EP;Jean-Claude Juncker;Orbán Viktor;David Cameron;

Jean-Claude Juncker  Fotó: Getty Images

- Korábban lesz a szavazás Junckerről

Egy nappal, július 16-ról 15-re előbbre hozták a Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökjelöltről való szavazást az Európai Parlament (EP) legközelebbi strasbourgi ülésszakának napirendtervezetében - nyilvánvaló összefüggésben azzal, hogy az uniós országok csúcsvezetői 16-án találkozóra gyűlnek össze Brüsszelben, további fontos uniós posztok betöltésének megvitatása végett.

A tagországok állam-, illetve kormányfői a múlt pénteken Brüsszelben minősített többséggel - David Cameron brit és Orbán Viktor magyar miniszterelnök ellenszavazata mellett - úgy döntöttek, hogy a keresztényszociális pártállású, vagyis a néppárti európai pártcsaládhoz tartozó Junckert, Luxemburg korábbi kormányfőjét jelölik a portugál José Manuel Barroso utódjaként az Európai Bizottság, az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézménye élére. 

Juncker személyét egyszerű többséggel meg kell erősítenie az EP-nek is. A szavazást eredetileg e hónap 16-ra tűzték ki, de azt most egy nappal előbbre hozták a tervezett napirendben. A EU-tagországok vezetői 16-án Brüsszelben rendkívüli csúcstalálkozón vitatják meg, hogy kit jelöljenek saját testületük, az Európai Tanács élére, a belga Herman Van Rompuy utódjának. Ugyancsak dönteni kívánnak arról, hogy kit jelöljenek az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, vagyis a brit Catherine Ashton utódjának.

Tekintettel arra, hogy a külügyi főképviselő egyúttal a brüsszeli bizottság alelnöke is, az ő személyéről már a bizottsági elnökjelölt, vagyis Juncker bevonásával kell döntést hozni. Ennek jegyében a július 16-i rendkívüli csúcsot előkészítő Van Rompuy csütörtökön megbeszélést folytatott Brüsszelben Junckerrel. A csúcs az eddigi tervek szerint 16-án kora este kezdődne Brüsszelben, és a tagállami vezetők közös munkavacsoráját jelentené. Az eddigi tervek szerint aznap mindössze néhány órával korábban, a kora délutáni órákban lett volna Strasbourgban a szavazás Juncker személyéről. Ezt hozták most előbbre egy nappal.

Főként Moszkvában és a Krím félszigeten kérnek menedékjogot a Kelet-Ukrajnát elhagyó ukrán állampolgárok - derült ki az orosz Szövetségi Migrációs Szolgálat (FMSZ) csütörtöki közléséből.