per;Hunvald György;Kúria;ítélet;Gál György;jogerős ítélet;

2014-07-01 21:21:00

Jogerős ítélet öt év után

Öt év után a Kúria jogerős döntésével került pont az erzsébetvárosi "ingatlanpanamaként" elhíresült ügyre, amelyben Hunvald Györgyöt 2009 tavaszán őrizetbe vették. Az alapüggyel, az ingatlanok vitatott értékesítésével összefüggő "maffiavádakban" nem találták bűnösnek Hunvaldot, egyébként büntetését egy év szabadságvesztésre enyhítették, ám a közügyektől eltiltás miatt politikai szerepet nem vállalhat. Vádlott-társának, Gál Györgynek még több mint egy évre börtönbe kell vonulnia.

Enyhített a korábbi ítéleteken Hunvald György esetében jogerős ítéletében a Kúria, és a volt erzsébetvárosi polgármester börtönbüntetését másfélről egy évre mérsékelte. Ugyanakkor a másodrendű vádlott Hunvald esetében a korábbi nem jogerős verdiktekhez képest egy további esetben mondott ki kedden a Belegi József vezette tanács hivatali visszaélést. Akárhogy is, Hunvaldnak nem kell börtönbe vonulnia, mert csaknem két és fél évet már előzetesben töltött. Az alapügyben, az erzsébetvárosi ingatlanok vitatott értékesítésében a Kúria helybenhagyta a korábbi ítéleteket, és felmentette Hunvaldot a "maffiavádak" alól.

A volt polgármester az ítélethirdetés után újságíróknak azt mondta, a kerületi lakáskiutalásokkal kapcsolatban mondta ki a Kúria jogerősen, hogy "az nem volt illendő". "Örülök, hogy öt év után lezárult ez a nehéz időszak" - mondta Hunvald, aki szerint érdemes végiggondolni, hogy 32 hónapot ült börtönben, és most azért ítélték el, mert "egy szobával nagyobb lakást kapott valaki" a lakáskérelmére. Emlékezetes, Hunvaldot 2009 februárjában, még hivatalban lévő polgármesterként vették őrizetbe majd helyezték előzetesbe. A pere évek óta húzódik: a Fővárosi Törvényszéken 2011. április 7-én kezdődött eljárásban 2012. február 24-én hirdették ki az elsőfokú ítéletet. Csak másfél évvel később folytatódott a per másodfokon, a Szegedi Ítélőtáblán, ahol 2013. október 10-én hirdettek ítéletet.

A Kúrián hozott jogerős ítélet után Hunvald György lemondott az MSZP erzsébetvárosi szervezetének elnöki posztjáról, amelyre alig két hete választották meg. Ősszel pedig nem indulhat a polgármesteri posztért újra a VII. kerületben, mert a Kúria két évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. A polgármester-jelöltségről kerületi elnökké választásakor Hunvald lapunknak azt mondta, jövőbeni politikai szerepvállalásával egyelőre nem foglalkozik - addig biztosan nem, amíg az ellene folyó büntetőperben a Kúria jogerős ítéletet nem hoz. Kedden viszont lemondott, és bejelentette azt is, hogy nem indul az őszi választáson.

Az elsőrendű vádlott Gál György volt kerületi bizottsági elnököt a Kúria a korábbi ítéletekhez képest négy további esetben találta bűnösnek hivatali visszaélésben, a rá kiszabott nyolc és fél év börtönbüntetés nem változott. Ez azt is jelenti, hogy - számolva az előzetesben és házi őrizetben töltött idővel, valamint a lehetséges kedvezményekkel - még egy év négy hónapot kell börtönben töltenie; néhány héten belül megkaphatja a behívóját. Gállal szemben - akinek tavasszal a strasbourgi emberi jogi bíróság kártérítést is megítélt, amiért indokolatlanul hosszú ideig tartották előzetesben -, ráadásul súlyos eljárásjogi hibát követtek el a hatóságok: kétszer is a börtönben "felejtették", kihagyva a félévente esedékes felülvizsgálatot.

Az eredetileg mintegy kéttucat vádlottat felvonultató büntetőügyben a Kúria már csak hat vádlottról mondott ítéletet, köztük Szabó Zoltán volt parlamenti képviselőről is. Őt első fokon még elmarasztalták, amiért a kerületi jegyzővel levetette szabálytalan helyen parkoló autójáról a kerékbilincset, másodfokon viszont ebben felmentették. A Szegedi Ítélőtábla viszont bűnösnek találta azért, mert az önkormányzat mobiltelefont adott neki és fizette a számláját, és ezért egy év felfüggesztett börtönnel sújtotta. Ezt viszont most a Kúria változtatta meg, és a korábban kiszabott felfüggesztett börtönbüntetést négy hónapra mérsékelte.

                                                          Elkülönített ügyek

A Kúria Hunvald György védőjének indítványára bizonyos vádpontokat elkülönített az ügytől és azokban nem hozott ítéletet. Sebes Péter ügyvéd közlése szerint az elkülönítés a hűtlen kezelés vádjával kapcsolatos eseteket - döntően tanácsadói szerződéseket - érint, és logikus a lépés, miután az ügyészség ugyanezekben az ügyekben párhuzamosan egy másik bíróságon is eljárást indított. Ezt a zuglói tanácsadó szerződésekként ismerheti a közvélemény.

Az elkülönítés után ezeket a hűtlen kezeléses eseteket összevonják azzal az eljárással, amelyben tavaly októberben Hunvaldot - és Weinek Leonárd korábbi XIV. kerületi polgármestert - első fokon bűncselekmény hiányában felmentették. Az ítélet érdekessége volt, hogy a bíró kifejtette: az igazságszolgáltatás nem válhat a politikai ellenfelek lejáratásának eszközévé. A bíróság többször felhívta a figyelmet az "alapvetően hibás" ügyészi logikára és arra, hogy a két önkormányzatnál kifizetett, összesen csaknem 50 milliós tanácsadói díj nem volt sem túlzó, sem jogszerűtlen. A bíróság azt is jelezte: a vádlottak a megbízásokkal nem lépték át a törvény adta kereteket, amikor pedig ezt az ügyészség vitatja, az önkormányzati törvényt bírálja, amely alapján most is számos önkormányzat alkalmaz tanácsadókat. Akkor Hunvald lapunknak úgy fogalmazott: kiderült, hogy a tanácsadás teljesítése nem csak írásban, szóban is jogszerű, máskülönben Hegedűs Zsuszanna szociológus által a kormányfőnek adott társadalmi célú - havi csaknem egymillió forintba kerülő - szóbeli javaslatok is "színlelt" megbízásnak minősülnének.

                                             A Fidesz félreértette az ítéletet

A Fidesz szerint bebizonyosodott, hogy Hunvald György "meglopta a kerületet (...), hogy saját zsebét és párttársaiét tömje" - közölte a kormánypárt erzsébetvárosi választókerületi elnöke. Csakhogy az ítélethirdetéskor nem hangzott el semmi olyan, amely alapján Rónaszékiné Keresztes Monika közleményének fenti három állítása igaz lehetne. A közlemény felháborítónak nevezte továbbá, hogy a baloldalon egyáltalán felmerülhetett Hunvald polgármesteri jelölése. Ettől azonban nem kell tartania a Fidesznek, hiszen a jogerős ítélet két év közügyektől eltiltásról is szólt, ami miatt Hunvald nem indulhat a választáson.

Rónaszékiné vetélytárstól való félelme amúgy is indokolatlan. Megírtuk: bár a helyi pártszervezet "elődöntőjében" indult polgármester-jelölt aspiránsként, de 32:8 arányban alulmaradt a mai polgármester Vattamány Zsolttal szemben. Rónaszékiné választókerületi elnökként ugyan megvétózta a döntést, ám a jelek szerint a Fideszben úgy léptek át a problémán, hogy se Vattamányt, se Rónaszékinét nem indítják, hanem egy új, harmadik jelöltet húztak elő.