tiszafüred;lépfenefertőzés;illegális marhavágás;

2014-07-05 07:05:00

Lépfenefertőzés Tiszafüreden

Lépfenefertőzés gyanúja miatt hat embert ápolnak a debreceni Kenézy kórházban - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteken. A betegek jó általános állapotban vannak, várhatóan néhány napon belül elhagyhatják a kórházat. A fertőzés illegális marhavágás következménye, a húsból főzőkonyhák is kaptak. A hatóságokat későn értesítették.

Az MTI által kiadott közlemény szerint az utóbbi napokban egy tiszafüredi szarvasmarha-telepen két marhát vágtak le illegálisan. Az állatokról feltételezni lehetett, hogy betegek, de erről az állategészségügyi hatóságot nem értesítették. A kórházba került emberek az illegális szarvasmarhavágás során fertőződhettek meg. A Nébih vizsgálata a helyszínen még fellelhető fagyasztott húsból kimutatta a lépfene baktériumot. A hatóságok kérik azokat, akik a beteg állatokkal közvetlen kapcsolatba kerültek, vagy fogyasztottak azok húsából, és észlelik magukon a betegség tüneteit, mielőbb forduljanak orvoshoz.

Az időben felfedezett lépfene antibiotikummal jól gyógyítható, a szakemberek a helyszínen megtették a szükséges intézkedéseket, közvetlen veszéllyel már nem kell számolni. Megelőző antibiotikumos kezelést kapnak azok, akik nem betegek, de érintkezésbe kerülhettek a fertőzött szarvasmarhákkal vagy a feldolgozáskor azok húsával.

A fertőzésnek kitett állatok vakcinázását megkezdték. Az illegálisan levágott állat húsának egy részét családilag használták fel, a másik részét a több konyhát is üzemeltető Füredi Hableány Bt.-hez szállították. A cég felelőssége, hogy illegális forrásból, szabálytalanul szerzett be húst és azt a közfogyasztásban értékesítette. A Nébih a konyha működését csütörtökön felfüggesztette, az ügyben rendőrségi feljelentést tesz. A tiszafüredi önkormányzat ugyanakkor felmondta a nyári szünidőre kötött szerződést a város diákétkeztetését ellátó bt.-vel. Pintér Erika polgármester úgy tudja, hogy a szarvasmarhákat a City-Farm Kft. kócsújfalui telephelyén, illetve a Fekete rétnek nevezett legelőn tartották, ahol most több hatóság is vizsgálódik.

Az ügy kapcsán tegnap sajtótájékoztatót tartott Gőgös Zoltán szocialista agrárpolitikus, aki szerint Fazekas Sándor miniszternek, mint helyi országgyűlési képviselőnek, komoly politikai felelőssége van abban, hogy "a hatóságok eltitkolnak egy ilyen problémát". Gőgös úgy tudja, az első beteg már három-négy napja kórházba került, a helyi védelmi bizottság elnökét és a lakosokat mégis csak csütörtök este értesítették. Ha a hatóságok időben intézkedtek volna, nem kellett volna öt embernek kórházba kerülnie. Nem érti senki, hogy "milyen erők támogatásával" volt eddig az egész ügy eltussolva - jelentette ki Gőgös Zoltán. Az MSZP válaszokat vár többek között arra: Fazekas Sándor tudott-e róla, illetve adott-e utasítást a hatóságoknak, hogyan járjanak el az ügyben; igaz-e, hogy az érintett telephely tulajdonosa komoly támogatója volt a miniszternek a választási kampányban; Fazekas Sándor nem gondolja-e, hogy mindez elegendő, hogy benyújtsa a lemondását? Amennyiben nem teszi meg, Orbán Viktor miniszterelnöknek kellene felmentenie miniszterét.

Gőgös Zoltán - utalva a június végén kiderült botulizmusos megbetegedésekre - azt mondta, hogy két héten belül két élelmiszerbiztonsági botrány elég indok, hogy a rendszert visszaállítsák a normális működésbe. A Népszava kérdésére Gőgös elmondta: 2010 előtt a csak a miniszternek alárendelt főállatorvos rendelkezett teljes felelősséggel az élelmiszerbiztonsági rendszer felett. Ha úgy adódott Sopronból rendelt Békéscsabára állatorvosokat, így senki nem tudott eltussolni semmit. 2010 után az állategészségügyi hálózatot felosztották a kormányhivatalnoki rendszerben, a központi szerv, a Nébih szakemberei pedig, ha akarnák sem tudnák átlátni az egész országot, a helyi gondokat a helyi állatorvosoknak kellene megoldaniuk, de ahhoz nincs elegendő pénz, hogy rendszeresen ellenőrizzenek. Akkor mennek a beteg állatokhoz, ha hívják őket, így aztán előfordulhat, hogy kéz kezet mos alapon, az orvos tudtán kívül a "helyi kiskirályok" elhallgatják a megbetegedéseket.

Csak több szarvasmarha megbetegedése, elhullása után értesítették a hatósági állatorvost arról, hogy a Tiszafüred határában lévő telepen aggályokra adott okot egy elhullott állat szerveinek vizsgálata - közölte Péter István Jász-Nagykun-Szolnok megyei főállatorvos pénteken egy sajtótájékoztatón, Szolnokon. Miután a lépfenebetegséget július 2-án megállapították, elkezdődtek a hatósági intézkedések, az állományt forgalmi korlátozás alá vették és hozzáláttak az állatok vakcinázásához. A járványtani nyomozás során kiderült, hogy több állat kényszervágása már korábban megtörtént, és a húsukból sajnálatos módon főzőkonyhák is kaptak.

Időben?

Az illetékes hatóságok időben megtettek minden szükséges intézkedést, amikor kiderült, hogy Tiszafüreden lépfenével fertőzött szarvasmarhákkal vagy feldolgozáskor azok húsával többen is megfertőződhettek - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) péntek délután az MTI-vel. Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert a hatóságok a szokásos hivatali úton folyamatosan tájékoztatják a vizsgálatok állásáról. Az FM közleményében kiemelte: sajnálattal tapasztalják, hogy "egyes politikai szereplők képesek egy ilyen ügyet is politikai hangulatkeltésre használni". Az eljáró hatóságok és hivatalok a mostani ügyben is megfelelő higgadtsággal, szaktudással, körültekintéssel látják el feladatukat.

Nincs kétségünk, hogy az illetékes hatóságok mindent megtettek, amit csak tehettek. Úgy, ahogyan a minisztérium azt közli is: "amikor kiderült", mi történt. Ám, ha jól értjük Gőgös Zoltán is erre hívja fel a figyelmet. Arra, hogy a korruptság előtt nyitott állategészségügyi hálózat alkalmatlan a gyors és elfogulatlan információközlésre. Mint, ahogyan június 23-án, a botulizmus-megbetegedések kapcsán is szóvá tette, s mint, ahogyan most sem történik más, mint akkor: ledorongolják, ne csináljon politikát az egészségügyből, holott az új rendszerrel éppen a kormányzat tette azt.