Az egyébként, hogy május közepére a Debreceni Törvényszék katonai tanácsának elnöke, Nagy László ezredes kijavította a tárgyalások jegyzőkönyveit, azt jelzi, hogy a védelem beadványai alapján jogosnak ítélték az aggályokat, amelyek a törvényszék katonai tanácsa által tárgyalt per anomáliáit jelezték. Ez egyelőre akadályozza az eljárás folytatását, hiszen - mint megírtuk - a jegyzőkönyvek átírása miatt kellett "lefújni" a per másodfokon történő folytatását: a Fővárosi Ítélőtáblán március 21-re és április 11-re is kitűzték már a tárgyalási napokat, majd az utolsó pillanatban halasztottak.
Ismert, az átpolitizált és 2041-ig titkosított ügyben tavaly júliusban kihirdetett elsőfokú ítélet - melynek a titkosítás miatt csak a rendelkező része nyilvános - alapján 2 év 10 hónap letöltendő börtönbüntetést kapott Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatója és Szilvásy György korábbi titokminiszter is. A volt NBH-vezetőt kémkedésért tettesként, míg az egykori kormánytagot kémkedésre felbujtásért ítélték el. Galambos hivatali utódját, Laborc Sándort bűnpártolásért egy év börtönbüntetésre ítélték, ám a végrehajtást két év próbaidőre felfüggesztették. A negyedik vádlottat, Püski Lászlót a bíróság felmentette.
Érdekes, hogy a kémperben első fokon eljáró katonai tanács egyik tagját, Böröndi Gábort a Bocskai lövészdandár parancsnoki posztjáról az ítélet után nem sokkal előléptették, és a szárazföldi haderő élére nevezték ki, holott a Népszava cikksorozatban tárta fel, hogy első fokon egy sor súlyos eljárási szabályszegés történt. Kiderült, hogy több esetben jelentős eltérés mutatkozott a tárgyalási jegyzőkönyvek írásos szövege és a tárgyalásokról készült hangfelvétel között. Nemcsak a bíróság, hanem előzőleg más hatóság is követhetett el jogsértés, például azzal, hogy Galambost a Pintér Sándor belügyminiszter felügyelte Nemzeti Védelmi Szolgálat hallgatta ki, noha "papíron" annak már semmi köze nem volt az ügyhöz.
Megírtuk: az elsőfokú ítélet ellen Szilvásy felmentését kérve fellebbezett, mert állítása szerint bizonyítékok nélkül ítélték el. Megalapozatlannak nevezte az ítéletet Galambos Lajos védője is, aki - Laborchoz és védőjéhez hasonlóan - szintén felmentést kérve fellebbezett. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség viszont Galambosnál és Szilvásynál hosszabb időtartamú, Laborcnál pedig felfüggesztett helyett letöltendő börtönt és mindenkinél közügyektől eltiltást is kért.