X_Foci VB 2014;világbajnokság;Louis van Gaal;Luiz Felipe Scolari;bronzmérkőzés;

2014-07-13 02:10:00

A hollandoké a vb-bronzérem!

Hozhat-e a vb-hez méltó összecsapást a bronzmeccs? A kérdés azzal együtt releváns volt, hogy a házigazda és a holland egylet mérkőzött egymással a harmadik helyért. Louis van Gaal egészen odáig ment, hogy kijelentette, szerinte ilyenkor már nem volna szabad pályára engedni két csalódott csapatot! Luiz Felipe Scolari meg a futballtörténelem legkínosabb kudarca után igyekezett fölrázni övéit, s közben azt ígérte, hogy ugyan a németektől elszenvedett 1-7 után szépségtapasznak sem teszi meg, de azért elhozzák a bronzérmet.

Ehhez képest Arjen Robben már a második percben megint összehozott egy újabb tizenegyest - ezzel ő a harmadik Cruyff (1974) és Rep (1978) után, aki egy vb-n két büntetőt harcol ki -, majd a 17. percben egy újabb hazai védelmi megingás után Daley Blind már 2-0-ra alakította az állást.

A részletek előtt azonban ki kell térni az előzményekre. Az elődöntőben Thiago Silva eltiltás miatt nem léphetett pályára, márpedig a PSG védője nem csupán a védelem karmestere, csapatkapitányként a komplett selecaóé. Ha ő játszik, a németek kizárt, hogy hetet rúgjanak – állította egyöntetűen a szakma. Mármost visszatért, ám az első adandó alkalommal, amikor Robben labdát kapott, lerántotta. A kontaktus kettejük között a tizenhatoson kívül kezdődött, szabadrúgást elegendő lett volna ítélni, ám a gólhelyzetben kilépő játékos lerántásért nem úszhatta volna meg piros lap nélkül. Dzsamel Hajmudi algériai játékvezető salamoni döntéssel nyugtázta a dolgot.

Szóval megint hátrányba kerültek a brazilok, megint a találkozó elején, s megint úrrá lett rajtuk a páni félelem. Támadni próbáltak, de a védelem nyomban összerezzent, amikor a közelébe került a labda. Mindez azért döbbenetes, mert Scolari csapatára, egészen a torna kezdetéig, az volt a jellemző, hogy hátul tökéletesen zár, elöl meg Neymar vezérletével csak történik valami váratlan megoldás, ami gólt eredményez. Hogy mindez megkérdőjelezhetetlenül alá legyen támasztva, a másik középső védő is összehozott egy gólt. Robben tette ki a labdát jobbra, Wijnaldum beadását David Luiz ahelyett, hogy szögletre fejelte volna, odabólintotta a tök’ üresen álló Blindhez, aki levette, majd a léc alá bombázta a labdát (2-0).

David Luiz nagyon akart javítani, mindenhol fel akart tűnni, de amerre járt, kő kövön nem maradt, ám ennél is nagyobb baj, hogy a labda sem maradt a braziloknál. A twitteren ezerszámra jelentek meg az őt kifigurázó posztok, ő mégis maradhatott a pályán, a két védekező középpályás közül egyik sem. De semmi nem használt. Gary Lineker azt írta ki a meccs közben: "Soha nem láttam még csapatot, amely annyira sebezhető lett volna a kontraakciókkal, amilyen ez a brazil csapat". És hogy teljes legyen a csőd, elöl meg elképzelés nélkül próbálták feltörni a holland védvonalat, mindhiába. Árulkodó volt az a statisztikai adat, amely a 60. perc körül jelent meg, s azt jelezte, hogy az európai 16-oson belül David Luiz ért legtöbbször labdába. Egy védő.

Kétszer.

A 7-0 után szépítő Oscaron kívül a brazilok nem szereztek akciógólt az egyenes kiesés szakaszban!

A brazilok.

Lehet, hogy ez volt a baja velük Hajmudi sporttársnak is, vagy nyomban színészek jutnak eszébe Oscar hallatán, mindenesetre, amikor a 68. percben a nevezett középpályás ütközött Blinddel, büntető helyett szabadrúgást ítélt kifelé, a hazai futballistát pedig sárga lappal jutalmazta az alakításáért. Borzasztó tévedés volt a részéről – nem először.

Érthetetlen, a FIFA miért épp őt választotta egy bronzmeccs levezénylésére, ám ez a legkevesebb.

Az még felfoghatatlanabb: mivé lett a brazil futball?

A találkozó legvégén Wijnaldum gólja egy újabb megalázó vereséget eredményezett, minekutána Van Gaal még azt a gesztust is megengedhette magának, hogy az utolsó percekre becserélje harmadik számú kapusát, Vormot, aki eladdig egyedüliként még nem lépett pályára a vb-n.

A kapitány éremmel térhet haza, hogy egy új kalandot kezdjen a Manchester Unitednél.

Brazíliában pedig alapos elemzést igényel, hogyan térhetnének vissza a világelitbe.

Mert ugyan a brazilok negyedikként végeztek, de ez a csapat nincs a legjobb 10-ben.

Márpedig arrafelé kizárólag az elsőség az elfogadható.

Meglehet, erről a kívánalomról most jó ideig le kell mondaniuk...

Brazília-Hollandia 0-2 (0-2)

Bronzmérkőzés, Brazíliaváros, 68 034 néző. Jv.: Dzsamel Hajmudi (algériai).

Brazília: Julio César - Maicon, David Luiz, Thiago Silva, Maxwell - Ramires (Hulk, 72.), Paulinho, Luiz Gustavo (Fernandinho, 46.) - Oscar, Willian – Jo.

Hollandia: Cillessen (Vorm, 93.) - Kuyt, Vlaar, De Vrij, Martins Indi, Blind (Janmaat, 69.) - Wijnaldum, De Guzman, Clasie (Veltman, 90.) – Robben, Van Persie.

Gól: Van Persie (3.), Blind (17.), Wijnaldum (93.).

Sárga lap: Thiago Silva (2.), Fernandinho (53.), Oscar (68.), ill. Robben (8.), De Guzmán (36.), Vlaar (43.).