drámajátékok;Gubacs;pszichiátriai zavarok;

2014-07-25 08:22:00

Drámajátékok a Gubacsban

A Moravcsik Alapítvány egyik projektjeként alakult a Gubacs Társulat tagjai pszichiátriai zavarral élnek. Egyik legnagyobb problémájuk a betegség a társas viszonyokban, a szorongás, a hangulatzavar okozta gátlás az életminőség kiteljesedésében. Különleges tevékenységünkben az, hogy darabjaik forgató könyvét maguk írjuk, a táncos produkciók koreográfiáját, sőt a díszletet és a jelmezeket is közösen tervezik. Egyre több lehetőségük van a megjelenésre, bár igazából még csak most bontogatják a szárnyaikat.

A próbák, foglalkozások oldott, jó hangulata csökkenti a gátlásokat, segít a megnyilvánulásokban, érvényesül a közösség megtartó ereje. Az ilyen jellegű alkotás az ellátottaknak különös élményt, kibontakozást jelent, növeli önértékelésüket, tudjuk meg Szakács Melindától, aki 2011 óta vezeti a társulatot.

Nagyon sok mindenre tanítják a tagokat, akik között többek között megtalálható depressziós, bipoláris, skizofrén betegséggel élő ember is. A társulat több helyről is kap meghívásokat, ami azt jelenti, hogy nem csak a családtagoknak és az alapítványon belül adják elő a műsorokat. A Kispesti Színházban, a 9 és fél kultúrkörben egyaránt kíváncsiak rájuk. A társulat vezetője szerint ez a tevékenység nem pusztán kikapcsolódás ezeknek az embereknek, hanem gyógyterápia is. Vannak olyan tagjaik, akik már jobban tudnak a társadalomban boldogulni, saját érdekeik érvényesítésében is sikeresebbek, mint annak előtte. Nagy dolog például egy szociálisan fóbiásnak, ha a boltban meg mer szólalni. Ők a szociális félelmektől szenvedők, akik számára az egyik legnehezebb helyzet a mások előtt való beszéd, a figyelem középpontjába való kerülés. Sokan félnek mások előtt bármi módon szerepelni. Akik a Gubacsba járnak jó eséllyel javulnak e téren is.

- Ezek az emberek a betegségük miatt izoláltak, stigmatizálják őket. A színpadi játékokban, a szituációs és helyzetgyakorlatokban olyan lehetőségek rejlenek, amelyek a való életben segítik őket a bonyolult helyzetekben való eligazodásban. Ez számukra terápia, amiben igazán jól érzik magukat. A 8 fővel induló csapat mára 25-re duzzadt és egyre több jelentkező van. A dráma jelentősen vesz részt a gyógyító munkában. A művészetterápia segítő eszköz lehet a személyes fejlődésre vágyóknak is. Bepillantást enged az egyén belső világába, mindez pedig lehetőséget nyújt arra, hogy ezek az alkotó erők könnyebben megmutatkozzanak a mindennapi élet színterein is. A csoport lényege, hogy a mentális problémákkal küzdő, sokszor zárkózott betegek az alkotás valamely formájának segítségével képesek legyenek kifejezni önmagukat. A próbák alatt a betegek azon készségeit, képességeit igyekszünk a felszínre hozni, amiről addig nem tudtak, vagy éppen a betegségük miatt feledkeztek meg. Az önbecsülésüket fejlesztjük, hiszen bármilyen kifejezésmóddal sikereket érhetünk el-mondja Szakács Melinda.

Vannak persze olyan problémával küzdők is, akiket nem lehet akármilyen, másoknak egyszerű feladattal megbízni, de itt mindenkinek megvan a megfelelő feladata. Ha nem a színpadon, akkor a díszletek, vagy jelmezek elkészítésénél ügyeskednek. A lényeg, hogy a megtalálják a helyüket, és az előadásban részt tudjanak venni.

Ez év június 17-19. között, a Bázakerettyei Pszichiátriai Betegek Otthona és Rehabilitációs Intézete, a Pszichiátriai Betegek Országos Módszertani Intézete és a Völgy Alapítvány közös szervezésében került megrendezésre a IX. Pszichiátriai Betegek Országos Színjátszó és Művészeti Találkozója Nagykanizsán. A rendezvényen több mint 30 színpadi produkciót láthattak az érdeklődők. Az előadásokat színházi és szociális szakemberekből álló szakmai zsűri értékelte. A Gubacs Társulat 20 fős csapatát Szakács Melinda művészeti vezető kísérte, akivel a "Nekulaj" című román népmese saját készítésű adaptációját mutatták be, amiért arany fokozatú minősítést kaptak, valamint a zsűri különdíját az ötletes jelmezek és díszletek miatt.

Díjak

2014. Pszichiátriai Betegek IX. Országos Színjátszó és Művészeti Találkozója - Arany minősítés és a zsűri különdíja az ötletes jelmezek és díszletek miatt
2012. Pszichiátriai Betegek VIII. Országos Színjátszó és Művészeti Találkozója - Arany minősítés