választás;ellenzék;EBESZ;Fidesz-KDNP;aggályok;tisztességtelen előny;

2014-07-14 07:01:00

Részrehajló voksolás - Kész a szakértői jelentés

Átrajzolt körzetek, a kormánypártnak kedvező győzteskompenzáció, az állam és párt szétválasztásának elvét sértő kormányzati hirdetések, elfogult média, megkülönböztetett választók - ez jelzi, hogy minden korábbinál erőteljesebb kritikákat fogalmazott meg az új magyar választási rendszerrel kapcsolatban az EBESZ. Elkészült a szervezet választási megfigyelőinek szakértői jelentése az áprilisi országgyűlési választásokról, melyen a Fidesz-KDNP újabb kétharmados többséget szerzett. Az ellenzék igazolva látja kritikáit.

Tisztességtelen előnyt élvezett a Fidesz-KDNP az április 6-i magyar országgyűlési választásokon - állapította meg az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (OHIR) által nyilvánosságra hozott jelentés. A nemzetközi megfigyelők szerint a társadalmi konzultáció nélkül bevezetett választási rendszer, a kampánykorlátozó szabályozás, a részrehajló médiakörnyezet, valamint a párt és az állam közötti határok elmosásával folytatott kampánytevékenység külön-külön és együtt is megsértették a szabad és tisztességes választások elvét.

A szervezetet - mely év elején még nem tartotta szükségesnek a fokozott megfigyelést - a magyar kormány hívta meg választásra, miután erre az uniós tagsággal Magyarország kötelezettséget vállalt. Az EBESZ szerint a választás megfelelően volt lebonyolítva, ugyanakkor a Fidesz aránytalanul nagy előnnyel vágott neki a voksolásnak.

A legsúlyosabb aggályok

- Az új választási rendszert konszenzus nélkül fogadták el
- A választókerületi térképet a kormánypártok érdekeinek megfelelően határozták meg
- A szavazatok egyenlőségét sértő győzteskompenzáció hat mandátumhoz juttatta a Fidesz-KDNP-t
- A kormányzati hirdetések szinte teljesen azonosak voltak a Fidesz kampányhirdetéseivel
- A közmédia egyoldalú volt a kampányban, a kereskedelmi televíziókból lényegében kitiltották a politikai hirdetéseket
- A külföldön élő magyar állampolgárok lényegesen nehezebben szavazhattak, mint a határon túliak

A nemzetközi szervezet a választások előtt megváltoztatott választási jogszabályokat is bírálta. Az új rendszer néhány elemét ugyan pozitívnak nevezték, de számos momentum szerintük negatív hatással volt a választási eljárásra. Kritizálták az új választási törvény elfogadásának a módját is, szerintük ugyanis elmaradt a törvény nyilvános konzultációja, ez pedig aláássa a törvény elfogadottságát. Kiemelték az új töredékszavazat-számítási módot is. Mint ismert: korábban töredékszavazat csak az egyéni körzetekben vesztes jelöltek után járt, idéntől azonban már a győztes is kapott kompenzációt, méghozzá annyit, amennyivel a második helyezettet megelőzte. Ez a számítási mód önmagában hat pluszhelyet jelentett a parlamentben a Fidesz-KDNP szövetségnek, enélkül tehát nem lenne kétharmada a kormánypártoknak. Ráadásul ez a jogintézmény a választójog egyenlőségét szavatoló alapelvet is sértheti, hiszen a győztesre leadott szavaztok gyakorlatilag kétszer hasznosultak.

Az EBESZ-jelentés külön kitért arra is, a kormányzati hirdetések szinte teljesen azonosak voltak a Fidesz kampányhirdetéseivel, ez pedig ellentétes a koppenhágai nyilatkozat azon előírásával, amely megköveteli a párt és az állam szétválasztását. Külön pontban írtak arról, hogy bár formálisan számtalan sajtótermék biztosítja a média sokféleségét, a Fideszhez köthető médiavállalatok egyre emelkedő száma és az állami hirdetések súlya aláássák a média pluralitását. Eközben a pénzügyi és szerkesztői függésben működő közmédia leplezetlenül elfogult volt a kormánypártok irányába, s a jórészt kormánypárti települések tulajdonában álló közszolgálati lapok is kendőzetlen kormánypropagandát folytattak a kampányban. Ez, továbbá az a tény, hogy az állami hirdetéseket szinte kizárólag a kormánypárti médiumokhoz irányították, súlyosan korlátozta a média sokszínűségét, de sérült a koppenhágai szerződés médiához való egyenlő hozzáférést előíró rendelkezése is.

A szervezet kifogásolta továbbá, hogy a külföldön dolgozó, itthoni lakcímmel rendelkező magyarok nehezebben szavazhattak, mint a határon túliak, amivel szintén sérült a szavazatok egyenlőséghez való jog. Felhozták még, hogy kevés volt a női jelölt - a képviselőknek egytizede sem lett nő -, valamint hogy a kampányfinanszírozás továbbra is átláthatatlan. Kifogásolták azt is, hogy a jogorvoslati lehetőség jogállam alappillérét jelentő elvét az új választási eljárások sértik. A jelentés összesen 36 ajánlást tartalmaz arra vonatkozóan, hogy mit is kellene megváltoztatni egy demokratikus választási rendszer kialakítása érdekében, a szükségesnek nevezett törvénymódosításokhoz pedig az EBESZ szakértői felajánlották támogatásukat is.

                                          Beigazolódott ellenzéki kritikák

A jelentés alapján kijelenthető, hogy a több százezer szavazót elveszítő Fidesz kétharmadának ebben a kormányzati ciklusban semmiféle legitimitása nincs, hiszen az Orbán-rezsim ezt az eredményt a választói akarat kifejezését gátló, illetve azt súlyosan torzító intézkedések tömege révén érte el - közölte az MSZP. A párt szerint a tisztességes választások hiánya az egész törvényhozási ciklusra árnyékot vet. "Magyarországnak mostantól hivatalos papírja van arról, hogy a Fidesz tisztességtelen választási rendszert épített fel. A fő kérdés ezek után az, hogy a demokratikus ellenzék pártjai milyen választ adnak erre, s hogyan tudják majd legitim módon megteremteni a demokrácia helyreállításához szükséges parlamenti többséget" - írták.
A Fidesznek már papírja is van róla, hogy tisztességtelenül nyert - közölte az Együtt-PM is. A szövetség szerint a bizottság lényegében helyben hagyta az ellenzék korábban megfogalmazott kritikáinak mindegyikét. Épp ezért úgy látják: a kormány nem hagyhatja figyelmen kívül az EBESZ-jelentést, az Európai Unió tagállamaként nem lehet egyszer az EBESZ-ellenőrzés szükségességét elismerni és EBESZ-misszióban részt venni Ukrajnában, máskor pedig legyinteni ugyanannak a szervezetnek az aggályaira. Az Együtt-PM az önkormányzati választás után pontról pontra módosító-javaslatokat fog benyújtani a választásokra vonatkozó jogszabályokhoz.