Miskolc;kilakoltatás;romák;jogvédők;VS.hu;Soós Attila;Dancs Mihály;Európai Roma Jogok Központja;

2014-07-15 07:16:00

Megkezdődött a felszámolás?

„Június 9-én jött egy levél, hogy e hónap 30-ig hagyjuk el a lakást, de most hova menjünk? Nem tudunk hova menni. A negyvenezer forintot kifizetném én, de akkor sem adják vissza a lakáshoz a jogot”. Ezt egy cigány ember, egy családfő mondta a vs.hu Miskolcra látogató riporterének. 

Az internetes portál beszámolója szerint hiába járnak le rendszeresen jogvédők és cigány szervezetek, a diósgyőri stadion szomszédságában lakó romák rettegnek. Nem tudják, mi lesz velük, ha majd a telep felszámolása miatt el kell hagyniuk a lakásaikat. Kapnak egyáltalán cserelakást?

És ha igen, az a városon belül lesz, vagy kénytelenek lesznek új életet kezdeni egy kisebb faluban, ahol még kevesebb lesz a kitörési lehetőségük? Többen a tartozásuk miatt jogcím nélküli lakosokká válhatnak.

„Most, akinek nincsen lakásszerződése, annak nem jár se pénz, se lakás” – mondja egyikük. Hogy mihez fognak így kezdeni abból a havi 52 ezer forintból, amiből idáig tengették a napjaikat, azt nem tudják, hiszen albérletre aligha elég ez a pénz, a szüleik már meghaltak, így hozzájuk nem költözhetnek, mint ahogy a gyermekekhez sem, akik a Lyukóbánya (a város mellett fekvő, nagyjából négyezer lakosú, egykori víkendházas bányásztelepből lett nyomornegyed) kicsi, roskadozó házaiban nevelik nagyon szűkösen gyerekeiket.

Mint ahogy lapunk megírta: a miskolci közgyűlés májusban a Fidesz-KDNP-frakció javaslatáról többségi szavazással úgy döntött, hogy "felgyorsítja a miskolci nyomortelepek felszámolását", szándékaik szerint megszüntetnék ezeket a telepeket. Az előterjesztés szerint mindazoknak, akik elhagynák az ottani lakásokat, és Miskolcon kívül, más településeken vásárolnának magasabb komfortfokozatú lakásokat, támogatást kaphatnak.

A terv ellen - amelynek megvalósításához pénz sem volt a város költségvetésében - azóta már nem csak a helyi romák és jogvédők tiltakoztak, hanem felemelték szavukat a környező települések is - amelyeknek a betelepülni szándékozókat fogadniuk kellene -, mondván: nem kérnek a szegénység és nyomorexportból.

A vs.hu mostani cikke szerint már több - határozott idejű szerződéssel rendelkező - lakó is levelet kapott a Miskolci Ingatlangazdálkodótól (MIK), amelyben az áll, bérleti szerződésüket nem hosszabbítják meg, és kérik, hogy a hónap közepéig hagyják el a lakásaikat, mivel a városnak más tervei vannak a területtel.

Ezzel egy időben tömegesen érkeznek azok a felszólítások is, amelyekben - rendszerint 20 és 50 ezer forint között mozgó - hátralékok miatt mondaná fel a MIK a szerződést.

Ezek az emberek nem tudják még, mi lesz velük, ha kikerülnek a lakásaikból, ráadásul terjed köztük a pletyka, hogy földönfutóként a gyerekeiket is elveszik tőlük a családvédelmisek, hiszen lakhatás hiányában nem tudnak róluk gondoskodni.

A vs.hu információit megerősítette a Népszavának Dancs Mihály roma polgárjogi aktivista is. Mint elmondta, többen kaptak felszólítást, akár van hátralékuk, akár nincs. Nem tudnak mást tenni, minden határozat ellen fellebbeznek, egyúttal az ombudsmani hivatalban is bejelentést tettek, ahol vizsgálódnak.

Munkájukat mind több ügyvéd és jogász segíti - tette hozzá Dancs, aki egyúttal elmondta: néhány családot, amelynek határozatlan idejű lakásszerződése van, megkerestek az ingatlankezelő munkatársai és Miskolcon belül ajánlottak fel nekik másik lakást. Mindezt egyelőre semmivel nem tudják bizonyítani, mivel a papírokat egyetlen példányban íratták alá az érintettekkel, amit a MIK dolgozói magukkal vittek.

Mindenesetre mind erősebben terjed a "pletyka": valamilyen átláthatatlan ingatlanpanama, semmint a "nyomornegyedek felszámolásának" szándéka vezeti a fideszes városvezetést. A civil szervezetek képviselői szerint korábban nem volt jellemző, hogy egyszerre ilyen sok felszólítás érkezzen a telepre.

Ebből pedig arra lehetne következtetni, hogy a MIK valóban megtette az első lépéseket a telep kiürítése felé, bár ezt hivatalosan még nem erősítették meg, mert a Miskolc Holdingtól (amelynek a MIK is része) csak későbbre ígértek tájékoztatást, Soós Attila Fidesz-KDNP-s önkormányzati képviselő pedig a felszólításokról azt mondta: „Mivel ilyen esetekkel nem találkoztam, erről tájékoztatást adni sem tudok” - olvasható a vs.hu-n.

Mint korábban beszámoltunk róla: az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) az Európai Bizottsághoz fordult a miskolci közgyűlés májusi ülésén elfogadott határozat miatt. Azt kérték a bizottságtól, figyelmeztesse a magyar hatóságokat, hogy tartsák be kötelezettségeiket és a rendelettel összefüggésben tegyenek lépéseket az alapvető jogok megsértése ellen.

Az ERRC szerint az önkormányzat határozata diszkriminatív, és hátrányosan érinti a telepeken élőket, és megjegyezték, a miskolci hatóságok "2009 óta szisztematikusan kirekesztik és stigmatizálják" a helyi roma közösséget. A miskolci telepek sorsa még korántsem dőlt el.