Magyar Gárda;Jobbik-Konzervatívok;bíróság;Új Magyar Gárda;gárdisták;egyesülési jog;

- Bíróság elé áll a jobbikos gárdavezér

Egyesülési joggal való folytatólagos visszaélés miatt vádat emelt az Új Magyar Gárda két vezetője ellen a kalocsai ügyészség. A hatóság szerint ugyanis egyértelmű, hogy a szervezet gyakorlatilag mindenben azonos a régi Magyar Gárda Mozgalommal, amelyet a bíróság 2009. júliusában jogerősen feloszlatott. 

A jogfolytonosságot az ügyészség szerint a külsőségek, az egyenruha, a zászló, a szertartási rend és a szervezeti rendszer felépítése, valamint az "azonos erkölcsi ideológiai gondolatvilág" egyaránt bizonyítja, az új mozgalom nagyfokú hasonlóságot mutat a régi szervezet céljaival, felépítésével és résztvevőivel is.

A Kalocsai Járási Ügyészség tájékoztatása kitér rá, hogy a 49 éves vaskúti főkapitány, és 38 éves egri helyettese - Mészáros István és Ferenczi Henrik - több gárdaeseményen is részt vettek, így tavaly augusztusban az akasztói újoncavatáson. Mészáros a Jobbik Bács-Kiskun megyei képviselőjelöltjeként indult az áprilisi parlamenti választáson is, de mandátumot nem szerzett.
Érdemes megjegyezni, hogy az ügyészség tavaly nem magától vette észre a 2009 óta érzékelhető azonosságot.

Emlékezetes, a Fővárosi Bíróság 2009. július 2-án oszlatta fel az eredeti gárdát, de három hét múlva már hasonló tagsággal és vezetéssel megalakult az Új Magyar Gárda. Muhi Erika, a Nemzeti Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda igazgatója tavaly áprilisban feljelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségen egyesülési joggal való visszaélés miatt az Új Magyar Gárda márciusi solti gyűlése után, ahol megválasztották Mészárost.

Az eseményen Vona Gábor és más jobbikosok is megjelentek. A feljelentés útja nem volt egyszerű, Muhi több hónapos levelezést folytatott az ügyészséggel, hogy egyáltalán feljelentésként kezeljék beadványát. Az Új Magyar Gárda a szélsőségeket kutató Athena Intézet szerint is az egyik legnagyobb és legbefolyásosabb extrémista csoport Magyarországon.

Az intézet szerint kétségtelen, hogy "az egyik parlamenti párttal együttműködve, annak irányítása alatt" folytatja tevékenységét. Mészárosék ennek ellenére szabadlábon várják a tárgyalást, melynek tétje akár három éves börtön is lehet.

Megállapodott a kormány képviselőivel, és elfogadja a bocsánatkérést Jóri András, de továbbra is úgy látja, hogy nem lehet reparálni a magyar adatvédelmet ellátó szerv függetlenségén esett csorbát. A volt adatvédelmi biztos idő előtt menesztette az Orbán-kormány, tegnap pedig, talán megkésve, de megkövette.