Ez a két eset már túl sok Berlinnek. Ursula von der Leyen védelmi miniszter a Berliner Zeitungban azt közölte, Washingtonnak nyilatkoznia kell arról, hogyan képzeli el az együttműködést Németországgal. Von der Leyen utalt arra, hogy a bizalom már Edward Snowden kiszivárogtatása után megrendült. Hozzátette, a kölcsönös, tartós bizalmon alapuló együttműködés alapja az is, hogy világossá tegyék a titkosszolgálatok számára, nem mindent tehetnek meg, amit „politikailag még elfogadhatónak tartanak”.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is éles bírálatot fogalmazott meg. A Phoenix televízió egy vitaműsorában kifejtette, tény, vannak előnyei a titkosszolgálati információcserének, hiszen sikerült elhárítani a Németországgal szembeni terrorfenyegetéseket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy „az amerikaiak harmadosztályú embereket toborozzanak maguknak német területen”. „Ez akkora butaság, hogy az ember csak sírni tud rajta” – fejtette ki meglehetősen egyértelmű véleményét a német tárcavezető, Angela Merkel kancellár egyik legfőbb bizalmasa.
A Spiegel online értesülései szerint a szerdán lebukott kém egy év óta országreferensként dolgozott a védelmi minisztérium politikai részlegén. A nemzetközi biztonságpolitika kérdéskörével foglalkozott. Az Egyesült Államok továbbra is hallgat a kémvádakkal kapcsolatban. Catlin Hayden, az amerikai elnöki hivatal nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője közölte, nem kommentál a titkosszolgálatokkal kapcsolatos információkat.