Federico Lombardi atya, a Vatikán szóvivője valószínűtlennek nevezte, hogy a regnáló pápa, Ferenc és elődje, XVI. Benedek együtt nézzék vasárnap este az argentin-német világbajnoki döntőt. Azt viszont megerősítette, hogy Ferenc pápa látni akarja a mérkőzést. Arra nem tért ki, s tapintatosságból nem is kérdezték tőle, hogy a katolikus világegyház feje vajon kinek szurkol majd, de hát a választ úgyis mindenki tudja.
Buenos Aires hajdani érsekéről, Jorge Mario Bergoglióról - aki tavaly óta Ferenc pápa néven irányítja a katolikus egyházat - mindenki tudja, hogy nagy futballrajongó. Kedvenc csapata az argentin főváros San Lorenzo de Almagro nevű egyesülete, amelynek a pápa pártoló tagja volt, s erről szurkolói igazolvány tanúskodik. Kötődése arra vezethető vissza, hogy a klubot 1908-ban Lorenzo Massa atya alapította, s a klub fennállásának centenáriuma alkalmából a jelenlegi egyházfő Buenos Aires akkori érsekeként még misét is celebrált. Ferenc pápáról az is köztudott, hogy kedvenc játékosa Lionel Messi, s ha nem argentin csapatról van szó, legszívesebben a Barcelona meccseit nézi.
A pápa most nincs könnyű helyzetben. Argentin focirajongóként természetesen szülőhazája csapatának szurkol, a katolikus egyház fejeként viszont nem élheti meg nyilvánosan az érzelmeit. Hírek szerint meg is ígérte Dilma Rousseff brazil elnök-asszonynak, hogy a világbajnokság idejére semleges marad. S bármilyen nehéz is lehet fogadalmát megtartania, tény, hogy eddig nem kommentálta a torna eseményeit. A szóvivő most is csupán azt valószínűsítette, hogy a szentatya televízión keresztül nézi majd a mérkőzést alighanem egyedül, a római Casa de Santa Marta rendházban berendezett szerény otthonában. Mint köztudott, Ferenc pápa nem költözött be az elődei által használt pápai rezidenciába a Vatikánban. Az egyházfőnek csupán a mérkőzés időpontja okozhat némi fejfájást, ő ugyanis normális körülmények között este 10 órakor szokott nyugovóra térni, ez a mérkőzés pedig közép-európai idő szerint 21 órakor kezdődik. Tízkor tehát semmi körülmények között nem fejeződhet be, de ha netán hosszabbításban kell dönteni a világbajnok személyéről, éjfél előtt aligha kerül ágyba Ferenc pápa. De egy argentin arany bizonyára kárpótolná őt ezért a kis kellemetlenségért.
Ha kifelé semleges arcát mutatja is az egyházfő, befelé megenged magának egy kis iróniát. Azt is Federico Lombardi szóvivőtől tudjuk, hogy amikor a nyolcaddöntőben Argentína Svájccal került össze, a pápa "beszólt" a testi épségére felügyelő svájci gárda tagjainak: "Háború lesz ám, ugye tudják?" A gárdisták meghívták őt, nézzék együtt a meccset, de Ferenc elhárította az invitálást. Alighanem tapintatból. Nem akart szórakozni a katonák kárára.
Korunk két élő pápája, a regnáló Ferenc és a tavaly visszavonult Benedek, ha tetszik, ha nem, vasárnap ellenfélként ülnek majd a tévé képernyője elé. Ratzinger futballszeretetéről kevesebbet tudunk, mint Ferencéről, s azt a keveset is Tarcisio Bertonétól, Genova érsekétől nyertük. Bertone mellesleg ugyanúgy "papabile", azaz pápaesélyes volt 2005-ben, mint Ratzinger, de végül a német bíborost választották pápának. Bertone meg maradt Genovában, s továbbra sem szűnt meg a világot futballszemüvegen keresztül szemlélni. A megválasztott XVI. Benedekről például futballnyelven nyilatkozott.
"Míg II. János Pál vérbeli középcsatár volt, XVI. Benedek inkább visszavont irányító. Aki a háttérből mozgatja majd a katolikusokat."
Noha a pápaválasztáson ellenfelek voltak, Ratzinger beiktatása után Bertone továbbra is egyik legközvetlenebb munkatársa maradt a pápának. S nem szűnt meg őt futballnyelven jellemezni. "Ratzingerben az egyház megtalálta a maga Beckenbauerjét. Az új pápa kiválóan passzol. A háttérből mozgatja a csapatot és nagyszerű labdákkal szolgálja ki a társait. Ráadásul azt is pontosan tudja, kit milyen posztra állítson. Beckenbauerről tudjuk, hogy minden idők egyik legjobb futballistája volt, aki megteremtette a felfutó irányító, a "libero" posztját. Remekül passzolt, de ha kellett, maga lőtte be a labdát a kapuba. Ratzinger is pontosan ilyen" - mondta egyszer egy tévéinterjúban Bertone érsek. Aki fiatal korában szélsőhátvéd, később, már főpapként ismert Juventus-szurkoló volt, és rendszeresen publikált foci témájú cikkeket az olasz sportsajtóban.
Pápa és pápa-előd egymással kerültek most szembe. Egyiküknek győznie, a másiknak veszítenie kell. Így van ez a futballmeccsen. S nincs ez másként az életben sem.