EU;GDP;államadósság;Eurostat;

2014-07-23 07:25:00

Uniós középmezőnyben az államadósság

Az euróövezetben átlagosan 93,9 százalékra nőtt a GDP-arányos államadósság idén az első negyedévben, az Európai Unió 28 tagállamában 88 százalékra. A magyar államháztartás GDP-arányos adóssága március végén 84,3 százalék volt - közölte az Eurostat.

Most is Görögországban volt a legmagasabb, 174,1 százalék a tavalyi év utolsó negyedévéhez hasonlóan az államadósság aránya, tartva korábbi helyezését Olaszország követi 135,6 százalékkal, nem sokkal "marad le" Portugália a maga 132,9 százalékéval. A legalacsonyabb rátát, mindössze 10 százalékot a márciusig tartó három hónapban idén is Észtországban mérték, majd Bulgária következik 20,3 százalékkal, őt követi Luxemburg 22,8 százalékos aránnyal. A magyar államadósság a kilencedik legmagasabb a tagállamok között.

A múlt év utolsó negyedévével összevetve az Európai Unió 19 tagállamában nőtt, 6-ban csökkent, Észtországban pedig nem változott az államadósság aránya idén az első negyedévben. A legnagyobb, 7 százalékpontos növekedést Szlovéniában regisztrálták, amit Magyarország követ 5 százalékponttal, majd Belgium és Portugália következik egyaránt 3,9-3,9 százalékpontos emelkedéssel. Ezzel szemben Lengyelországban 7,6 százalékpontos, Németországban 1,1 százalékpontos, Görögországban pedig 1 százalékpontos csökkenést mutattak ki.

A magyar államháztartás GDP-arányos adóssága március végén az Eurostat adatai szerint 24 904 milliárd forint, a GDP 84,3 százaléka volt. A tavalyi utolsó negyedév végén 23 067 milliárd forint, 2013 első negyedének a végén pedig 23 349 milliárd forint, a GDP 79,3 százaléka, illetve 82,8 százaléka volt az adósságállomány Magyarországon. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az államadósság 78,26 százalékot tesz ki. A különbség abból ered, hogy a magyar számítás - szemben az Eurostatéval - nem veszi figyelembe a forint aktuális árfolyamát.

A forint gyenge árfolyama azonban Brüsszel szerint aggodalomra ad okot, miközben a magyar kormány ezt cáfolja. Az Európai Bizottság június elején kiadott országspecifikus ajánlásaiban arra hívta fel a figyelmet, hogy az államadósság a magyar gazdaság nem elhanyagolható kockázati tényezője, csökkentése külcskérdés a jövőt tekintve. Valószínüleg ez is állhat a múlt héten bejelentett 110 milliárd forintos költségvetési zárolás hátterében.