ÁNTSZ;lépfene;antibiotikum;

- Lépfene - Megelőző antibiotikumos kezelést adnak

Megelőző antibiotikumos kezelést kapnak azok, akik nem betegek, de érintkezésbe kerülhettek a tiszafüredi, lépfenével fertőzött szarvasmarhákkal vagy azok húsával a feldolgozáskor - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) pénteken az MTI-vel. Kiemelték: az ÁNTSZ azonnal intézkedett, hogy a további megbetegedések elkerülhetők legyenek.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve azonnal vizsgálatot rendelt el, amint tudomást szerzett arról, hogy illegális szarvasmarha-vágásból eredő lépfene-baktériumot találtak egy tiszafüredi telepen. A vizsgálatba az Országos Epidemiológiai Központot is bevonták. "Az egészségügyi hatóság a helyszínen haladéktalanul megtette a szükséges intézkedéseket, közvetlen veszéllyel már nem kell számolni" - hangsúlyozták.

A tiszafüredi, fertőzési veszélynek kitett állatok és a környéken tartott fogékony állatok vakcinázását megkezdték az állatorvosok, s az egészségügyi hatóság is haladéktalanul megkezdte azok felkutatását, akik kapcsolatba kerülhettek a fertőzött hússal.

Az ÁNTSZ közleményében arra is kitért, hogy "a szakhatóságok az ilyenkor alkalmazandó protokoll szerint" a legsürgősebb intézkedések megtétele után pénteken reggel a sajtó útján a lakosságot is értesítették a történekről és a továbbiakban is tájékoztatást adnak a fejleményekről.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteken reggel közölte az MTI-vel, hogy lépfenefertőzés gyanúja miatt öt ember került kórházba, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei lakosokat Debrecenben tartják megfigyelés alatt.

A közlemény szerint az elmúlt napokban egy tiszafüredi szarvasmarha-telepen két szarvasmarhát vágtak le illegálisan. Az állatokról feltételezni lehetett, hogy betegek, de erről az állategészségügyi hatóságot nem értesítették. A kórházba került emberek az illegális szarvasmarhavágáskor fertőződhettek meg - írták.

Az LMP véleménye szerint fontos elfogadni a devizahiteleseket megsegítő csomagot, de kár, hogy erre a lépésre csak "látszatintézkedésekkel" eltelt négy év után kerül sor - mondta pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Schiffer András.