atomprogram;Irán;Ali Akbar Szalehi;

- Kompromisszum a Nyugattal

Irán új kompromisszumos javaslattal állt elő az atomprogramjáról szóló tárgyalásokon. Ali Akbar Szalehi, teheráni atomenergiaügyi hatóság vezetője felvetette, hogy a fordói föld alatti nukleáris létesítményt kutató- fejlesztő központtá alakítják át – jelentette az IRNA hírügynökség. Akár laboratóriumot is létrehozhatnak a helyén, amelyben más országok számára végezhetnének kísérleteket.

A fordói létesítményben január elejéig húsz százalékig dúsítottak uránt. Teherán állítása szerint békés célokra használják fel az anyagot, a Nyuat azonban azt gyanítja, hogy a perzsa állam atomfegyvert akar előállítani. Az országnak július 20-ig kellene megállapodásra jutnia a hatokkal, az ENSZ BT öt állandó tagjával és Németországgal nukleáris programjáról, ám Laurent Fabius francia külügyminiszter szerint a tárgyalások megrekedtek.

Irán múlt héten engedett ugyan az atomprogramjáról folyó bécsi tárgyalásokon, de a nyugati hatalmak szerint ez még messze nem elég a megállapodáshoz. A fő vitapont, hogy hány urándúsító centrifugát működtethet Irán. Teherán legalább 50 ezer centrifugát tartana meg, miközben a Hatok néhány ezer centrifuga megtartása esetén lennének készek mérsékelni az Irán elleni nemzetközi szankciókat. Nyugati diplomaták szerint ugyanakkor Teherán zárt ajtók mögött közölte, már nem ragaszkodik az 50 ezres számhoz. Jelenleg egyébként Irán 19 ezer urándúsító centrifugával rendelkezik, ezek közül mintegy tízezret működtet.

Nukleáris anyagra tettek szert az iraki iszlamisták. A radioaktív anyagot egy észak-iraki egyetemről kaparintották meg – közölte Bagdad az ENSZ-nek írt levelében, amelyben segítségre kérte a nemzetközi közösségeket.