gázai offenzíva;Hamász;John Kerry;elrabolt katona;Benjamin Netaanjahu;Emberi Jogok Palesztin Központja;

2014-07-23 07:37:00

Gáza: diplomáciai offenzíva a megbékélésért

Eltűnt egy izraeli katona a gázai offenzíva során. Az izraeli hadsereg azt közölte, hogy vasárnap hat katonájuk vesztette életét, amikor felrobbantották páncélosukat. A hetediket azonban egyelőre nem tudták azonosítani, de alighanem ő is életét vesztette. A Hamász vasárnap azt közölte, túszul ejtett egy izraelit, ezt azonban vádolták izraeli részről. Gilad Salit esete mutatta, Izraelnek súlyos árat kell fizetnie akár egyetlen elrabolt katonájáért: 1027 palesztin foglyot engedtek el a 2006-ban túszul ejtett Salitért cserébe.

Új diplomáciai offenzíva kezdődött azért, hogy mihamarabb elhallgassanak a fegyverek Gázában. John Kerry amerikai külügyminiszter és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is megbeszéléseket folytattak Kairóban, s a közvetítést ma is folytatják. Kerry ugyan aggodalmát fejezte ki a palesztin áldozatok miatt, de legitimnek nevezte az izraeli katonai beavatkozást. Kifejtette, az Egyesült Államok 47 millió dolláros gyorssegélyt küld Gázába, hogy elkerüljék a humanitárius katasztrófát.

Előzőleg Barak Obama amerikai elnök egyértelmű üzenetet küldött Benjamin Netaanjahu kormányának. Szóvivője útján közölte, nem akarják, hogy újabb polgári személyek veszítsék életüket. John Earnest ugyan megismételte Izrael jogát az önvédelemre, s elfogadhatatlannak nevezte a Hamász légitámadásait, de a korábbinál élesebben utalt Izrael felelősségére is.

Szakértők szerint csekély a diplomáciai erőfeszítések sikerének esélye, mert a Hamász egy elhúzódó konfliktusban érdekelt.Már legalább 130 ezer palesztinnak kellet elhagynia lakóhelyét az izraeli támadás következtében - közölte az Emberi Jogok Palesztin Központja (PCHR).

A válság elhúzódása miatt azonban várhatóan jelentősen emelkedhet a menekültek száma. Mintegy százezren leltek menedékre az ENSZ Segélyező és Munkaközvetítő Hivatalának (UNRWA) 67 objektumában. Sok palesztin a barátainál, rokonainál húzta meg magát.

Izrael a légicsapások előtt felszólítja a palesztinokat lakóhelyük elhagyására. Az SMS üzenetekben és automata telefonhívásokban arra kérik az embereket, Han Juniszba távozzanak. Sok palesztin azonban úgy érzi, nincs értelme eltávoznia. Egyrészt sejtelmük sincs arról, hol rejtőzhetnének el Han Junzsiban, másrészt a Gázai övezetnek ezen a részén is heves harcok dúlnak, így nem biztos, hogy sokkal nagyobb biztonságban lennének.

A Hamász azt követeli az emberektől, maradjanak lakóhelyükön. Izrael ezért a radikális palesztin szervezetet vádolja a polgári áldozatok magas száma miatt. A Tel-Aviv-i kormányzat szerint a Hamász élő pajzsként használja az embereket.

A két hét óta tartó összecsapásokban több mint 600 ember vesztette életét, köztük 27 izraeli katona és két izraeli polgári személy. Az ENSZ közlése szerint a palesztin áldozatok többsége polgári személy. A 3000 sérült egyharmada pedig gyermek.

A brit Telegraph szerint katasztrofális a humanitárius helyzet Gázában. Egy helyi általános iskolában például 1700-an bújtak meg, egy osztályteremben körülbelül ötvenen éjszakáztak. Az ENSZ 61 iskolát működtet a régióban, mindegyikben menekülteket fogadtak be. A mostani akcióban pedig mintegy 60 ENSZ-objektum sérült meg.  

A tegnapi izraeli légiakciók során több mecsetet romboltak le, s célba vettek egy stadiont, amelyet a Hamász katonai szárnya egyik főhadiszállásának tartanak.