. Arról is érdeklődtünk, hogy a szakember életképesnek tartaná-e, ha ismét lenne nálunk adósok börtöne, ahonnan csak akkor lehetne szabadulni, ha valaki kifizette minden tartozását. Nemes Ákos szerint ezt a megoldást az uniós szabályok tiltják. Más a helyzet a bíróságok által kirótt pénzbüntetéssel, amit napokra átszámítva "le lehet ülni."