kutatás;nyaralás;betörők;Országos Kriminológiai Intézet;riasztó berendezések;

Biztonságos nyaralást!

Az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) 139 jogerősen elítélt betörő bevonásával készült kutatásának eredményeiből kiderült: a kertvárosi családi házak a betörők legkedveltebb prédái. A bűnözők több szempontot is figyelembe vesznek célpontjuk kiválasztásánál, mindezek ismeretében és néhány hasznos bűnmegelőzési tanács figyelembevételével azonban elejét vehetjük a betöréseknek, így nyaralás közben is nyugodtan pihenhetünk. 

A kutatás során a betöréses lopás vádjával elítélt bűnözőkkel 60-90 perces interjúkat készítettek, amelyekre az elítéltek önként jelentkezhettek.

Eurostat-tükör
Az Európai Unió Statisztikai Hivatalának (Eurostat) adatai szerint a rendőrség által rögzített betöréses lopások száma Magyarországon az elmúlt években drasztikus emelkedésnek indult. Az elmúlt tíz év folyamán 2009-ben történt a legkevesebb betörés, akkor 16 200-at regisztráltak. 2012-re és 2013-ra ez a szám már 22 ezer fölé emelkedett, tehát 39 százalékkal nőt három év alatt az ilyen jellegű vagyon elleni bűncselekmények száma. (Forrás: Pénzcentrum.hu)

Az interjúk során az OKRI munkatársai a korábbi betörések körülményeivel kapcsolatos kérdéseket tettek fel, ezt követően száz, különböző ingatlanokat - tanyasi, falusi, kertvárosi házakat, lakótelepi lakásokat - ábrázoló képeket mutattak az alanyoknak, s a képek alapján kellett kiválasztaniuk azokat az ingatlantípusokat, amelyeket tapasztalataik szerint a legeredményesebben tudnák kifosztani.

A listát magasan az újépítésű, kertvárosi családi házak vezetik. A felmérés szerint a rablók legfontosabb szempontja, hogy senki ne tartózkodjon otthon, és ne legyenek szemtanúk.

Fontos az is, hogy vannak-e riasztó berendezések: már az ajtó-, illetve ablakrácsok, kamerák, mozgásérzékelő lámpák, és természetesen a házőrző kutyák is megfutamíthatják a behatolókat.

A családi házak mellett népszerűek a tanyák és a sorházak is, a lakótelepi lakások azonban nem, az interjúalanyok többsége ezeknél nem remél értékes zsákmányt, ami ugyancsak lényeges szempont a könnyű bejutás, valamint a könnyű menekülési lehetőségek mellett.

A vagyontárgyak feltételezhető alacsonyabb értéke persze nem jelenti azt, hogy mondjuk a panellakások nagyobb biztonságban lennének: az alacsonyabb jövedelműek általában nem költenek sokat biztonsági berendezésekre. Bár a kertvárosi családi-, illetve sorházak nagyobb zsákmánnyal kecsegtetnek, a szemfüles betörők a mozdítható értéktárgyaknál is mérlegelnek: csak azokat viszik el, amelyeknek beazonosítása szinte lehetetlen, így később sem bukhatnak le.

A nyári hónapok beköszöntével mindig ugrásszerűen nő a betöréses, besurranásos bűnelkövetések száma, éppen ezért a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztálya minden évben felhívja a figyelmet a megelőző óvintézkedésekre. A rendőrség tanácsait figyelembe véve jelentősen csökkenthetjük az esélyét, hogy rablás áldozatai legyünk.

Ha otthon vagyunk, akkor is tartsuk zárva a kapukat, ajtókat, a kulcsot se hagyjuk a zárban. A besurranó tolvajoknak alig egy perc, hogy kifosszanak bennünket. Értékeinket - pénztárcát, ékszereket - sose tartsuk szem előtt. Az ablakokat se hagyjuk tárva-nyitva, amikor nem tartózkodunk a szobában.

Ha hosszabb időre elmegyünk otthonról, több mindenre is érdemes odafigyelni. Először is ne hangoztassuk, hogy nyaralni megyünk, a rendőrség külön felhívja a figyelmet az internetes fórumok, közösségi oldalak veszélyeire. Értelemszerűen indulás előtt mindig ellenőrizni kell, hogy az ajtók, ablakok megfelelően be vannak-e zárva, a kerti szerszámokat, bútorokat is érdemes a nyaralás idejére garázsban, jól zárható kerti házban tárolni.

Lehetőség szerint az újságokat, folyóiratokat mondjuk le: a postaládában felhalmozott lapok is felhívhatják a betörők figyelmét, biztos jelét adva annak, hogy a lakók nem tartózkodnak otthon. Értékeinket rakjuk el biztonságos helyre, az ékszerekről készítsünk fotókat - értékleltárt a nyaralástól függetlenül is ajánlatos összeírni.

Ilyen helyzetekben (is) lehet áldásos a jószomszédi viszony. Ha hosszabb időre elutazunk, kérjünk meg egy megbízható szomszédot, ismerőst vagy rokont, hogy távollétünk alatt nézzen rá a házra, ürítse a postaládát. Fontos, hogy a megbízott személy tudja a pontos címet, ahol a vakációnkat töltjük, és a telefonszámot, amelyen szükség esetén értesíteni tud minket.

Érdemes megfogadni a rendőrség tanácsait, hiszen - mint arra az OKRI kutatása is rávilágított - a legtöbb betörésért a tulajdonosok gondatlansága is felelős.

A könnyű pénzszerzési "lehetőség", az alacsony lebukási szint és a későbbi felderítés ugyancsak minimális kockázata miatt a betörés az egyik legnépszerűbb bűntett Magyarországon: minden hatodik vagyon elleni bűncselekmény betöréses lopás. Ha a biztonsági ellenőrzések, óvintézkedések ellenére mégis bűneset áldozatává válnánk, a rendőrséget az ingyenesen hívható 107-es, illetve 112-es számon érhetjük el.