Barroso;Brüsszel;Dalli-botrány;

2014-07-08 12:25:00

Fokozódik a Dalli-botrány

Míg uniós körökben már az új bizottsági elnök megválasztására készülnek, és Jean-Claude Juncker elnökjelöltként sorra járja az Európai Parlament frakcióit, elődje bíróság előtt kénytelen számot adni egy korábbi döntéséről. 2012 őszén Barroso elnök azonnali hatállyal leváltotta John Dalli máltai biztost azzal a váddal, hogy belekeveredett egy korrupciós ügybe, melynek során egy közeli munkatársa 60 millió dollárt kért egy svéd dohánycégtől.

Barroso az ügy hosszadalmas kivizsgálása helyett prompt döntést hozott, s azt is Dalli tudtára hozta, hogy ha sokat akadékoskodik, akkor még a bizottsági nyugdíját is megvonja. Dalli azonban végül mégsem hagyta annyiba a dolgot, és a luxemburgi uniós bírósághoz fordult.

Luxemburgban Barrosonak e héten arra kellett választ adnia, miért nem végeztetett hosszabb vizsgálatot, s vajon valóban elegendő bizonyítéka volt-e Dalli azonnal eltávolítására. A bizottsági elnök szerint egy hosszabb vizsgálat kétségeket ébresztett volna mind John Dalli, mind az egész bizottság integritását illetően. Dalli viszont azt állítja, hogy az egész, állítólagos megvesztegetési ügyet a dohánylobbi és néhány (egyelőre meg nem nevezett) Európai Bizottságbeli kollégája provokálta ellene éppen azért, mert egészségügyi biztosként ellenállt a dohányipar nyomásának.

Barrosso alapvetően az EU csalásellenes intézménye, az OLAF titkos jelentésére támaszkodott. Nemrég azonban a jelentés kiszivárgott, és kritikus hangok szerint „amatőr és elfogult” anyag. Az Európai Néppárt (amely különben mind Barrosót, mind Dallit delegálta az Európai Bizottságba) ezért már követeli is az OLAF vezetőjének leváltását. Erre az is okot adhat, hogy a máltai rendőrség az OLAF által készített anyagot alkalmatlannak találta arra, hogy Dalli ellen bármilyen bírósági eljárást indítsanak.

John Dalli viszont egyszerre két pert is indított. Luxemburgban azt akarja elérni, hogy az Európai Bíróság érvénytelenítse a Barroso általi eltávolítását. A brüsszeli büntetőbíróságon pedig a Swedish Match céget pereli rágalmazásért, becsületsértésért. Akárhogy is alakulnak a perek, Dallinak egy dolgot már sikerült elérnie. Az ellene szóló (vagy fabrikált) titkos dokumentumok nyilvánossá válnak, s ha nem bizonyítják a bűnösségét, akkor Barroso és a Bizottság presztízsére komoly árnyék vetül. Pont olyan időben, amikor a frissen megválasztott Európai Parlament amúgy is növelni akarja befolyását a Bizottsággal és az Európai Tanáccsal szemben.