Ha valakit meglep az a közlés, hogy az MSZP bajban van, az vagy nem itt él, vagy nem követi az eseményeket. Feltehetően nem is e helyzet leírása volt a szándéka a most létrejött Deák Ferenc Körnek, amikor vitairatot terjesztett a szombati tisztújító kongresszusra készülő párt elé. Nem kertelnek, nem is finomkodnak, egyenesen megfogalmazzák, szerintük mit is kellene tenni. Már csak azért is, mert - úgy vélik - "nagyobb a baj annál, mint hogy szokás szerint a különböző csoportok alkuja nyomán válasszunk vezetőket". Ez persze újdonság, ilyesmiről eddig - legalábbis a nyilvánosság előtt - nem nagyon beszéltek. Ebből az is kiolvasható, hogy gondot jelentenek a párton belüli, és - a jelek szerint - nem is csekély ellentétek. A megoldási javaslatuk erre az, hogy az új elnökségnek legalább kétharmada ne a parlamenti képviselők közül kerüljön ki. Márpedig az korábban sem volt titok, hogy a választási listára - és így az Országgyűlésbe - azok kerültek, akiket az előző vezetés, élén Mesterházy Attilával, kiválasztott. A Deák Körnek a javaslatot aláíró 21 tagja arra hivatkozik, hogy a parlament kiüresedik, de a médiában meg kell jeleníteni az MSZP politikáját. Ám nyilvánvaló, hogy ez csak púder. Komoly politikai feszültségek és feltehetően harcok is folynak a szocialista pártban, s az lenne kívánatos, ha ezek már a szombati kongresszus nyomán eldőlnének.
Erre azonban kevés az esély. Emiatt javasolják az aláírók, hogy kezdjék meg egy új program, új alapszabály és új szervezeti felépítés előkészületeit. Ha ez egy eddiginél egységesebb és sikeresebb párt megteremtését segíti, akkor valóban érdemes belefogni. A korábbi tapasztalatok azonban nem alapozzák meg ezt a reményt. Még akkor sem, ha a remény hal meg utoljára.
Most ugyanis a párt tagjainak, valamint híveinek felrázása lenne a fő feladat. Azt kellene nekik megmutatni, hogy az MSZP az idei két választási kudarc, valamint az előtte és utána tapasztalható szerencsétlenkedés ellenére sem írta még le magát, sőt, képes valóban alternatívát jelenteni az orbáni hatalomból kiábrándult demokratáknak. Erre konkrét és megvalósítható receptet is kínál a Deák Kör vitairata. Szövetséget ajánl hozzá a civil közösségeknek, mozgalmaknak, hálózatoknak. "Olyan pártot akarunk, amelyben és amely körül izgalmas viták folynak" - írják. Szép tervek.
Ám az egyelőre erősen kétséges, hogy akár a kongresszuson mennyi hívet lehet szerezni ezeknek az elképzeléseknek. Hiszen egy olyan pártról beszélnek, amelyben nagy a baj. És erősek a különböző irányzatok, amelyek aligha tudnak vagy akarnak együtt működni egymással. Enélkül pedig van esély "a rossz gyakorlat visszarendeződésére".
A szavak már amúgy sem segítenek. Most ennél többre van szükségük a szocialistáknak.