etika;adománygyűjtés;nonprofit;

2014-07-11 07:13:00

Nonprofit, for profit - gyűjtés etikusan

Az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testülete 2012. március 28-án alakult azzal a céllal, hogy erősítse a támogatók bizalmát a nonprofit szektorral szemben. Míg a for profit szférában világos a szolgáltató és az ügyfél közti jogviszony, az adományozásnál ez sokszor nem ilyen egyértelmű:konkrétan felmerülhet, hogy nem arra használta az adományt, amire kapta a szervezet. Az elmúlt két év tapasztalatairól Gelencsér Balázs szóvivő számolt be.

A szervezetek többsége tisztességesen működik, és a megfelelő célokra használja a támogatást, mégis szükség volt kimondani, hogy a támogatott szervezet köteles az adományt arra a célra fordítani, amelyre a támogató adta, valamint köteles a felhasználásról hitelt érdemlően tájékoztatni az adományozót. Így az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének tagjai a számonkérés egységes kereteit az etikai kódex megfogalmazásával teremtették meg, és felruházták a testületet a források felhasználásának átláthatóságára vonatkozó ellenőrzési jogkörökkel is.

- Az önszabályozó testület az adományozó helyett végzi el a tagszervezetek átláthatóságának ellenőrzését mondja Gelencsér Balázs. - A szervezeteknek igény esetén betekintést kell engedniük irataikba, valamint a működésükkel kapcsolatos kérdésekre, kifogásaikra panaszkezelési elveikben foglaltak szerint kell válaszolniuk, közölniük kell, hogy mire, milyen összegben gyűjtenek, valamint, hogy mikor kívánják megvalósítani a tervezett projektet. A gyűjtés lezárásakor nyilvánosságra kell hozniuk az összegyűlt adományok összegét, és be kell mutatniuk a felhasználás módját. Az adományozók nagyobb garanciákat szeretnének az adományok felhasználást illetően, hogy egységes, megismerhető keretek mellett szeretnék a civil szervezetek munkáját felmérni, megismerni.

- A NIOK Alapítvány és az ÁBC ( Átláthatóság és Bizalom Csoport ) összefogva a legnagyobb adománygyűjtő szervezetekkel egy adományozást segítő, bizalmat növelő etikai kódex kidolgozását határozta el. A hazai és nemzetközi rendszereket megismerve, elemezve, több évtizedes tapasztalatainkkal felvértezve vágtunk bele a munkába, és a mintegy két éves csoportmunka, és egyeztetés eredménye lett a kódex. Az adománygyűjtő szervezetek a csatlakozásuk deklarálásával, a kódex elveinek megismerésével és betartásával támogatóik számára átlátható helyzetet teremthetnek, mely így a bizalom növelése által több támogatást, az egységes elvek miatt könnyebb kommunikációt eredményezhet, és reményeink szerinti pozitív példája az egész civil szektor iránti bizalom növekedésére kihathat"- tette hozzá a szóvivő.

- Év végén egyre több ember érzi szükségét annak, hogy adományozzon, segítsen a rászorulóknak, civil szervezeteknek. De kinek adományozzunk? Kinek ne? Mire figyeljünk az adományozás során? Mi az adományozás legfontosabb szabályaira hívjuk fel a figyelmet. Lehetőségünk nyílt rá, hogy lebonyolítsunk egy vizsgálatot, amivel az elmúlt évtized tapasztalatait két országban összegezve elemeztük az adó 1 százalékos adományozás természetét, működési jellemzőit, hatásait az adományozási kultúrára és a civil szektorra. A civil szervezetek és a lakossági adományozók szempontjából vizsgálva a jelenséget egyaránt arra jutottunk, hogy a százalékos adományozás hasonlóan működik, mint az adományozás egésze, egyéb formái.