Dunakeszi;építkezés;Barátság úti lakótelep;Dunapanoráma-ház 2007 Kft;

2014-07-05 07:07:00

Ki épít és mit Dunakeszin?

Botrányos építkezésre hívták fel figyelmünket Dunakeszi polgárai. A Barátság úti lakótelep eső-, bel-, és árvíz áztatta ingatlanán nagy valószínűséggel jogszerűtlenül épülő társasház évek óta borzolja a környéken lakók idegeit. A felháborodott szomszédok több feljelentést is tettek, eredménytelenül. A fideszes polgármester és a jegyző szerint minden a legnagyobb rendben.  

Az ügy előzményei: az építési engedélyt még 2008-ban adták ki a területre, a Dunapanoráma-ház 2007 Kft. szeretett volna felhúzni a Barátság úti lakótelepen egy ötemeletes társasházat, ám a vállalkozó csődöt jelentett, a munka leállt. Információink szerint néhány ügyfél is károsult, ők előleget fizettek a meg sem épült lakásokra. Az elhagyatott területen évekig nem dolgozott senki, az alapot az árvíz kétszer is elmosta. A szomszédos társasház egyik lakója elmondta: a területet nem kerítették el, többször előfordult, hogy gyerekek játszottak az építési hulladékok, fedetlen aknák és kiálló vasrudak között. "Mindig rettegtünk, hogy valami baj történik" - meséli a szomszédban lakó tanárnő.

2014 áprilisában ismét elkezdődött az építkezés - amire senki sem figyelmeztette a szomszédban lakókat, egy reggel egyszeriben hangos fúrás-faragásra ébredtek. Ugyanakkor az egyik lakónál is meglévő, 2008-ban kiadott engedély érvényességi ideje szerint az 2013-ban lejárt, újabb engedély kiadásáról senki sem tudott. Mint kiderült: az önkormányzati példány szerint a korábban kiadott építési engedély érvényességi idejét további két évvel meghosszabbították. Az "új" dokumentum szintén lapunk birtokába került: a hosszabbítás szó szerint egyetlen tollvonással született, az eredeti dátumot áthúzták, alatta ott az új dátum kézírással a "hivatalos" dokumentumon. A felháborodott lakók szerint ez okirathamisítás, feljelentést is tettek, eredménytelenül. Úgy tudjuk, az építkezést ugyanaz a személy kezdte meg - más cégnévvel -, aki korábban csődöt jelentett.

Rónai Sándor, a Demokratikus Koalíció (DK) területi elnöke elmondta, hogy időközben módosult a helyi építési szabályzat, így a korábbi engedéllyel ellentétben - ami lehetővé tette a 114 lakásos társasház építését - a mostani szabályozás mindössze nyolclakásos, legfeljebb kétszintes épület kialakítását tenné lehetővé. Ennek ellenére az építkezés folyik, a munkások már a harmadik szinten dolgoznak. Rónai szerint az eredeti építési engedély sem tökéletes. Nem tudni, hogy az árterület közvetlen közelében lévő ingatlan talaja, a süllyedő, vizes alap elbírná-e egy ötemeletes épület terhelését. Egy független szakértő szóbeli tájékoztatása szerint a területen legfeljebb kétemeletes házat lehetne építeni. Az épület garázsszintjében a rendszeres szivattyúzások ellenére évekig állt a víz. Nem tudni, az építés megkezdése előtt történt-e bármiféle felmérés, vajon az alap mennyire rongálódott meg az évek során.

A DK területi elnöke a következőkre is felhívta a figyelmet: "az építkezés környezetében lévő épületek szintmagassága a Duna felé haladva folyamatosan csökken, a tízemeletes panelházak elé négy-ötemeletes házak épültek, azok elé mindössze kétemeletesek, így a panorámából egyik társasház sem veszített. Az épülő ház viszont minimum egy emelettel magasabb lesz, mint a már meglévő társasházak, azaz biztosan károsítják a szomszédok tulajdonosait." A lakók szerint senki sem foglalkozik lakásaik többmilliós értékromlásával. További érdekesség, hogy hirtelenjében egy poros földutat minősítettek át "közvetlen szomszéddá", így a "valódi" szomszédok, egy társasház lakói - akiket körülbelül egy tíz méter szélességű parkoló választ el az építési területtől - fellebbezési jogukat is elveszítették.

A lakók Facebook-csoportot alakítottak, ügyvédet fogadtak, a rendőrségre, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatalba, a Váci Járási Hivatal Építésügyi Felügyeletéhez és a Nemzeti Nyomozó Irodához is benyújtották feljelentéseiket, érdemi előrelépés azonban nem történt, hivatalos válasz nincs. A lakók szerint a Dunakeszi Önkormányzat nem igazán foglalkozik az üggyel, pusztán látszatintézkedéseket tesz, Dióssi Csaba fideszes polgármester szerint neki nincs joga mindezt fölülvizsgálni, azonban még májusban megkérte Molnár Györgyöt, a város jegyzőjét, vizsgálja ki az ügyet. A jegyző szerint az építési terület hivatalosan nem számít árterületnek. A 2008-ban kiadott építési engedély megfelel az akkor hatályos jogszabályoknak, és 2015. június 15-ig érvényes. A jegyző nem tesz említést a szabálytalanul, tollal áthúzott és meghosszabbított (meghamisított?) szerződésről. Kitér azonban arra, hogy "az építési engedélyezési eljárás tekintetében az önkormányzatnak semmilyen hatásköre nincs", illetve hogy "a jogerős építési engedély szerint folyamatban lévő építkezést az önkormányzat megakadályozni nem tud." "Vagyis magasról tesznek a fejünkre. Azt csinálnak, amit akarnak" - vélekednek a dunakesziek.