Harcsa Veronika;Kapolcs;udvarhölgy;Művészetek Völgye fesztivál;Gyémánt Bálint;

Harcsa Veronika ősztől Berlinben saját klubot indít a Collegium Hungaricumban, és rendszeresen koncertet ad FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Dalol az udvarhölgy a Völgyben

Harcsa Veronika lesz az új udvarhölgye a ma induló Művészetek Völgye fesztiválnak Kapolcson. Az énekesnő a völgybéli teendőiről, a brüsszeli tanulmányairól és a legújabb sikereiről mesélt.

-Először lép fel a Művészetek Völgyében?

-Nem, a quartetemmel és a zenésztársammal, Gyémánt Bálinttal már korábban is felléptem, de ez lesz az első alkalom, amikor a fesztivál teljes ideje alatt lent leszek. Illetve nem csak lent leszek, de szerepet is vállalok: idén én vezetem a korábban udvargazda nélkül működő jazz udvart. Kapolcson, a Völgyben ugyanis az a szokás, hogy az egyes udvarok előadókhoz, zenekarokhoz kötődnek. Így a helyszínek között található Kaláka Versudvar, Kapolcsi Hobo Klub és Palya-udvar is. Az enyémben majd a jazz játssza a főszerepet.

Névjegy

Harcsa Veronika 2008-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszékén, melyet a Budapesti Műszaki Egyetem informatika szakával párhuzamosan végzett. Idén a Brüsszeli Királyi Konzervatórium mesterképzését fejezte be. 2005-ben alapította saját jazz zenekarát, a Harcsa Veronika Quartetet, első lemeze, a Speak Low 2007-ben Japánban listavezető lett. Második, You Don't Know It's You lemezét a 2009-es Fonogram Díjátadón Az év hazai jazz albumának választották. A művésznő a Quartet mellett 2010. óta a Bin-Jip nevű kísérleti elektronikus zenekar tagja, első lemezüket szintén Fonogram díjjal jutalmazták 2011-ben Az év hazai alternatív albuma kategóriában. Gyémánt Bálint gitárossal 2013. óta készít lemezt és lép fel duóban.

 -Mik a teendői egy udvarhölgynek?

-Természetesen sokat fogok énekelni, de én állítottam össze az udvarom műsorát is a személyes kedvenceimből. Meghívtam olyan klasszikus jazz zenészeket, mint Szőke Nikoletta quartetje, vagy Ávéd János. De mivel a jazz mellett sok más zenei műfajt hallgatok, ezért olyan együtteseket is meghívtam, akik nem feltétlenül jazzben utaznak, de nagyon szeretem őket. Így zenélni fog a Smárton Trió, a Qualitons, a Karaván Família, a Random Trip is. Három külföldi produkció is lesz: Erik Truffaz világhírű jazztrombitás, a Lezuaso nevű belga zenekar, akiket a brüsszeli tanulmányaim során ismertem meg és a német Club des Belugas Brenda Boykin amerikai énekesnővel, akik szombat este várhatóan hatalmas bulit fognak csapni.

-Ön is beáll a többi előadó közé énekelni?

-Egy-két szám erejéig biztosan. De nemcsak a vendégeimmel, hanem a saját projektjeimmel is fellépek. Lesz a quartettemmel Lámpafény koncert, amelyen kortárs költők verseit zenésítjük meg, Gyémánt Bálinttal duókoncertezünk, valamint a Bin-Jippel is színpadra állok, ami egy egészen különleges koncertnek ígérkezik, ugyanis a már említett Erik Truffaz lesz a vendégünk.

-Csak zenélni fognak a Harcsa Veronika Udvarban?

-Interaktív foglalkozásokat, vagyis workshopokat is fogunk tartani. Lesznek közös éneklések, ritmusgyakorlatok, szó lesz a zenehallgatásról, a saját hang megtalálásáról, az improvizációról, ami nemcsak a zenélésben-éneklésben, de a mindennapi életben is hasznunkra válhat. De nemcsak zenei témák lesznek, a társadalmi együttműködésről is szó esik majd, délutánonként pedig a Magyar Írószövetség programjai színesítik az udvarom műsorát.

-A jazzt inkább az idősebb korosztály hallgatja. Az Önök koncertjeit kik látogatják?

-Szerintem a fiatalabb generáció is abszolút nyitott a jazzre. A Bin-Jippel és a Gyémánt Bálinttal játszott zenéink viszont nem szigorú értelemben vett jazz számok. Belekeverünk egy kis pop zenét, kis elektronikát is. Ezért nemcsak a műfaj rajongói járnak a koncertjeinkre, hanem olyanok is, akik otthonában nem feltétlenül sorakoznak jazz lemezek a polcon.

-Önt itthon befutott jazz énekesnőként tartják számon, a közönség és a szakma is elismeri. A Liszt Ferenc Zeneakadémián végzett, de ettől függetlenül még Brüsszelben is kijárt egy iskolát.

-A Brüsszeli Királyi Konzervatóriumba jártam, ahol két éves mesterképzésre jelentkeztem jazz ének szakra. Fantasztikus volt, és nemcsak azért, mert életemben először töltöttem huzamosabb időt külföldön. A brüsszeli egyetemen még inkább csiszolhattam az énektudásomon, valamint megismertem a belga pályatársaim életszemléletét és zenei ízlését is.

-Nehéz volt bejutni az egyetemre?

-Ketten voltunk, akiket felvettek. Ugyanúgy adtam be a felvételi jelentkezésem, mint bármelyik belga diáklány. Nem tudták, hogy ki vagyok, még azt se, hogy Magyarországon már karriert építettem. Pechemre el is keveredtek a papírjaim, még az önéletrajzomat se látták, tiszta lappal indultam.

-Ősztől újra külföldön fog élni, Berlinbe költözik.

-Igazából csak félig-meddig. Folyamatosan ingázni fogok, időnként hazautazom Magyarországra, ugyanúgy, mint amikor Brüsszelben tanultam. Gyémánt Bálinttal leszerződtünk egy berlini kiadóhoz, amely idén tavasszal megjelentette a Lifelover című duólemezünket. Gondoltam, jobb kiköltözni, megismerni az ottani embereket, és személyesen tartani velük a kapcsolatot, mint e-mailekben kommunikálni. Időközben az is kiderült, hogy szeptemberben egy saját klubot fogok indítani a Collegium Hungaricumban, ahol havonta egyszer koncertet adok, és meghívok egy-egy berlini zenészt is.

-A külföldi karriere már az első, Speak Low nevű lemezével elindult, Japánban léphetett fel. Azóta folyamatosan úton van, Magyarországon és külföldön egyaránt. Hogy bírja az iramot?

-Úgy bírom elviselni a hajtást, hogy nagyon szeretem, amit csinálok. Tény, hogy időnként gyors a tempó, és nincs sok időm pihenni, de borzasztóan hálás vagyok, hogy azzal foglalkozhatok, amit szeretek. Az élmények és a pozitív jelzések segítenek egyensúlyban maradni.

A szobor körüli helyzet a "balliberális bizniszpolitikusok, művészkörök és médiaholdudvaruk aknamunkájának következménye" - mondta a Heti Válasznak adott, tegnap megjelent interjújában Párkányi Raab Péter szobrász, a Szabadság téri német megszállási emlékmű alkotója.