palesztinok;Izrael;Gáza;írók;

2014-07-22 13:58:00

A hadsereg győzhet, de az ország veszít

A háború szörnyűségei, értelmetlensége, a megegyezésre való törekvés szólal meg több neves izraeli értelmiségi szavaiban az egyre hevesebb gázai háború láttán.

Ávráhám B. Jehósuá író, akinek a Szerelmesek és a Kései válás című regénye Magyarországon is jól ismert, a La Repubblicának adott interjúban leszögezte: ebben a háborúban mindenki szenved. Meghalnak a fiatal izraeli katonák, miközben palesztin nők és gyermekek pusztulnak el. És erre nem mentség az sem, hogy a Hamász lakott területen rejtette el rakétakilövőit. Ugyanakkor elismeri, hogy a fanatizmus, a másik fél elpusztításának gondolata mindkét oldalon erősödött. Az író szerint egyetlen megoldás van, hogy az izraeli kormány közvetlenül tárgyaljon a Hamásszal, ahogyan azt a zsidó állam már korábban tette Egyiptommal, Jordániával, és a Palesztinai Felszabadítási Szervezettel.

„Elég öreg vagyok ahhoz, hogy emlékezzem, már az 50-es évektől katonaként szolgáltam. Voltam a Sinai-félszigeten, Jeruzsálemben három hónapig a jordániai bombák záporában éltünk, de aztán a párbeszédet választottuk és békét kötöttünk. Komolyan kell vennünk a Hamászt, el kell érnünk a Gázai övezet demilitarizálását. Tudom, hogy vannak héják Netanjahu koalíciós kormányában, de az izraeliek többségének az a véleménye, hogy tárgyalni kell a Hamásszal és szabad utat kell adni Mahmúd Abbásznak, a Palesztin Hatóság elnökének az Izrael mellett létrehozandó palesztin államhoz, egy folyosóval, amely összeköti Ciszjordániát és a Gázai-övezetet, ahogyan ezt az 1993-as oslói megállapodásban tervezték. Nincs más út” -  mondta az író, hozzátéve, hogy ehhez az izraeli kormányfőnek kell megtennie az első lépést.

Szerinte most sem késő a gyűlölet ellen tenni. Támogatja például azoknak az izraeli katonáknak a Breaking The Silence (Törd meg a csendet) nevű mozgalmát, akik nyilvánosságra hozzák a palesztinok ellen elkövetett atrocitásokat. „Azt akarom, hogy hadseregünk erősebb legyen, mert meggyőződésem, hogy az igazságtalanság, a jogok megtagadása az izraeli társadalmat is bomlasztja” – jelentette ki Ávráhám B. Jehósuá.

A groteszk novelláiról ismert Etkar Keret a Corriere della Serában fejtette ki nézeteit, amely szerint már belefáradt az elmúlt közel másfél évtizedben abban a jelszóba, hogy „Hagyjuk győzni az izraeli önvédelmi erőket.”

Etkar Keret

Etkar Keret

„Sok fiatal ezt a jelszót osztja meg manapság Facebook-oldalán, azt hiszik, hogy a gázai hadműveletre találták ki. Holott ebben benne van az az elátkozott világszemlélet, amelyben mindannyian élünk. Ez egyrészt azt sugallja, hogy vannak Izraelben, akik, mint mi, szabotőrök, időről időre megakadályozzák a hadsereg győzelmét a maguk írásaival, defetista felhívásaival. Pedig ha mi nem lennénk, akkor az izraeli hadsereg már győzött volna, és elhozta volna nekünk az örök idők óta vágyott békét.  A másik értelmezés még veszélyesebb: azt sugallja, hogy a hadsereg valóban győzhet. „Készek vagyunk elviselni az összes rakétatámadást, hogy ez a történet egyszer s mindenkorra véget érjen” – hallottam a minap egy dél-izraeli családtól.

Keret szerint ez idő alatt négy gázai hadművelet volt és a dolgok ugyanott tartanak. „Hiheti-e valaki, ha az összes Hamász-harcost megsemmisítik, akkor megsemmisül a palesztin nép nemzeti függetlenségi óhaja? Egy ilyen kérdés felvetése azonban csak akadályozza a győzelmet. Aztán amikor a hadműveletnek vége lesz, és mindkét fél összeszámolja a halottait, megint csak bennünket fognak vádolni” – mondja az író, aki szerint országa állandóan ugyanazt a tragikus hibát követi el, nagy véráldozattal, miközben egy tapodtat sem haladnak előre.

Etgar Keret úgy látja, hogy a hadsereg győztesen kerülhet ki az újabb és újabb  hadműveletekben, de Izrael állam csak veszíthet vele. „Ez a spirál lefelé vezet, olyan bugyrok felé, amilyeneket elképzelni sem tudunk” – figyelmeztet.